ԵՏՄ-ում միասնական արժույթի մասին խոսելու համար դեռ պետք է երկար ճանապարհ անցնել. Տատյանա Վալովայա
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական միության տարածքում միասնական արժույթի ստեղծման համար դեռևս շատ աշխատանք կա կատարելու: Այս մասին Երևանում անցկացվող «ԵՏՄ շուկան առանց խոչընդոտների» քննարկման ժամանակ հայտարարեց Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի անդամ, նախարար Տատյանա Վալովայան: Նրա խոսքով` մինչ ընդհանուր արժույթի մասին խոսելը պետք է երկար ճանապարհ անցնել: «Պետք է լինեն հիմքեր, որ ձևավորվի այդ արժույթը: Երբ նայում ենք Եվրամիության փորձը, այն եվրոն որպես միասնական արժույթ ընդունեց 2001 թվականին, սակայն այդ արժույթի մասին առաջին անգամ խոսվել էր դեռևս 1980-ականներին: Մինչ արժութային միություն ստեղծելը, պետք է ստեղծենք ամուր տնտեսական միություն: Այն աշխատանքը, որ ներկայումս տանում ենք միության ներսում խոչընդոտների վերացման համար թեև տեխնիկական է, սակայն կարևոր: Նախ պետք է ստեղծենք միացյալ ներքին շուկա, ապա լիարժեք տնտեսական միություն, որից հետո քննարկենք միասնական արժույթի անցնելը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Վալովայան:
Նա հիշեցրեց, որ նախորդ տարի ՌԴ ազգային արժույթը կտրուկ արժեզրկվել էր, որից տուժեցին գործընկեր պետությունները: «Հասկանալի էր, որ Հայաստանի, Բելառուսի և Ղազախստանի արտահանողները տուժում էին ռուբլու արժեզրկումից: Եթե նույնիսկ երկրները չլինեին ընդհանուր տնտեսական տարածքում, նրանց վրա ռուբլու արժեզրկման ազդեցությունը նույնն էր լինելու: Տարբերությունը հիմա այն է, որ միության անդամ պետությունները կարող են միասին լուծումներ գտնել նման խոչընդոտների համար»,- ասաց ԵՏՀ կոլեգիայի անդամը:
Տատյանա Վալովայան նշեց, որ միասնական արժույթի անցնելու համար ԵՏՄ անդամ պետությունները դեռ պետք է արժութային կոորդինացիայի և ֆինանսական համակարգի վերափոխումների ճանապարհ անցնեն:
2015թ. հունվարից սկսեց գործել Եվրասիական տնտեսական միությունը, որի անդամներն են Հայաստանը, Ռուսաստանը, Բելառուսը եւ Ղազախստանը:

Надо пройти долгий путь до того, как говорить о единой валюте на территории ЕЭАС: министр ЕЭК
Для создания единой валюты на территории Евразийского экономического союза (ЕАЭС) еще многое предстоит сделать. Как сообщает Арменпресс, об этом на совещании «Рынок Евразийского экономического союза безбарьеров» сказала член коллегии (министр) поосновным направлениям интеграции имакроэкономике Евразийской экономической комиссии(ЕЭК) Татьяна Валовая.
По ее словам, до того, как говорить о единой валюте, надо пройти долгий путь. «Должна быть база, чтобы сформировалась эта валюта. Если посмотреть на ЕС, то евро как единая валюта была принята в 2001 году, однако об этой валюте впервые начали говорить еще в 1980-ые годы.
До создания валютного союза надо создать крепкий экономический союз. Работа, которую мы сейчас ведет внутри союза по устранению барьеров, хотя и техническая, но очень важная. Сначала мы должны создать единый внутренний рынок, а потом полноценный экономический союз, после чего только обсуждать вопрос о переходе на единую валюту», - сказала Валовая.
Она напомнила, что в прошлом году национальная валюта России резко подешевела, в результате чего пострадали страны-партнеры. «Понятно, что экспортеры Армении, Беларуси и Казахстана несли убытки из-за инфляции рубля. Если бы даже эти страны не находились на общем экономическом пространстве, все равно влияние от падения рубля было бы тем же. Разница сейчас в том, что страны-члены союза могут вместе найти решения для преодоления подобных препятствий», - отметила Валовая.
Она сказала, что для перехода на единую валюту странам ЕАЭС надо еще пройти путем валютной координации и изменений финансовой системы.
Напомним, что ЕАЭС действует с начала 2015 года. Членами союза являются Армения, Беларусь, Казахстан и Россия.