Մենք կռվում ենք մեր հողի համար. հայ զինվորի հարցազրույցը BBC-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանական հեղինակավոր BBC պարբերականը, որն այս օրերին շարունակում է ուշադրության կենտրոնում պահել ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում ծավալվող գործողությունները, հարցազրույց է վերցրել առաջնագծում ծառայող հայ զինվորից` Վլադիմիր Արմանի Մկրտչյանից: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, զինվորը պատմել է, որ զորակոչվել է բանակ երկու ամիս առաջ, իսկ դիրքերում է արդեն մոտ մեկ շաբաթ:«Ստացվեց այնպես, որ իմ` դիրքեր բարձրանալու հենց առաջին իսկ ժամանակահատվածում մենք հրետանու` «Հաուբիցի» վրա էինք: Ես նշանառու եմ: Ինձ տալիս են նշանաթիվ, անկյունաչափ ու մակարդակ, և մենք կրակում ենք հենց այդ կոորդինատներով»,- հայտնել է Մկրտչյանը:
Պատմելով ադրբեջանական կողմից հարձակման առաջին օրվա մասին` զինվորը նշել է. «Այդ օրը հրանոթների մոտ էինք, պարապմունքներ էինք անցկացնում: Մեզնից քիչ հեռու արկ ընկավ. բնականաբար մոտ 10-15 րոպե խուճապի մեջ էինք, հետո հավաքվեցինք: Մեզ հրաման տվեցին, որ մենք էլ կրակենք»:
Վլադիմիր Մկչտչյանն ընդգծել է, որ պատերազմական գործողությունների ժամանակ զգում ես քո վրա ընկած պատասխանատվությունը: «Կարող է մի փոքր, օրինակ, շեղում տաս, և դա արդեն 10-15 կմ շեղում կլինի: Այսինքն քո մի փոքր սխալի պատճառով կարող ես արկը գցել հենց քո դիրքերի վրա»,- ասել է նա:
Զինվորը ներկայացրել է այն վայրը, որտեղ դիրքերում մնում են, վառարանը, որով տաքանում են ու որը, նրա իսկ խոսքերով, իրենց փրկությունն է, քանի որ գիշերները շատ ցուրտ է լինում: Մկրտչյանը փաստում է, որ գիշերները չեն հասցնում քնել, քանի որ ամեն երկու ժամը մեկ հերթափոխ են ունենում:
«Իհարկե, մեր դիմաց մեզ նման, մեր տարիքակից զինվորներ են կանգնած: Նրանք էլ մեզ պես մարդիկ են, սակայն պատերազմի ժամանակ կան բաներ, որոնց մասին չես ուզում մտածել, ուղղակի հրաման ես կատարում, քանի որ գիտես, որ այդ պահին դա է ճիշտը: Ինձ համար տարբերություն չկա, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ճանաչված չէ: Մենք կռվում ենք մեր հողի համար»,- եզրափակել է նա:

Мы сражаемся за нашу землю: интервью армянского военнослужащего BBC
В эти авторитетный новостной портал BBC продолжает следить за действиями в зоне карабахского конфликта; ВВС взял интервью у армянского военнослужащего Владимира Армановича Мкртчяна. Как передает «Арменпресс», солдат рассказал о том, что был призван в армию 2 месяца назад, на позициях находится около недели.
«Получилось так, что с самого начала мы оказались на «гаубице». Я – прицельщик. Мне дают данные о прицеле, и мы стреляем по этим координатам»,- сказал Мкртчян.
Рассказывая о первом дне нападения, он сказал: «В этот день мы были у огнеметов, проводили учения. Чуть вдали от нас упал снаряд: естественно, около 10-15 минут мы были в панике, затем собрались. Нам дали приказ отстреливаться».
Владимир Мкртчян сказал, что чувствует ответственность: «Можешь, например, дать небольшое отклонение, это будет означать уже отклонение в 10-15 км, то есть, при ошибке можешь попасть по своим».
Он представил то место, где от позиций осталась только печка – их спасение, около которой они греются, так как ночи все еще очень холодные. По его словам, они не успевают выспаться, так как заступают на дежурство каждые 2 часа.
«Конечно, против нас стоят такие же как мы солдаты – нашего возраста. Они такие же люди, как и мы, однако во время войны есть вещи, о которых не хочешь думать: просто выполняешь приказ, так как знаешь, что на этот момент это является правильным. Для меня не имеет значения, что НКР – непризнанная республика. Мы сражаемся за нашу землю»,- сказал он.