Վատիկանում կայանալիք պատարագի հետաքրքիր մանրամասներ. պատմում է Սուրբ Աթոռում ՀՀ դեսպանը
ՀՌՈՄ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված պատարագը պատմական է. առաջին անգամ է Հռոմի պապը պատարագ մատուցում՝ հիշատակելով ցեղասպանությունը: Մինչ այժմ եղել են միայն աղոթքներ տարբեր ցեղասպանությունների զոհերի հոգիների հանգստության համար, բայց պատարագ դեռևս չէր մատուցվել: Հատկանշական է, որ պատարագը նախաձեռնել է անձամբ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը:
Ճնշումը նրա և Սուրբ Աթոռի վրա եղել է աննախադեպ: Թուրքական կողմն ամեն կերպ է փորձել է խաթարել պատարագի անցկացումը, սակայն ջանքերը զուր են անցել: Պատարագը ոչ միայն կմատուցվի, այլև ուղիղ կհեռարձակի: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը գրել է իր քարոզը և նախատեսվում է, որ պատարագից հետո նա կմոտենա ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին (սովորաբար, պատարագը վերջացնելուց հետո Պապը դուրս է գալիս տաճարից):
Հռոմ ժամանած լրագրողներին ներկայացնելով սպասվող պատմական իրադարձության մանրամասները՝ Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակագ և լիազոր դեսպան Միքայել Մինասյանը նշեց, որ մատուցվելիք պատարագի ավարտին նախատեսված են նաև Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ և Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսների ելույթները: «Սուրբ Պետրոսի տաճարում այս պատարագն աննախադեպ է մի քանի առումով. բացի վերը նշածներիցս, կարևոր է նաև առանձնացնել, որ տեղի կունենա հայկական մեռելոցի ծիսական կարգ: Պատարագը նվիրված է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, սակայն այն մատուցվում է աշխարհի բոլոր հայերի համար»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց դեսպանը: Նախատեսվում է, որ պատվիրակություններ կլինեն տարբեր մայրցամաքների երկրների հայկական համայքներից:
Պատարագի ավարտին կլինի նաև Գրիգոր Նարեկացու վարդապետացման կարգ: «Կհնչի լատիներեն ֆորմուլան և Նարեկացին կհայտարարվի Տիեզերական եկեղեցու վարդապետ»,-ասաց Միքայել Մինասյանը:
Իսկ մինչ պատարագը, ապրիլի 11-ին ևս մեկ հիշարժան միջոցառում է ծրագրված. Հին Ջուղայի ամենագեղեցիկ խաչքարի կրկօրինակը կզարդարի իտալական Նեապոլ քաղաքի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու բակը: Խաչքարը կերտվել է 1,5 տարվա ընթացքում՝ ամբողջովին ներկայացնելով ադրբեջանցիների կողմից ավերված Հին Ջուղայի մշակութային արժեքը: Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հուշակոթողը կօծվի ձեռամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի և կարդինալ Սեպեի:

Armenian Ambassador introduces details of upcoming Holy Liturgy in Vatican
ROME, 10 APRIL, ARMENRESS. The Divine Liturgy dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide in St. Peter Cathedral has a historic significance. This is the first time that the Pope of Rome will serve Holy Liturgy commemorating the Genocide. Until now there have been only prayers for the rest of the souls of the various victims of genocides, but Divine Liturgy has never been served. It is noteworthy that the liturgy is initiated by Pope Francis himself.
The pressure on him and the Holy See was unprecedented. The Turkish side has tried in every way to disrupt the holding of the Liturgy, but the efforts have gone in vain. The liturgy is not only to be served, but to be broadcast live. Pope Francis has written his sermon and it is anticipated that after Holy Liturgy he will approach the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan (usually, the Pope comes out from the temple after the end of the Mass).
The Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Armenia to the Holy See Mikael Minasyan stressed, representing the upcoming historical events’ details to the journalists, who arrived to Rome, that at the end of the Mass, it is considered that the Catholicos of All Armenians Karekin II and the Catholicos of Cilicia Aram I will make remarks.
“The Divine Liturgy in St. Peter's Basilica is unprecedented in a row respects. Besides the aforesaid, it is also important to separate, that Armenian ceremony of souls will be held. The Mass is devoted to the Centennial of the Armenian Genocide, but it will be served for all the Armenians of worldwide,” as “Armenpress” reports, the Ambassador highlighted. It is anticipated that the delegations will be from the Armenian community of different continents.