Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտն ու ողջ հայությունը պատվով կատարեցին իրենց գործը. Դեմոյանն ամփոփեց տարին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայությունը կարողացավ համակարգված ու ներկայանալի կերպով իրականացնել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` սա Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանի ամենահամեստ գնահատականն է 2015-ի իրադարձություններին: «Մթնոլորտը խիստ դրական էր թե´ ՀՀ քաղաքացիների, թե´ սփյուռքայերի, թե´ օտարերկրացիների շրջանում: Մենք որպես հայություն կարողացել ենք ներկայանալի կերպով տեղ հասցնել մեր ասելիքը: Սա իմ բազմաթիվ ճանապարհորդությունների, իմ հանդիպումների, շփումների արդյունքում մեծամասամբ հնչած կարծիքն է իրականացված աշխատանքների ծավալի, դրանց բովանդակության ու ազդեցության մասին»,-ասաց Հայկ Դեմոյանը` հավելելով, որ թեմայի վերաբերյալ իրազեկության աննախադեպ բարձրացում են արձանագրել: «Մարդիկ, ովքեր իրազեկված չէին, գոնե ստացան տարրական գիտելիքներ Հայոց ցեղասպանության մասին»,-ավելացրեց նա:
Հայկ Դեմոյանը կարևոր համարեց, որ սկսած աշխատանքները լինեն շարունակական, քանզի թեման ոչ թե պատմության դժվարին շրջանին վերադարձն է, այլ ուղղված է ապագայում նման ոճրագործությունների կանխարգելմանն ու Հայաստանի անվտանգության ապահովմանը: «Այն, ինչ կուտակվեց 2015-ին, կարևոր է, որ չմարի, քանի որ խոսելով Հայոց ցեղասպանության թեմայի մասին, մենք մի քանի խնդիր ենք լուծում: Առաջինը բարձրացնում ենք Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության ապահովման հարցը: Բացի այդ մենք թույլ չենք տալիս Թուրքիայի ժխտողական արտաքին քաղաքականության առաջխաղացումը»,-ասաց Հայկ Դեմոյանը:
Նրա խոսքով` կատարված աշխատանքի արգասիքներից է համահայկական համակարգված աշխատանքը, որն էլ հիմք դարձավ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի` նոր ձևաչափով հանդես գալու համար:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գործունեությանը` Հայկ Դեմոյանը փաստեց, որ տարեսկզբին իրենց առջև դրված խնդիրները լուծել են եռակի ու քառակի ավելի: «Մենք այս ամենից դուրս եկանք պատվով: Թանգարան-ինստիտուտը վերածվեց մի հաստատության, որին էին ուղղված ամբողջ աշխարհի հայացքները»,-հավելեց Դեմոյանը: Նա նկատեց, որ թանգարանում ցուցանմուշների թիվն արդեն հասնում է 100 հազարի շեմին:
Դեմոյանը նաև կարևորեց աշխարհի 50-ից ավելի քաղաքներում ժամանակավոր ցուցադրությունների կազմակերպումը` դրանց մեջ առանձնացնելով Փարիզում, Լոս Անջելեսում և Մոսկվայում կայացածները:

Институт-музей Геноцида армян и мировое армянство с честью выполнили свое дело: Демоян подвел итоги года
Мировое армянство смогло скоординированно и представительно провести мероприятия, посвященные 100-летию Геноцида армян. Как передает «Арменпресс», такую оценку озвучил директор Института-музея Геноцида армян Айк Демоян. «Среди граждан Армении, диаспоры и иностранцев воцарилась положительная атмосфера. Мы – как армянство, смогли донести наше слово. Это мнение я слышал во время своих путешествий, общений, встреч»,- сказал Айк Демоян, добавив, что отмечен всплеск информированности по данной теме.
«Неинформированные люди получили элементарные познания о Геноциде армян»,- сказал он.
Айк Демоян посчитал важным последовательность в начинаниях, поскольку тема – не отклик на исторические события, а направлена на предупреждение подобных преступлений и на обеспечение безопасности Армении. «Важно, чтобы накопившееся к 2015 году, не угасло, поскольку, говоря о Геноциде, мы решаем ряд задач. Во-первых, это вопрос безопасности Армении и НКР, кроме того – это воспрепятствование политики отрицания Турции»,- сказал Айк Демоян.
По его словам, среди достижений проделанной работы – скоординированность армянства, что стало основанием для выступления госкомиссии по 100-летию Геноцида армян в новом формате.
Говоря о деятельности Института-музея Геноцида армян, Айк Демоян уверил, что они решили поставленные перед ними задачи втройне и вчетверне.
«Мы вышли из всего этого с честью. Институт-музей Геноцида армян стал учреждением, на которое направлены взгляды всего мира»,- сказал Айк Демоян. Число экспонатом уже превысило 100 тысяч.
Айк Демоян сказал, что были организованы экспозиции в 50 городах мира, особо выделив Париж, Лос-Анджелес и Москву.