Հնգամյա դադարից հետո Ասադի առաջին արտերկրյա այցը ՌԴ. լավատեսության ու վճռականության խաչմերուկին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիական հակամարտության սկզբից, որը երկրում բռնկվել է 2011թվականի մարտին և մինչև օրս շարունակվում է, նախագահ Բաշար ալ Ասադը մշտապես եղել է իր երկրում: Առաջին անգամ շուրջ հինգ տարի շարունակվող հակամարտության ընթացքում աշխատանքային այցով նա մեկնել է Մոսկվա` հանդիպում ունենալով Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Լրատվամիջոցները Ասադի Մոսկվա այցելության մասին հայտնել են միայն նախագահ Պուտինի հետ հանդիպումից հետո: Ասադի այցելությունը Մոսկվա վկայում է ՌԴ-ի հանդեպ ունեցած վստահության և սիրիական հակամարտության լուծման հույսի մասին: Սիրիական և ռուսական լրատվամիջոցները տեղեկացնում են, որ բանակցությունները երկու նախագահների միջև ընթացել են ջերմ մթնոլորտում և բավական երկար են տևել: Նեղ և ընդլայնված կազմով բանակցություններում քննարկվել են ահաբեկչության դեմ պայքարի հետագա քայլերը: Ասադը Պուտինին ներկայացրել է Սիրիայի իրավիճակը, սիրիական բանակի պլանները և ռազմական գործողությունների ընթացքը:
Ասադը Սիրիայի ժողովրդի անունից բարձր է գնահատել ռուսական աջակցությունը:
Սեպտեմբերի 30-ից ի վեր, երբ ռուսական օդային ուժերը սկսել են ռմբակոծել ահաբեկիչների դիրքերը, սիրիացի ժողովրդի, այդ թվում և սիրիահայերի մոտ հույսեր են արթնացել հակամարտության կարգավորման, երկրում կայունության ու խաղաղության հաստատման վերաբերյալ: Անգամ գաղթականները, ովքեր ռազմական գործողությունների պատճառով հեռացել են իրենց տներից, հույսով են, որ ռուսական օդային ուժերի աջակցությամբ ահաբեկիչները կսպանվեն կամ կհեռանան գրաված տարածներից, և իրենք կվերադառնան իրենց տները:
Ռուսաստանն իր դիրքորոշմամբ և իր քայլերով կամրապնդի Ասադի իշխանությունը Սիրիայում: Ռուսական գործողությունները հույս են ներշնչում, որ Սիրիայի հաղթանակը երկարատև տառապալից ու տանջալից պատերազմում միայն երազանք չէ: Սիրիայի թիկունքում, կանգնած է նաև Իրանը, որն իր ուժերով պայքարում է սիրիական ուժերի կողքին, լիբանանյան Հըզբոլլահը, որն արդեն բավական երկար ժամանակ համատեղ պայքար է վարում ահաբեկիչների դեմ: Այսօր երկարատև պատերազմից հյուծված, կիսաքանդ ու վիրավոր Սիրիան իր դաշնակիցներով ոգևորված պատրաստ է պայքարել` պահպանելու պետականությունը և վերականգնելու երբեմնի անվտանգությունն ու կայունությունը:
Ռուսաստանն իր ռմբակոծություններով, կարճատև ժամանակում զգալի հաջողություններ գրացնելով, ցույց տվեց ԱՄՆ-ին, թե ինչպես պետք է պայքարել ահաբեկիչների դեմ: ԱՄՆ-ն իր դաշնակից երկրների հետ ավելի քան մեկ տարի է ռմբակոծում է ահաբեկիչների դիրքերը, սակայն առանց ակնհայտ արդյունքների: Ահաբեկիչները նախկինի նման շարունակում են տարածքներ գրավել, բռնություններ իրականացնել Սիրիայում:

Первый после пятилетнего перерыва зарубежный визит президента Сирии: на перекрестке оптимизма и твердого намерения
С начала конфликта в Сирии, который возник в марте 2011 года и продолжается до сих пор, президент этой страны Башар Асад постоянной находился в своем государстве. Впервые за почти пять лет продолжающегося конфликта Асад совершил зарубежный рабочий визит, посетив Москву и встретившись с президентом России Владимиром Путиным.
Пресса сообщила о визите президента Сирии в Москву только после его встречи с Путиным. Визит Асада свидетельствует о доверии к РФ и надежде на решение сирийского кризиса. Сирийские и российские СМИ сообщают, что переговоры между президентами прошли в теплой атмосфере и длились довольно долго.
В ходе переговоров в узком и расширенном составах были обсуждены дальнейшие шаги по борьбе с терроризмом. Асад представил Путину ситуацию в Сирии, планы сирийской армии и ход военных действий. Президент САР от имени сирийского народа высоко оценил российскую помощь.
Начиная с 30 сентября, когда российские военно-воздушные силы начали бомбить позиции террористов, у сирийского народа, в том числе и сирийских армян, появилась надежда на урегулирование конфликта, утверждение стабильности и мира в республике. Даже беженцы, покинувшие страну из-за военных действий, надеются, что с помощью российских ВВС террористы будут уничтожены или покинут захваченные территории, и они вернутся домой.
Своей позицией и шагами РФ укрепит власть Асада в Сирии. Российские действия дают надежду на то, что победа Сирии в длительной и тяжелой войне не является несбыточной мечтой.
За плечами Сирии стоят также Иран, который своими силами борется вместе с сирийскими войсками, ливанский Хезболлах, который уже долгое время ведет борьбу против террористов. Сегодня, уставшая от длительной войны, полуразрушенная и раненая Сирия, воодушевившись своими союзниками, готова к борьбе за сохранение государственности и восстановление былой безопасности и стабильности.
Своими военно-воздушными ударами Россия смогла в короткие сроки достичь успехов, показав США, как надо бороться против террористов. США вместе с союзниками более 1,5 года обстреливает позиции террористов, однако без видимых результатов. Террористы, как и прежде, продолжают захватывать территории, совершать насилия в Сирии.