Ասադը Դամասկոսում հանդիպել է ռուս խորհրդարանականների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուս խորհրդարանականները կիրակի Դամասկոսում հանդիպում են ունեցել Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի հետ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Ինտերֆաքս» գործակալությունը, այս մասին հայտնել է պատվիրակության անդամ, Պետդումայի պատգամավոր Ալեքսանդր Յուշենկոն:
Հոկտեմբերի 23-ին ռուսաստանյան խորհրդարանական պատվիրակությունը մարդասիրական առաքելությամբ ժամանել էր Սիրիա` իր հետ բերելով մարդասիրական օգնություն` դեղորայք եւ մանկական սնունդ:
«Օգնության մի մասը մենք կփոխանցենք ուղղափառ թեմի, մյուս մասը` Սիրիայի Գերագույն մուֆթիի միջոցով, իսկ երրորդ մասը կփոխանցվի զոհված սիրիացի զինվորականների երեխաներին»,- պարզաբանել է պատվիրակության ներկայացուցիչ, Դաշնային Խորհրդի պաշտպանության եւ անվտանգության հանձնաժողովի անդամ Դմիտրի Սաբլինը:
Ռուս խորհրդարանականները պատրաստվում են քննարկել հարցեր, կապված Սիրիայի սոցիալական ենթակառուցվածքի վերականգնման հետ:

Асад встретился в Дамаске с российскими парламентариями
Российские парламентарии в воскресенье встретились с президентом Сирии Башаром Асадом в Дамаске, сообщил "Интерфаксу" член делегации, депутат Госдумы от КПРФ Александр Ющенко
"Мы сегодня утром встретились с Башаром Асадом", - сообщил Ющенко в воскресенье.
В пятницу 23 октября российская парламентская делегация прибыла с гуманитарной миссией в Сирию и привезла гуманитарный груз - медикаменты и детское питание.
"Часть помощи мы передадим через православную епархию, вторую часть - через Верховного муфтия Сирии, а третью часть мы передадим в школы для детей погибших сирийских офицеров", - уточнил член комитета Совета Федерации по обороне и безопасности Дмитрий Саблин, который вошел в состав делегации.
Российские парламентарии намерены обсудить вопросы, связанные с восстановлением социальной инфраструктуры Сирии.