Թալիշում Խալափյանների գնդակահարման ժամանակ գյուղի բնակիչները դեռևս չէին տարհանվել
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թալիշում Խալափյանների ընտանիքի գնդակահարման ժամանակ բնակիչները գյուղից դեռևս չէին տարհանվել և գյուղի մյուս ծայրում սպանության կրակոցները լսելի են եղել: Այդ մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Թալիշ համայնքի ղեկավար Վիլեն Պետրոսյանը:
Ադրբեջանական զորամիավորումները երեկ գյուղում գնդակահարել են Թալիշի բնակիչ Վալերա Խալափյանին և նրա կնոջը՝ Ռազմելային, կտրել նրանց ականջները։ Նրանք գնդակահարել են նաեւ Վալերա Խալափյանի մորը` 1924 թվականին ծնված Մարուսյա Խալափյանին, ով գտնվում էր առողջական ծանր վիճակում: Խալափյանները բնիկ թալիշցիներ էին:
«Գիշերվանից հրահանգ էինք ստացել` առաջնահերթությամբ տարհանել երեխաներին և մեծահասակներին: Լուսաբացին բնակիչներին հրավիրել էինք գյուղապետարան` տարհանումը կազմակերպելու համար: Հենց այդ ժամանակ էլ սկսեց ուժեղ հրետակոծություն: Խալափյանների ընտանիքն ապրում է թշնամու ուղիղ նշանառության ներքո: Այդ ուղղությամբ հարվածները շատ ավելին են: Դեպքի ժամանակ Խալափյանների որդին իր երեխաներին հասցրել էր հեռացնել տնից: Իմ կարծիքով, այն ժամանակ, երբ դիվերսիոն խումբը մտել է բնակարան, գյուղի հեռվում կրակոցները լսելի են եղել: Այդ ժամանակ գյուղը դեռևս ամբողջությամբ չէր տարհանվել և սպանության ժամանակ մենք գյուղում ենք եղել»,- ասաց Պետրոսյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ Խալափյանների որդին բազմազավակ հայր է, ունի վեց երեխա: Նրանք ապրում էին ծնողների հետ: «Խալափյանների որդին չէր հասցրել ծնողներին ևս տարհանել, ինչ- որ տեղ նաև հրետակոծության պատճառով»,- նշեց Թալիշի համայնքապետը:
«Ներկա դրությամբ Թալիշի շրջանում կրկին լսվում են կրացոներ , սակայն ոչ այն ինտենսիվությամբ, ինչպես ապրիլի 2-ին»,- ասաց համայնքապետը:

The story behind Khalapyans' brutal execution
YEREVAN, APRIL 4, ARMENPRESS. The residents of Talish village were not evacuated yet and were on the other sideof the village when the Khalapyans were shot dead by Azerbaijani soldiers, Head of Talish community Vilen Petrosyan told “Armenpress”.
The Azerbaijani army committed a war crime in the territory of Nagorno Karabakh Republic. Azerbaijani soldiers shot Valera Khalapyan and his wife Razmela to death in their house and then cut off their ears. Azerbaijani soldiers also executed Marousya Khalapyan, born in 1924 who was in severe health condition. The Khalapyans were originally from Talish village.
“Since the night we were instructed to evacuate children and the elderly as a priority. Early in the morning we called the residents to the municipality to organize the evacuation. Just at that moment fierce shelling started. The family of the Khalapyans lived in proximity with enemy positions. Shelling was much more intensive in that direction. Khalapyans' son managed to take away his children before the incident. I believe, when the Azerbaijani subversive group entered the house, the shootings could be heard even from the other side of the village ”, Petrosyan said.
The community head informed that theKhalapyans'son is a father of 6. “He did not manage to take away his parents, because of heavy artillery shelling”, Petrosyan said.
“By now some shootings can be heard around Talish, not as intensive as two days before”, Vilen Petrosyan said.