Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի ցուցադրությանը 2015-ին ծանոթացել է 72 հազար այցելու
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նոր ու համալրված ցուցադրությանը 2015-ին ծանոթացել է մոտ 72 հազար այցելու: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին լրագրողների հետ տարեվերջյան հանդիպմանը տեղեկացրեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Լուսինե Աբրահամյանը: «Տարին աննախադեպ էր թուրք այցելուների քանակով: Այս տարի թանրագարանի վերաբացումից հետո թանգարան է այցելել Թուրքիայի 1000 քաղաքացի»,-ասաց Լուսինե Աբրահամյանը:
Նրա խոսքով` տարբեր երկրներից մոտ 71 պատվիրակություն է այցելել թանգարան, այդ թվում` ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հարգելու եկած Ռուսաստանի Դաշնության, Ֆրանսիայի, Կիպրոսի և Սերբիայի նախագահների գլխավորած պատվիրակությունները:
Ընթացիկ տարում Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և թանգարան-ինստիտուտ է այցելել Հանրապետության ու սփյուռքի 16 հազար աշակերտ և ուսանող:

72.000 visitors got introduced with the demonstration of Armenian Genocide Museum-Institute in 2015
YEREVAN, DECEMBER 25, ARMENPRESS. 72.000 visitors got introduced with the new and equipped demonstration of Armenian Genocide Museum-Institute. As “Armenpress” reports, Armenian GenocideMuseumDeputy director Lusine Abrahamyan informed about this during the final meeting of the year with journalists. “The year was unprecedented with the number of Turk visitors. After reopening of the museum, Turkish 1000 citizens visited the museum,” Lusine Abrahamyan said.
According to her, 71 delegations from various countries visited the museum, including delegations from Russia, France, Cyprus and Serbia led by their presidents during their visit on commemorating the memory of Armenian Genocide victims.
This year, the Memorial to the Armenian Genocide and Museum-Institute was attended by 16 thousand pupils and students from Armenian Republic and Diaspora.