Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում Հռոմի Պապին նվիրել են Ախթամարի պատկերով փորագրանկար
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրինությունը Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապին նվիրել է ոսկե հուշամեդալ, որի վրա պատկերված է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրը, ինչպես նաև Ախթամարը պատկերող փորագրանկար: Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի այցից հետո «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանն ընդգծեց, որ այդ փորագրանկարը պատրաստվել է մի քանի տարի առաջ հատուկ թղթի վրա: «Թանգարանի կողմից մենք հատուկ նվեր էինք պատրաստել: Դա մի քանի տարի առաջ հատուկ թղթի վրա պատրաստված Ախթամարին նվիրված փորագրանկարների շարքից մեկն էր, թողարկվել է Գերմանիայում բավականին սահմանափակ քանակով: Մենք որոշեցինք, որ քրիստոնեական խորհրդանիշ հանդիսացող Ախթամարի պատկերով այդ փորագրանկարի հավաքածուից մեկը, որը ընդամենը 50 օրինակով էր թողարկվել, նվիրել Պապին»,- ասաց Դեմոյանը:
Դեմոյանն ընդգծեց, որ Հռոմի Պապը գրառում է կատարել Ծիծեռնակաբերդի պատվո հյուրերի հուշամատյանում: «Գրառման գլխավոր ուղերձն այն է, որ բարին պետք է հաղթող լինի, և հանուն հիշողության պահպանման պետք է պայքար մղել, որպեսզի նման հանցագործությունները չկրկնվեն»,- նշեց Դեմոյանը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենը նաև կարճատև զրույց է ունեցել Սրբազան քահանայապետի հետ: «Նա ոգևորված էր այցի հետ կապված, շնորհակալություն հայտնեց նվերների համար, ինչպես նաև օրհնեց մեր աշխատանքը և առաքելությունը»,- եզրափակեց Հայկ Դեմոյանը:
Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր: Նրան ուղեկցել են ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ.Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսը:Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի, Ֆրանցիսկոս Պապի և բարձրաստիճան հոգևորականների մասնակցությամբ կատարվել է բարեխոսության կարգ: Պապը ծաղիկներ է խոնարհել սուրբ նահատակների հիշատակի անմար կրակի մոտ, եղևնի տնկել Ծիծեռնակաբերդի Հիշատակի պուրակում:

Akhtamar engraving presented to Pope Francis in Armenian Genocide Museum-Institute
YEREVAN, JUNE 25, ARMENPRESS. The administration of the Armenian Genocide Museum-Institute presented to Pope Francis a golden commemorative medal depicting the Armenian Genocide Memorial and engraving of Akhtamar.
Director of the Museum-Institute Hayk Demoyan told ARMENPRESS the engraving was prepared a few years ago on a special paper.
“We had prepared a special gift from the Museum. It is one of the engravings dedicated to Akhtamar, prepared on a special paper few years ago. It was issued in Germany by a very limited edition. We decided to present to the Pope one of the collections depicting Akhtamar – symbolizing Christianity – a collection which has only 50 editions”, Demoyan said.
Pope Francis signed the Honorary Guest Book by writing – “Here I pray with pain in my heart, so that never more will there be tragedies like this, so that humanity does not forget and knows how to overcome the evil with good. May God grant the beloved Armenian people and the entire world peace and consolation. May God protect the memory of the Armenian people. Memory should not be diluted or forgotten. Memory is source of peace and the future”.
Demoyan had a brief conversation with Pope Francis. “He was excited on the visit, he expressed gratitude for the gifts, as well as blessed out work and mission”, Demoyan said.
Pope Francis visited the Armenian Genocide Memorial, accompanied by President of Armenia Serzh Sargsyan and Catholicos of All Armenians His Holiness Garegin II.