Ծովինար գյուղում տեղադրվեց Ջուղայի ոչնչացված խաչքարերից մեկի կրկնօրինակը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեղարքունիքի մարզի Ծովինար գյուղի անտառում իրենց ուսումնամարզական հավաքներն են անցկանցում «Պատանի երկրապահ» կառույցի անդամները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` օգոգսոստի 22-ին ճամբարում, բացի ոսւումնամարզական հավաքից, պատանիները մասնակցեցին խաչաքարի բացման արարողությանը: Ճամբարի տարածքում տեղադրված խաչքարը Ջուղայի ոչնչացված խաչքարերից մեկի կրկօրինակն է:
Արցախում տեղադրվել է նմանատիպ տասը խաչքար, որոնց բացումները կատարվելու են առաջիկա մեկ շաբաթվա ընթացքում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում «Պատանի երկրապահ» կառույցի ղեկավար, լեյտենանտ Վարդուհի Մարոնյանը շեշտեց, որ հունիսի 1-ից մեկնարկած ուսումնամարզական հավաքներին մասնակցել է շուրջ 5 հազար երկրապահ: «Ուսումնամարզական հավաքներին ընդգրկված են մանկավարժներ, բժիշկներ, տարբեր ոլորտի մասնագետներ, ովքեր երեխաների համար դասընթացներ են անցկացնում»,- ասաց Մարոնյանը` հավելելով, որ ճամբարում կազմակերպվում են տարատեսակ սեմինարներ, գիտաժողովներ, մասնակիցները հանդիպում են ճանաչված հասարակական գործիչների, մտավորականների հետ:
Ադրբեջանի կառավարության կողմից կազմակերպված` միջնադարյան հայկական խաչքարերի վերջին բնաջնջման դեպքը Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության տարածքում եղել է 2005-2006 թվականներին, երբ ոչնչացվեց Ջուղա քաղաքի հայկական գերեզմանոցը։ Այնտեղ գտնվող խաչքարերն ավերվեցին ծանր տեխնիկայի օգտագործմամբ, իսկ գերեզմանոցի տարածքը վերածվեց հրաձգադաշտի։ 1998-ից մինչ օրս Նախիջևանում ոչնչացվել են ավելի քան 27 հազար խաչքարեր և հայկական կոթողներ։

Duplicate of destroyed Jugha khachkar erected in Tsovinar village
YEREVAN, AUGUST 22, ARMENPRESS. The members of “Young land defender” have education and sports trainings in the forest of Tsovinar village of Gegharkunik province. Armenpress reports that on August 22 at the camp the young people apart from education-sports training also participated in the opening ceremony of khachkar (Armenian cross-stone). Khachkar erected at camp is a duplicate of one of Jugha destroyed khachkars.
10 khachkars of that sort have been erected in Artsakh. The opening ceremonies of the latter will take place in the coming week. Armenpress reports that Lieutenant Varduhi Maronyan, head of “Young land defender” noted that over 5 thousand land defenders participated in the gatherings, which started June 1.
“Pedagogues, doctors, specialists of various fields participate in the education and sports training gatherings. The latter conduct courses for the children.”, said Varduhi Maronyan. The last case of Middle century Armenian khachkar destruction organized by the Government of Azerbaijan was in the territory of the Nakhchivan Autonomous Republic in 2005-2006 when the Armenian cemetery of Jugha town was destroyed. The khachkars were destroyed by means of heavy equipment and the cemetery area was turned into a firing field. More than 27 thousand khachkars and other Armenian monuments have been destroyed since 1998.