Հակաքրդական հիստերիան օգնեց Էրդողանի կուսակցությանը ստանալ առավելագույն քվեներ. Ռուբեն Սաֆրաստյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայում լարված իրադրությունը, որ բնութագրվում է որպես հակաքրդական հիստերիա, ստեղծել է երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ու հենց նա էլ օգտվեց դրանից, իր շուրջ համախմբեց թուրքական հասարակության ամենածայրահեղ հատվածներին եւ դրա միջոցով հասավ իր նպատակին եւ խորհրդարանում կայացած արտահերթ ընտրությունների ժամանակ ստացավ ձայների մեծամասնությունը: Նման տեսակետ հայտնեց ՀՀ ԳԱԱ արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում` շեշտելով, որ Էրդողանը կատարել էր չոր հաշվարկ` հույսը դնելով երկրի ծայրահեղական շրջանակների ձայների վրա: «Էրդողանի կուսակցությանը ձայն տվեցին, ոչ թե նրա համար, որ երկրում քաղաքական ճգնաժամը կանգնեցվի, այլ, քվերակեցին ծայրահեղականները, որոնք մինչ այդ ազգայնական շարժում կուսակցությանն էին ձայն տալիս: Բացի այդ, վախի մթնոլորտ ստեղծելով, ճնշելով ընդդիմությանը, կազմակերպելով հարձակումներ նրանց գրասենյակների վրա` Էրդողանը հասավ նրան, որ բնակչության այն հատվածը, որ եթե մինչ այդ քվեարկել էր «Ժողովուրդների դեմոկրատական հանրապետություն» կուսակցության օգտին, վախեցավ եւ քվեարկեց Էրդողանի օգտին: Այսինքն` հակաքրդական հիստերիան եւ վախի մթնոլորտն իր գործն արեցին»,- ասաց Սաֆրաստյանը` հավելելով, որ ընտրությունների անցկացումն ու «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության հաղթանակը չի թուլացնի երկրում ճգնաժամն ու լարված իրավիճակը:
«Ճգնաժամն ու լարվածությունն իհարկե ունեն որոշ օբյեկտիվ պատճառներ: Բայց այդ լարվածությունն Էրդողանն ավելի էր ուժեղացնում: Այժմ, երբ ընտրություններն ավարտվեցին, Էրդողանը պետք է փորձի մեղմացնել լարվածությունը, բայց օբյեկտիվորեն դա նրան չի հաջողվի, քանի որ քրդերի հետ հարաբերությունները շատ վատ են, եւ ես համոզված եմ, որ կտեսնենք նաեւ քաղաքական հետապնդումներ «Ժողովուրդների դեմոկրատական հանրապետություն» կուսակցության ներկայացուցիչների դեմ: Տեսնում ենք, որ իրադրությունը մարդու իրավունքների, ազատությունների առումով շատ ծանր եւ վատ է, մեդիայի դեմ հալածանքներ են տեղի ունենում, իրավապաշտպանների դեմ` նույնպես: Վերջերս մեկնաբաններից մեկը շատ դիպուկ բան էր գրել, որ Թուրքիայի բանտերում ավելի շատ քաղաքական բանտարկյալ կա, քան Իսլամական պետության անդամներ: Այս ամենը երկրի ներսում շարունակվելու է եւ ներկա դրությամբ չեմ տեսնում ելք, թե ինչպես երկրի իշխանությունները կարող են փոխել իրավիճակը»,- ասաց Սաֆրաստյանը:
Ընտրությունների արդյունքները որեւէ կերպ որեւէ ազդեցություն կամ փոփոխություն չեն բերի նաեւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կամ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ դիրքորոշման մեջ: Պատճառը ոչ միայն այն է, որ փաստացի երկրում ոչինչ չի փոխվել, այլեւ այն, որ Հայաստանն այսօր Թուրքիայի օրակարգում չկա: «Նրանք ժամանակ ու հնարավորություն չունեն զբաղվելու Հայաստանով, քանի որ հետաքրքրություններն ուղղված են դեպի Մերձավոր Արեւելք, Սիրիա»,- ասաց Սաֆրաստյանը:
Թուրքագետի գնահատմամբ, թեպետ Էրդողանին Եվրոպայում ընկալում են որպես դիկտատորի, նրա հետ կապերը խզել չեն պատրաստվում եւ համագործակցությունը կշարունակվի նաեւ Թուրքիա-ԵՄ հարթակում: «Էրդողանն ԱՄՆ-ի դաշնակից է, եւ այս հանգամանքը ստիպում է, որ Արեւմուտքում հանդուրժեն եւ հարմարվեն Էրդողանի դիկտատուրային եւ աչք փակեն նրա վրա: Փախստականների այս մեծ քանակությունը, որ գալիս է Եվրոպա, Թուրքիայի սահմաններով է գալիս եւ ԵՄ-ն ուզած-չուզած պետք է իր հարաբերությունները Թուրքիայի հետ այնպես կարգավորի, որպեսզի նա պայմաններ ապահովի փախստականների համար եւ նրանք չլցվեն Եվրոպա: Կախվածությունը Թուրքիայից մեծ է եւ մեծ հաշվով բոլորն էլ հասկանում են, թե ինչ է տեղի ունենում, բայց աչքերը փակում են դրա վրա:
Նոյեմբերի 1-ին Թուրքիայում կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը ստացել է առավելագույն ձայներ եւ այժմ կարող է առանց կոալիցիա կազմելու ձեւավորել կառավարություն: Հունիսի 7-ին կայացած ընտրությունների ժամանակ ստացած քվեները թույլ չէին տալիս ԱԶԿ-ին միայնակ կառավարություն կազմել:

Антикурдская истерия помогла партии Эрдогана набрать максимум голосов: Рубен Сафрастян
Напряженная обстановка в Турции, которую можно охарактеризовать как антикурдскую истерию, создана президентом Эрдоганом;именно это помогло ему сплотить вокруг себя самые радикальные слои общества, достичь своей цели – получить большинство голосов в парламенте. Подобную точку зрения в беседе с «Арменпресс» выразил директор Института востоковедения АНА Рубен Сафрастян, который подчеркнул что это был сухой расчет Эрдогана, понадеявшегося на радикальные слои общества.
«За партию Эрдогана проголосовали не для того, чтобы остановить политический кризис в стране, за него голосовалирадикалы, которые до этого голосовали за нациоанлистов. Кроме того, создав атмосферу страха, подавив оппозицию, организовав нападения на их офисы, Эрдоган добился, чтобы электорат партии РПН проголосовал за него из страха. Антикурдская истерия сделала свое дело»,-сказал он, добавив, что выборы и победа ПСР не отменяют кризис и напряженную ситуацию в стране.
«Кризис и напряженная ситуация имеют об’ективные причины, кроме того, Эрдоган нагнетает напряженность. После завершения выборов Эрдоган попытается смягчить ситуацию, однако это ему не удастся, поскольку у него плохие отношения с курдами; я уверен, мы еще увидим политические преследования против сторонников ДПН. Мы видим, что положение со свободами и правами человека тяжелое, пресса и правозащитники подвергаются преследованиям. Недавно один из комментаторово сказал метко, что в тюрьмах Турции больше политзаключенных, чем членов ИГИЛ. Все это будет продолжаться, в нынешнем положении не вижу выхода, как власти могут его изменить»,- сказал Сафрастян.
Результаты выборов не отразятся на армяно-турецких отношениях, или на вопросе признания Геноцида армян. Причина не только в том, что в стране ничего не изменилось, но и в том, что Армения на сегодня не стоит в повестке Турции. «У них нет времени и возможности заниматься Арменией, их интересы – Ближний Восток, Сирия»,- сказал Сафрастян.
По его оценке, несмотря на то, что в Европе принимают Эрдогана как диктатора, они не готовятся рвать с ним связи, сотрудничество с ним продолжится. «Эрдоган – союзник США, поэтому Запад его принимает и мирится с его диктатурой. Беженцы идут в Европу через Турцию, ЕС вынужден строить свои отношения с Турцией так, чтобы урегулировать поток беженцев. Зависимость от Турции велика, все понимают, что происходит, однако закрывают на это глаза.
На внеочередных выборах в парламент 1-го ноября правящая партия «Справедливость и развитие» набрала большинство голосов и может создать правительство, не входя в коалицию, что было невозможно числом голосов, набранных в выборах 7-го июня.