Մոսկվայի Ցեղասպանագիտական գիտաժողովը կընձեռի ռուսական գիտական շրջանակների ուշադրությունը գրավելու հնարավորություն
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայի հայկական վանական համալիրում հոկտեմբերի 23-ին մեկնարկող Ցեղասպանագիտական միջազգային գիտաժողովը կընձեռի ռուսական գիտական շրջանակների ուշադրությունը գրավելու հնարավորություն:«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանը:
«Հոկտեմբերի 23-24-ը Մոսկվայում կայանալիք գիտաժողովը և դրա իրականացման վայրը ավելի խորհրդանշական են՝ հաշվի առնելով գիտաժողովի խորագիրը՝ «Ցեղասպանությունն իբրև մարդկության դեմ ուղղված հոգևոր-բարոյական հանցագործություն»: Գիտաժողովը շատ կարևոր տեղ է գրավում 2015թ. տեղի ունեցած միջազգային գիտական միջոցառումների շարքում մի քանի պատճառով: Նախ, այն տեղի է ունենում Մոսկվայում, ինչը հնարավորություն է տալիս գրավել ռուսական գիտական շրջանակների ուշադրությունը: Ռուսաստանում, ցավոք, ցեղասպանագիտությունը, որպես գիտական ոլորտ, դեռևս այդքան էլ զարգացած չի, և մենք հույս ունենք, որ այս գիտաժողովը թույլ կտա որոշակիորեն փոխել իրավիճակը: Մեզ համար դա կարևորագույն խնդիր է»,- ընդգծեց Սուրեն Մանուկյանը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրենը հավելեց, որ գիտաժողովը նաև կարող է զարկ տալ հենց Մոսկվայում Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրման հարցին: Այն կարող է հետաքրքրություն առաջացնել մոսկվաբնակ հայ երիտասարդների մոտ՝ Հայոց ցեղասպանության թեման իրենց հետազոտության առարկա դարձնելու համար:
«Գիտաժողովն մասնակցելու են աշխարհի 15 երկրից մոտ երեք տասնյակ անվանի հայագետներ և ցեղասպանագետներ, այդ թվում՝ Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության երկու նախագահներ՝ ներկայիս նախագահ Էնդրյու Վուլֆորդը և նախկին նախագահ Ալեք Հինթոնը», - հայտնեց Սուրեն Մանուկյանը:
Երկօրյա գիտաժողովում հնչելու են զեկույցներ տարբեր ցեղասպանությունների մասին, հատկապես Հայոց ցեղասպանության պատմության և վավերագրերի, Մեծ եղեռնի և դրա հետևանքների հաղթահարման ժամանակ Հայ առաքելական եկեղեցու դերի, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման իրավական դիտանկյունների մասին, գրականության, կերպարվեստի, կինոարվեստի, երաժշտության մեջ Հայոց ցեղասպանության թեմայի արտացոլման և այլ արդիական խնդիրների վերաբերյալ:
Միջազգային գիտաժողովի կազմակերպիչներն են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը և Հայ առաքելական եկեղեցու Նոր Նախիջևանի ու Ռուսաստանի հայոց թեմը:

Moscow conference on genocides to attract attention of Russian scientific circles
YEREVAN, OCTOBER 22, ARMENPRESS. The conference on genocides due to be held at an Armenian monastery complex in Moscow on October 23 will give an opportunity to attract the attention of Russian scientific circles. Deputy Director of Armenian Genocide Institute-Museum Suren Manukyan told “Armenpress” about this.
“The conference to be held in Moscow on October 23-24 and its place are more symbolic considering the title of the conference: “Genocide as a spiritual and moral crime against humanity”. The conference has a vital importance among international scientific events of 2015 for a number of reasons. First, it will be held in Moscow which gives an opportunity to attract the attention of Russian scientific circles. Genocide Science, unfortunately, is not well-developed in Russia yet as a sphere of science and we hope that this conference will change the situation to some extent. It is for us top priority issue”, Suren Manukyan emphasized.
Deputy Director of Armenian Genocide Institute-Museum added that the conference can boost Armenian Genocide examination in Moscow. It can arise interest among Armenian youth in Moscow making the theme of Armenian Genocide the subject of their examination.
“Nearly 3 dozens of prominent experts on Armenia and genocides from 15 countries, including the current and the former presidents of InternationalAssociation of Genocide Scholars, Andrew Woolford and Alex Hinton, will participate in the conference”, Suren Minasyan informed.
Armenian Genocide Museum-Institute and Armenian Apostolic monastery complexofRussia and New Nakhijevan are the organizers of the conference.