Լեւոն Հայրապետյանի փաստաբանը բողոքարկել է դատարանի մեղադրանքը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայազգի գործարար եւ բարերար Լեւոն Հայրապետյանի փաստաբանը բողոքարկել է մեղադրանքը եւ այժմ պաշտպանվող կողմը սպասում է դատարանի որոշմանը: Լեւոն Հայրապետյանն էլ քննիչի հետ զրույցում չի ընդունել այն մեղադրանքները, որ վերագրել են իրեն: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ մասին նշեց Լեւոն Հայրապետյանի ընկեր և վստահված անձ Մացակ Փոլադյանը:
Նրա խոսքով, թե բողոքարկման հարցով դատարանի որոշումը երբ կլինի` պարզ չէ. Ռուսաստանում չկա հստակ ժամկետ, թե բողոքարկման պատասխանը երբ կարող են տալ: «Ասում են` կարող է մեկ շաբաթից կամ տասն օրից: Հստակ ժամկետ չկա, ի տարբերություն Ֆրանսիայի, որտեղ 48 ժամվա ընթացքում են տալիս: Մենք չենք ընդունում եւ Լեւոն Հայրապետյանն էլ չի ընդունում իր մեղքը: Սա «սարքած» գործ է, հաշվեհարդար եւ Հայրապետյանը մեղադրանքների հետ ոչ մի առնչություն չունի»,- ընդգծեց Փոլադյանը:
Նրա գնահատմամբ`պատմությունը շատ խառն է, խճճված եւ ոչ մի խոսք չի համապատասխանում իրականությանը: «Ռուսական լրատվամիջոցները գրում են, որ նրան ձերբակալել են Մոնակոյից վերադառնալուց, մինչդեռ Լեւոնը Երեւանից է վերադարձել Մոսկվա: Եթե Ռուսաստանի իրավապահ մարմիններն, իրոք, փնտրում էին Լեւոնին, ապա ինչո՞ւ նրան չեն ձերբակալել, երբ դեպքից 2 շաբաթ առաջ նա Մոսկվայից մեկնել էր Նիցցա` ինձ մոտ: Եթե սա հաշվեհարդար չէ եւ Լեւոն Հայրապետյանն, իրոք, օրենք էր խախտել, երկրից դուրս գալուց պետք է ձերբակալեին, այլ ոչ թե ներս մտնելուց: Սովորաբար, այդպես են անում»,- նկատեց Մացակ Փոլադյանը` հավելելով, որ ձերբակալությունից հետո խոսել է Հայրապետյանի ռուս ընկերների հետ. նրանք նույնպես համակարծիք են, որ կատարվածը սովորական հաշվեհարդար է:
«Նրա ընկերների մեջ կան իրավապահ համակարգի ներկայացուցիչներ եւ նրանք բոլորն էլ միաբերան պնդում են, որ Լեւոնի «գլխին սարքել» են»,- ասաց Փոլադյանը` հավելելով, որ Հայրապետյանը երբեք չի խոսել, որ Մոսկվայում խնդիրներ ունի եւ որ իրեն կարող են ձերբակալել: «Թե ում էր ձեռնտու Հայրապետյանի ձերբակալությունը» Փոլադյանը տեղյակ չէ: «Լեւոնը միշտ ասում էր, որ թշնամիներ չունի եւ իր ամբողջ կյանքի ընթացքում մարդկանց օգնել է»,- ասաց Փոլադյանը: Անդրադառնալով Լեւոն Հայրապետյանի առողջական վիճակին, Փոլադյանն ասաց, որ երկու ամիս առաջ Լոս Անջելեսում լյարդի վիրահատություն է տարել: Բացի այդ, Հայրապետյանը տառապում է շաքարային դիաբետով, ունի ճնշման տատանում, ինչի հետեւանքով վերջին շրջանում վատացել է նաեւ նրա տեսողությունը:
«Երբ ես Նրան Փարիզից ճանապարհ էի դնում Երեւան, օդանավակայանում իրեն արդեն շատ վատ էր զգում: Ես նրան առաջարկեցի, որ չմեկնի, բայց ասաց` ոչ, գնամ տեսնեմ Ստեփանակերտում ինչ կա»,- ասաց Փոլադյանը` հավելելով, որ Հայրապետյանը Ստեփանակերտ էր գալիս տեղի ռազմական ակադեմիայի շինարարության ընթացքին հետեւելու համար:
Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության Դաշնային ծառայությունը հուլիսի 15-ին` «Դոմոդեդովո» օդանավակայանում` Մոնակոյից վերադառնալուց ձերբակալել է Լեւոն Հայրապետյանին: Նույն օրը երեկոյան Հայրապետյանի գրասենյակում կատարված խուզարկության ժամանակ առգրավվել են երկու տուփ փաթեթավորված փամփուշտներ: Ռուսաստանի Դաշնության քննչական կոմիտեն Մոսկվայի Բասմանյան դատարան հայազգի գործարար Լևոն Հայրապետյանին կալանավորելու մասին միջնորդություն էր ներկայացրել:
Հայազգի գործարար Լեւոն Հայրապետյանին ձերբակալել են Սերգեյ Ֆինասգինի ղեկավարած «Կինգիսեպի» հանցախմբի գործի շրջանակում: Կինգիսեպը Սանկտ Պետերբուրգի մոտակայքում գտնվող բնակավայրի անուն է: Նախաքննական մարմինը կասկածներ ունի, որ Հայրապետյանը կապ ունի քրեական հեղինակություն համարվող Սերգեյ Ֆինագինի ղեկավարած այս խմբավորման հետ, ինչի մասին հայտարարել է բազմաթիվ ծանր հացագործությունների համար ցմահ ազատազրկման դատապարտված նախկին նահանգապետ Իգոր Իզմեստևը:
Իրավապահները լրատվամիջոցներին հայտնել են, որ Լևոն Հայրապետյանը, սակայն, կապ չունի այս խմբավորման կողմից իրականացված սպանությունների հետ: Հայրապետյանը կասկածվում է հանցավոր միջոցներով ստացված եկամուտների օրինականացման և փողերի լվացման մեջ: Ըստ նախաքննության, հանցագործությունն իրականացվել է 2008-ին «ԱՖԿ Սիստեմա»-ին «Բաշնեֆթ»-ի վաճառքի մասին գործարքի ժամանակ, որում ներգրավված է եղել նաև Հայրապետյանը: Նշվում է, որ Հայրապետյանն այդ գործարքից խոշոր չափի գումար է ստացել:

Адвокат армянского бизнесмена и мецената Левона Айрапетяна обжаловал решение суда
Адвокат армянского бизнесмена и мецената Левона Айрапетяна обжаловал иск, и сейчас сторона защиты ждет решения суда. В беседе со следователем Левон Айрапетян не признал инкриминируемые ему обвинения. В беседе с Арменпресс об этом сказал друг и доверенное лица Айрапетяна – Мацак Поладян.
По его словам, пока неизвестно, когда будет решение суда по вопросу обжалования: в России нет четких сроков, когда отвечать на обжалование. «Говорят, что через неделю или 10 дней. Нет четких сроков, в отличие от Франции, где ответ дается в течение 48 часов. Мы не признаем, и Левон Айрапетян не признает свою вину. Это сфабрикованное дели, месть и никак не связан с обвинениями, представленными Айрапетяну», - подчеркнул Поладян.
Он сказал, что история очень запутанная, и ни одно слово не соответствует действительности. «Российская пресса пишет, что его арестовали после приезда из Монако, однако Левон вернулся в Москву из Еревана. Если правоохранительные органы России действительно искали Левона, то почему его не арестовали две недели назад, когда он летел из Москвы ко мне, в Ниццу?
Если это не месть и Левон Айрапетян действительно нарушил закон, то его должны были арестовать при выезде из страны, а не при въезде. Обычно, так делают», - отметил Поладян, добавив, что говорил с российскими друзьями Айрапетяна после ареста, они тоже думают, что дело сфабриковано.
«Среди его друзей есть представители правоохранительной системы, и все они единогласно утверждают, что все подстроено», - сказал Поладян, добавив, что Айрапетян никогда не говорил, что у него проблемы в Москве и его могут арестовать.
Он не знает, «кому был выгоден арест Айрапетяна». «Левон всегда говорил, что у него нет врагов, и всю свою жизнь он помогал людям», - сказал Поладян.
Коснувшись состояния здоровья Айрапетяна, он сказал, что два месяца назад в Лос-Анджелесе Левон перенес операцию на печени. Кроме этого, он страдает сахарным диабетом, проблемы с давлением, в результате чего в последнее время ухудшилось зрение.
«Когда я провожал его из Парижа в Ереван, в аэропорту ему было очень плохо. Я предложил ему отложить поездку, но он отказался, сказав, что едет посмотреть, что происходит в Степанакерте», - сказал Поладян, добавив, что Айрапетян приехал в Степанакерт, чтобы следить за строительством военного училища в Нагорно-Карабахской Республике.
Напомним, что Левон Айрапетян был задержан сотрудниками ФСБ РФ 15 июля 2014 года в аэропорту "Домодедово", куда он прилетел из Монако. 16 июля СК РФ подал в Басманный суд ходатайство об аресте бизнесмена.
Основанием длязадержания Айрапетяна стали показания, данные следствию бывшим членом Совета федерации отБашкирии Игорем Изместьевым, отбывающим пожизненное заключение засерию особо тяжких преступлений.
Следствие подозревает Айрапетяна впричастности кпродаже вапреле 2009 года Уралом Рахимовым "Башнефти", которую тот возглавлял три года, структурам АФК "Система". Корпорация, заплатив 2 миллиарда долларов, увеличила свою долю вшести предприятиях башкирского ТЭКа— "Башнефти", "Уфанефтехиме", "Новойле", "Уфаоргсинтезе", Уфимском НПЗ и "Башкирнефтепродукте"— доконтрольной.