Մենք կռվում ենք մեր հողի համար. հայ զինվորի հարցազրույցը BBC-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանական հեղինակավոր BBC պարբերականը, որն այս օրերին շարունակում է ուշադրության կենտրոնում պահել ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում ծավալվող գործողությունները, հարցազրույց է վերցրել առաջնագծում ծառայող հայ զինվորից` Վլադիմիր Արմանի Մկրտչյանից: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, զինվորը պատմել է, որ զորակոչվել է բանակ երկու ամիս առաջ, իսկ դիրքերում է արդեն մոտ մեկ շաբաթ:«Ստացվեց այնպես, որ իմ` դիրքեր բարձրանալու հենց առաջին իսկ ժամանակահատվածում մենք հրետանու` «Հաուբիցի» վրա էինք: Ես նշանառու եմ: Ինձ տալիս են նշանաթիվ, անկյունաչափ ու մակարդակ, և մենք կրակում ենք հենց այդ կոորդինատներով»,- հայտնել է Մկրտչյանը:
Պատմելով ադրբեջանական կողմից հարձակման առաջին օրվա մասին` զինվորը նշել է. «Այդ օրը հրանոթների մոտ էինք, պարապմունքներ էինք անցկացնում: Մեզնից քիչ հեռու արկ ընկավ. բնականաբար մոտ 10-15 րոպե խուճապի մեջ էինք, հետո հավաքվեցինք: Մեզ հրաման տվեցին, որ մենք էլ կրակենք»:
Վլադիմիր Մկչտչյանն ընդգծել է, որ պատերազմական գործողությունների ժամանակ զգում ես քո վրա ընկած պատասխանատվությունը: «Կարող է մի փոքր, օրինակ, շեղում տաս, և դա արդեն 10-15 կմ շեղում կլինի: Այսինքն քո մի փոքր սխալի պատճառով կարող ես արկը գցել հենց քո դիրքերի վրա»,- ասել է նա:
Զինվորը ներկայացրել է այն վայրը, որտեղ դիրքերում մնում են, վառարանը, որով տաքանում են ու որը, նրա իսկ խոսքերով, իրենց փրկությունն է, քանի որ գիշերները շատ ցուրտ է լինում: Մկրտչյանը փաստում է, որ գիշերները չեն հասցնում քնել, քանի որ ամեն երկու ժամը մեկ հերթափոխ են ունենում:
«Իհարկե, մեր դիմաց մեզ նման, մեր տարիքակից զինվորներ են կանգնած: Նրանք էլ մեզ պես մարդիկ են, սակայն պատերազմի ժամանակ կան բաներ, որոնց մասին չես ուզում մտածել, ուղղակի հրաման ես կատարում, քանի որ գիտես, որ այդ պահին դա է ճիշտը: Ինձ համար տարբերություն չկա, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ճանաչված չէ: Մենք կռվում ենք մեր հողի համար»,- եզրափակել է նա:

Armenian soldier’s interview to BBC: We fight for our land
YEREVAN, APRIL 12, ARMENPRESS. BBC, which is focusing its attention on the Nagorno Karabakh conflict, conducted an interview with Armenian soldier Vladimir Mkrtchyan in the line of contact. As “Armenpress” reports, the soldier said that he was drafted two month ago, and has been stationed in the posts already for a week.
“It so happened that from the very beginning of my deployment to the post, I was assigned as an observer of a Howitzer artillery gun. I am being given coordinates, and we fire accordingly”, Mkrtchyan said.
Speaking about the first day of the Azerbaijani attacks, the soldier said: “On that day we were conducting trainings. A mortar was fired towards our position, it exploded not far from us, naturally, there was panic in the first 10 minutes, and then we received orders to open fire”.
Vladimir Mkrtchyan said that during war operations one can feel the responsibility. “For example, one may deviate very little, but it can result in a 10-15 km deviation. Meaning because of a very little mistake or deviation, one can accidently fire towards friendly positions”, he said.
The soldier presented to BBC their post, their fireplace which keeps them warm, which according to him saves them, because it is very cold during the night. He said that they cannot afford to get a full sleep, because they change shifts every 2 hours.
“Of course, we are facing soldiers of our age, just like us. They are people like us, but during war, there are things that one doesn’t want to think about. One follows orders, because that is the right thing on that particular moment. It doesn’t matter for me that Nagorno Karabakh is an unrecognized republic. We are fighting for our land”, he concluded.