Հայ և հույն գործարարները կամրապնդեն առևտրատնտեսական հարաբերությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում Հայաստանի եւ Հունաստանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի եւ Կարոլոս Պապուլիասի մասնակցությամբ կանցկացվի հայ-հունական գործարար համաժողով: Հունաստանից ժամանած գործարարները հայ գործընկերների հետ կքննարկեն կապերի ընդլայնման հնարավորությունները, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող շուկաներում գործունեություն ծավալելու պայմանները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Հայաստանի և Հունաստանի միջև առևտրատնտեսական հարաբերություններ հաստատվել են դեռևս 1992 թվականից: Ներկայումս երկու պետությունների միջև ապրանքաշրջանառության ծավալը կազում է տարեկան ավելի քան 20 մլն ԱՄՆ դոլար: Հայաստանից Հունաստան արտահանման հիմնական ապրանքախմբերն են` էլեկտրական մեքենաներ և սարքավորումներ, ալյումին և ալյումինե իրեր, սնունդ:
Ներմուծման հիմնական ապրանքախմբերն են` հանքային վառելանյութեր, նավթ և նավթամթերք, բիտումային միջոցներ, մոմանյութեր, էլեկտրական մեքենաներ և սարքավորումներ, ձայնագրող ապարատներ և դրանց մասեր, ծխախոտ և ծխախոտի արդյունաբերական փոխարինողներ, մրգեր և ընկույզներ, ցիտրուսային և բոստանային մշակաբույսեր, իրեր սև մետաղներից, ալյումին և ալյումինե իրեր, պլաստմասսա, կահույք, անկողնային պարագաներ, կաթսաներ, սարքավորումներ և մեխանիկական մասեր:
Սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ նախագահի նստավայրում նախատեսված է հայ-հունական հարաբերությունների ամրապնդմանն ու խորացմանն ուղղված փաստաթղթերի ստորագրման արարողություն:

Армянские и греческие предприниматели намерены укреплять торгово-экономические связи
В Ереване с участием президентов Армении и Греции состоится армяно-греческий бизнес-форум, в ходе которого стороны обсудят возможности расширения торгово-экономических связей, условия деятельности на рынках, представляющих взаимный интерес.
Как сообщает Арменпресс, торгово-экономические отношения между Арменией и Грецией были установлены в 1992 году. В настоящее время объем товарооборота между двумя странами составляет более 20 млн долларов США в год.
Основные экспортируемые товары из Армении в Грецию - электрические машины и оборудование, алюминий и алюминиевые товары, продукты питания.
Основные импортируемые товары из Греции в Армению - минеральное топливо, нефть и нефтепродукты, битумные продукты, воск, электрические машины и оборудование, записывающие устройства и запасные части, табак и заменители табачной промышленности, фрукты и орехи, цитрусовые и бахчевые культуры, товары из черного металла, алюминий и алюминиевие товары, пластмассы, мебель, постельные принадлежности, котлы, оборудование и механические части.
30 сентября в резиденции президента Армении предусмотрена церемония подписания документов, направленных на укрепление и углубление армяно-греческих отношений.