Թալիշում Խալափյանների գնդակահարման ժամանակ գյուղի բնակիչները դեռևս չէին տարհանվել
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թալիշում Խալափյանների ընտանիքի գնդակահարման ժամանակ բնակիչները գյուղից դեռևս չէին տարհանվել և գյուղի մյուս ծայրում սպանության կրակոցները լսելի են եղել: Այդ մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Թալիշ համայնքի ղեկավար Վիլեն Պետրոսյանը:
Ադրբեջանական զորամիավորումները երեկ գյուղում գնդակահարել են Թալիշի բնակիչ Վալերա Խալափյանին և նրա կնոջը՝ Ռազմելային, կտրել նրանց ականջները։ Նրանք գնդակահարել են նաեւ Վալերա Խալափյանի մորը` 1924 թվականին ծնված Մարուսյա Խալափյանին, ով գտնվում էր առողջական ծանր վիճակում: Խալափյանները բնիկ թալիշցիներ էին:
«Գիշերվանից հրահանգ էինք ստացել` առաջնահերթությամբ տարհանել երեխաներին և մեծահասակներին: Լուսաբացին բնակիչներին հրավիրել էինք գյուղապետարան` տարհանումը կազմակերպելու համար: Հենց այդ ժամանակ էլ սկսեց ուժեղ հրետակոծություն: Խալափյանների ընտանիքն ապրում է թշնամու ուղիղ նշանառության ներքո: Այդ ուղղությամբ հարվածները շատ ավելին են: Դեպքի ժամանակ Խալափյանների որդին իր երեխաներին հասցրել էր հեռացնել տնից: Իմ կարծիքով, այն ժամանակ, երբ դիվերսիոն խումբը մտել է բնակարան, գյուղի հեռվում կրակոցները լսելի են եղել: Այդ ժամանակ գյուղը դեռևս ամբողջությամբ չէր տարհանվել և սպանության ժամանակ մենք գյուղում ենք եղել»,- ասաց Պետրոսյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ Խալափյանների որդին բազմազավակ հայր է, ունի վեց երեխա: Նրանք ապրում էին ծնողների հետ: «Խալափյանների որդին չէր հասցրել ծնողներին ևս տարհանել, ինչ- որ տեղ նաև հրետակոծության պատճառով»,- նշեց Թալիշի համայնքապետը:
«Ներկա դրությամբ Թալիշի շրջանում կրկին լսվում են կրացոներ , սակայն ոչ այն ինտենսիվությամբ, ինչպես ապրիլի 2-ին»,- ասաց համայնքապետը:

Во время расстрела Халафянов жители села не были еще эвакуированы
Во время расстрела семьи Халафянов в Талише жители села еще не были эвакуированы и выстрелы были слышны в другом конце села. Об этом «Арменпресс» сообщил староста села Вилен Петросян.
Азербайджанские ВС расстреляли вчера жителей села Талиш Валеру Халафяна и его жену Размелу, отрезали им уши. Они расстреляли также тяжело больную мать Валеры Марусю Халафян, 1924 г.р. Халафяны коренные талишцы.
“С ночи мы получили приказ эвакуировать в первую очередь детей и стариков. На рассвете собрали жителей в администрации села, чтобы организовать эвакуацию. В это же время начался сильный обстрел. Семья Xалафянов жила под прямым прицелом врага. Удары в этом направлении были много активнее.
Сын Халафянов успел вывести своих детей из дома. По-моему, когда диверсионная группа ворвалась в дом, в конце села выстрелы были слышны. Тогда не все еще жители были эвакуированы, и во время убийства мы были в селе”, - сказал Петросян.
Он сообщил, что сын Халафянов является многодетным отцом, что у него шестеро детей. “Из-за артобстрелов он не успел эвакуировать родителей”, - отметил староста села.
“В настоящее время в районе Талиша вновь слышны выстрелы, однако не той интенсивности, что 2-го апреля”, - сказал Петросян.