Սպասվող լրահոս. 25.02.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:«Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Այսօր` փետրվարի 25-ին, ՀՀ կառավարության հերթական նիստն է: Գործադիրը քննարկելու է տարբեր ոլորտներին վերաբերող հարցեր: Մասնավորապես, Կառավարությունը նախատեսում է հաստատել նախագիծ, որով բնակարանային խնդրի լուծման պետական ծրագրից կօգտվի ևս 170 պետական ծառայող: Կառավարության նիստի օրակարգային մեկ այլ հարցով էլ նախատեսվում է նոր տարածք տրամադրել Հայաստանի ազգային վիճակագրական ծառայությանը:
Պատրաստվել են «Xocali.net» և «Azerichild.info» նախագծերի, ինչպես նաև Արմինե Ադիբեկյանի ու Անժելա Էլիբեգովայի հեղինակած «Հայատյացությունը Ադրբեջանում» («Armenophobia in Azerbaijan») գրքի անգլալեզու տարբերակները, որոնք կներկայացվեն հանրությանը: Նախագծերն իրականացվում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմի Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի կողմից:
Սիրիայի հարցով պայմանավորվածություն. հրադադար. Ռուսաստան-Սիրիա հարաբերություններ, Ադրբեջան: ՀՀԿ խորհրդի անդամ, պատգամավոր Արտակ Դավթյանն ու Սորբոնի համալսարանի պատմական գիտությունների թեկնածու, Հայկ Ա.Մարտիրոսյանն են անդրադառնալու թեմային:
Սփյուռքի նախարարությունը գիտական հետազոտությունների թեմատիկ պատվերներ է տալիս Գիտությունների ազգային ակադեմիային: Այդ կապակցությամբ տեղի կունենա պայմանագրերի կնքման արարողություն, որի ընթացքում էլ պարզ կլինի, թե Սփյուռքի նախարարությունը 2016 թվականին ո՞ր ուղղություններով է հետազոտություններ պատվիրում:
Ի՞նչ ճակատագրի արժանացան Գյումրու կենդանաբանական այգու կենդանիները: Ի՞նչ ծրագրեր են նախատեսված նրանց պահպանելու նպատակով: Այս և այլ հարցերին են անդրադառնալու Բնապահպանության նախարարության, «Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամ»-ի, Կենդանաբույժների համաշխարհային ծառայության ներկայացուցիչները:
Կոալիցիոն քննարկումները հանգուցալուծվեցին: ՀՅԴ-ն ու ՀՀԿ-ն համագործակցության հուշագիր ստորագրեցին: Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Հանրապետական խմբակցության անդամ Արտակ Զաքարյանն անդրադառնալու է ներքին և արտաքին քաղաքական զարգացումներին:
Հնարավո՞ր է ունենալ կայուն էներգետիկ համակարգ Հարավային Կովկասում: Դա իրակա՞ն է, թե՞ պատրանք: Թեմայի շուրջ բանավիճելու են ոլորտի մասնագետները: Մասնավորապես, ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրից, Կլիմայի փոփոխության ծրագրերի համակարգող Դիանա Հարությունյանը, Էներգաարդյունավետության ոլորտի անկախ փորձագետ Աստղինե Պասոյանը և «ԷկոԼուր» տեղեկատվական ՀԿ նախագահ Ինգա Զարաֆյանը:
Որքանո՞վ է հասարակության շրջանում տարածված պլաստիկ վիրաբուժությունը, որո՞նք են դրա դրական և բացասական կողմերը, ո՞ր դեպքում են մեր համաքաղաքացիները դիմում պլաստիկ վիրաբուժների օգնությանը: Այս և այլ հարցերին անդրադառնալու են մասնագետները:

Предстоящие новости: 25.02.2016
Сегодня, 25-го февраля, состоится очередное заседание правительства Армении. Будут обсуждены различные вопросы, в частности, ожидается утверждение проекта о жилищном строительстве, благодаря чему госпрограммой смогут воспользоваться еще 170 госслужащих. Национальной статистической службе Армении будет предоставлена новая территория.
Состоится презентация проектов «Xocali.net» и «Azerichild.info», а также английского перевода книги Армине Адибекян и Анжелы Элебеговой «Armenophobia in Azerbaijan». Проекты осуществляются управлением по информации и связям с общественностью администрации президента Армении.
Сегодня, 25-го февраля, состоится пресс-конференция депутата НС Армении Артака Давтяна и кандидата исторических наук Айка Мартиросяна, которые обсудят перемирие в Сирии, отношения РФ и Сирии.
Министерство диаспоры Армении дает тематические заказы Акадеемии наук Армении. Сегодня, 25-го февраля, состоится торжественная церемония подписания договоров о реализации тематических заказов научных исследований по заказу министерства диаспоры Армении на 2016 год.
Какова будет судьба зверей из зоопарка в Гюмри? Этим и другим вопросам будет посвящена пресс-конференция замминистра охраны природы Армении Хачика Акопяна, основателя Фонда сохранения дикой природы и культурных ценностей Рубена Хачатряна, координатора экологических проектов Фонда сохранения дикой природы и культурных ценностей Аревик Мкртчян, представителя Всемирной службы ветеринаров Джеймса Холдена и представителя зоопарка «Peak Wildlife Park» Тамсин Ландель.
Пресс-конференция председателя Постоянной комиссии НС Армении по внешним сношениям Артака Закаряна будет посвящена завершившимся подписанием меморандума длительным переговорам РПА и АРФД о создании коалиции.
Состоится дискуссия на тему «Стабильные энергетические системы на Южном Кавказе: реальность или миф». По теме выскажутся замминистра энергетики Армении Айк Арутюнян, координатор программ ООН по изменениям климата Диана Арутюнян, независимый эксперт Астхинэ Пасояни председатель ОО «Эколур» Инга Зарафян.
Состоится пресс-конференция натему "Плюсы иминусы пластической хирургии". Участники пресс-конференции: доцент кафедры челюстно-лицевой хирургии Ереванского государственного медицинского университета им. М.Гераци, заведующий отделением пластической ичелюстно-лицевой хирургии "Института Хирургии Микаелян", руководитель эстетической хирургии медцентра "Наири" Айк Енокян, руководитель центра психологической поддержки "Псилайф", психолог Лилит Хачатрян, обсудят популярность и оправданность пластической хирургии среди населения.