Սպասվող լրահոս.16.03.2016
Կհայտարարվեն «Ավրորա» մրցանակի առաջին դափնեկրի չորս հավակնորդների անունները: «Ավրորա»-ի առաջին մրցանակաբաշխությունը կանցկացվի այս տարի ապրիլի 24-ին՝ Երեւանում: «Ավրորա» մրցանակը դափնեկրին է շնորհելու ընտրող հանձնաժողովի համանախագահ Ջորջ Քլունին։ Նախաձեռնության անդամներն այսօր` մարտի 16-ին, հանդիպելու են լրատվամիջոցների հետ և ներկայացնելու են նախաձեռնության մանրամասները:
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպությունը հրավիրում է մասնակցելու «Մարդու իրավունքների բյուջետավորումը ՀՀ քրեակատարողական հիմնարկներում» զեկույցի շնորհանդես-քննարկմանը: Կքննարկվեն պետական բյուջեից ֆինանսական հատկացումների պլանավորման և ծախսերի կազմակերպման գործընթացները, դրանց առնչվող մարդու իրավունքների չափանիշները և թե որքանով է բյուջեի պլանավորման ու ծախսերի կազմակերպման գործընթացն արտացոլում ազատազրկված անձանց իրավունքների չափանիշները:
Հայաստանյան քաղաքական, փորձագիտական դաշտը քննարկում է Թուրքիայում տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողություններն ու Թուրքիայի իշխանությունների վարած քաղաքականությունը: Փորձագետ-վերլուծաբան Սարգիս Հացպանյանն ու քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը կներկայացնեն իրենց դիտարկումները Թուրքիայի ներքին և արտաքին վերջին զարգացումների մասին: Սարգիս Հացպանյանը խոսելու է նաև Տիգրանակերտի Սուրբ Կիրակոս եկեղեցու ճակատագրի մասին:
Մարտի 16-ին լրանում է 1921 թվականին Մոսկվայում կնքված ռուս-թուրքական պայմանագրի 95 ամյակը: ՍԻՄ կուսակցության նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանը եւ ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Էդիկ Մինասյանն են խոսելու թեմայի շուրջ:
Այս օրերին հանրության ուշադրության կենտրոնում են եղանակային կանխատեսումները, մարզերում սպասվող ցրտահարությունները: Հիդրոմետ ծառայության օդերևութաբանության կենտրոնի պետի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը եւ ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Գառնիկ Պետրոսյանը կխոսեն սպասվող եղանակի մասին, ինչպես նաև կներկայացնեն, թե ինչպես պետք է կազմակերպել գյուղատնտեսական աշխատանքները ցրտահարությունից խուսափելու համար:
Ի՞նչ հնարավորություններ ունի Հայաստանը գիտական տուրիզմը զարգացնելու համար: Մարտի 16-ին Տուրիզմի հայկական ինստիտուտում կայանալու է «Գիտական տուրիզմը Հարավարևմտյան Ասիայում» խորագրով գիտաժողովը: Նախատեսվում է, որ կներկայացվեն գիտական տուրիզմը Հայաստանում զարգացնելու հնարավորություններն ու ներուժը:
Շարունակվում են միջոցառումները` Ֆրանկոֆոնիայի ամսվա շրջանակներում: Այս անգամ անցկացվելու է ֆրանսերեն լեզվի մրցույթ` նախատեսված Հայկական Ալիանս Ֆրանսեզի ուսանողների համար: Նախատեսված են մրցանակներ, մասնավորապես, ուղևորություն դեպի Փարիզ, ինչպես նաև գովասանագրեր կամ շնորհակալագրեր:

Предстоящие новости: 16.03.2016
Будут заявлены имена первых 4 претендентов на премию «Аврора». Вручение премии состоится 24-го апреля в Ереване. Премию будет вручать сопредседатель конкурсной комиссии актер Джордж Клуни. Сегодня, 16-го марта, состоится пресс-конференция генерального директора проекта «100 LIVES/Aurora Prize for Awakening Humanity» Армана Джилавяна и директора по вопросам коммуникации Армине Афеян, которые представят подробности предстоящего мероприятия.
Сегодня, 16-го марта, состоится презентация и обсуждение доклада «Бюджетирование прав человека в пенитенциарных учреждениях Армении», мероприятие организовано ОО «Защита прав без границ».
Экспертное сообщество Армении обсуждает теракты в Турции и политику турецких властей. Пресс-конференции эксперта по региональным вопросам Саркиса Ацпаняна и политолога Сергея Шакаряна будут освещать именно эти вопросы.
16-го марта исполняется 95 лет со дня подписания русско-турецкого договора, подписанного в 1921 году в Москве. Сегодня, 16-го марта, состоится пресс-конференция депутата НС Армении Айка Бабуханяна и декана исторического факультета ЕГУ Эдика Минасяна. Они представят свои соображения по теме.
Пресс-конференция заместителя начальника гидрометеорологического центра службы «Гидромет» при МЧС АрменииГагика Суреняна и заместителя министра сельского хозяйства Армении Гарника Петросяна будет посвящена обсуждению актуальных сегодня тем погоды и ожидаемых заморозков.
Каковы перспективы Армении и что нужно, чтобы развивать в Армении научный туризм? Сегодня, 16-го марта, состоится научная конференция на тему «Научный туризм в Юго-Западной Азии».
Продолжаются мероприятия в рамках месяца франкофонии. В данном контексте состоится конкурс по французскому языку «PLUME D’OR». Победители получат награды, в том числе, поездку в Париж.