Արմեն Երիցյանը ոգևորված է Գառնիում միջազգային սեյսմիկ կենտրոն ունենալու հեռանկարով
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանը կարևորում է Գառնիում միջազգային սեյսմիկ կենտրոնի բացումը, որը տեղի կունենա այս տարի: Լրագրողների հետ զրույցում նախարարը, անդրադառնալով ԱԻ նախարարության առաջիկա քայլերին, ընդգծեց, որ այնտեղ տեղադրված է եզակի դեֆորմոգրաֆներից մեկը, որի երկարությունը 365 մետր է: «Ես ինչի՞ համար եմ մշտապես դեֆորմոգրաֆի երկարության մասին խոսում, որովհետև որքան այն երկար է, կարող է ավելի ճշգրիտ ցույց տալ երկրի կեղևի շարժը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նախարարը:
Գառնիի աստղադիտարանում աշխատանքներ են տարվում այն միջազգային խոշոր գիտական կենտրոն դարձնելու ուղղությամբ: Կենտրոնում տեղադրվել է նաև երկրակեղևում նախաերկրաշարժային շարժերը ֆիքսող եզակի սարք, ինչը թույլ է տալիս «մատները պահել երկրի զարկերակի վրա»: Լուրջ միջոցներ են ներդրվում, և միջազգային կառույցներ են ներգրավվում Գառնիի խզվածքի վրա ստեղծված Գառնիի դիտակայանում միջազգային խոշոր գիտական կենտրոն ստեղծելու համար: Այնտեղ նաև կա թեքաչափ, որը նույնպես եզակի է:

Armen Yeritsyan excited about prospect of having International Seismological Centre in Garni
YEREVAN, AUGUST 15, ARMENPRESS.The Minister of Emergency Situations of the Republic of Armenia Armen Yeritsyan highlights the opening of International Seismological Centre in Garni, which will be carried out this year. In his conversation with the journalists the Minister, referring to the future steps of the Ministry of Emergency Situations, stressed that there is one of the unique deformographs, the length of which is 365 meters. "Why am I constantly talking about the length of deformograph? Because the longer it is, the more accurately it can show the shift of the earth's crust,” reports “Armenpress”, citing the Minister.
In Garni Observatory works are carried out towards making it a major international research center. A unique device was installed in the center, which fixes the pre-earthquake signs in the earth's crust, enabling to "keep the fingers on the pulse of the earth”. Serious means are invested and international institutions are involved in establishing a major international research center in Garni Observatory.