Տուրիզմի փորձագետն առաջարկում է ստեղծել տուրիստական ռեսուրսների կադաստր
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհը փոխվել է, փոխվել են նաև զբոսաշրջիկները, նրանց պահանջներն ու մոտեցումները: Այս պայմաններում անհրաժեշտություն է առաջանում այնպիսի մարդկանց պատրաստումը, ովքեր կբավարարեն նոր տուրիստի պահանջները: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց Տուրիզմի հայկական ինստիտուտի ռեկտոր, տուրիզմի փորձագետ Ռոբերտ Մինասյանը: «Չենք կարող աշխատել այնպես, ինչպես նախկինում, պետք է մտածենք նոր տուրիստական ապրանք ստեղծել, որը թիրախային կլինի ցանկացած զբոսաշրջիկի համար»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց բանախոսը:
Նրա խոսքով` Հայաստանում տուրիստական ենթակառուցվածքը` հյուրանոցների, հյուրատների ստեղծում, ճանապարհների, թանգարաների վերակառուցում, առաջ է անցել, բայց բաց է մնացել մարդկային ռեսուրսի զարգացումը:«Մեզ շատ անհրաժեշտ է կազմակերպել ու անցկացնել տուրիստական ռեսուրսի կադաստր: Ազգը հյուրընկալ է, մենք ունենք տուրիստական գոտիներ, անհրաժեշտ է իմանանք, թե որ տարածքում որքան մարդ կարող ենք ընդունել, ինչ տուրիստական առաջարկներ կարող ենք տրամադրել, ինչպիսի մասնագետների կարիք ունենք»,-նշեց փորձագետը շեշտելով, որ այսօր Հայաստանում տուրիզմի զարգացման առումով կարևոր խնդիր է երկրի ճանաչելիության բարձրացումը: «Պետք է աշխատենք երկրի ճանաչելիությունը բարձրացնել: Տարբեր երկրներ տարբեր տարածքներում ունեն իրենց ներկայացուցչությունները: Մենք էլ պետք է կարողանանք օգտագործել տարբեր երկրներում մեր դեսպանների կարողությունը, որպեսզի այն երկրներում, որտեղից պոտենցիալ կարող են գալ Հայաստան, կազկակերպել այդ աշխատանքը»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Ռոբերտ Մինասյանը:
Նրա կարծիքով` երկիրը հնարավոր չէ ամբողջությամբ տուրիզմի երկիր դարձնել, տուրիզմը պետք է լինի տնտեսության մի սեգմենտը: «Տուրիզմը լոկոմոտիվ է, որը նպաստում է մյուս ճյուղերի զարգացմանը: Մենք պետք է մտածենք, թե որքան տոկոս պետք է տուրիզմը ունենա երկրի բյուջեում: Այդպիսիով կզարգանա, թե գյուղատնտեսությունը, թե խմիչքների և հուշանվերների արտադրությունը, թե այլ ոլորտներ»,-ասաց փորձագետը` կարևորելով ոչ թե վիճագրության ներկայացումը, թե քանի տուրիստ եկավ Հայաստան, այլ այն, թե որքան գումար է տուրիզմը բերում պետբյուջե: «Աշխարհում 7 միլիարդ մարդ կա, բայց 1 միլիարդն է շրջագայում, իսկ 1 տուրիստը 3-4 աշխատատեղ է ստեղծում: Այս գործի մեջ պետք է թարմություն մտցվի: Այստեղ մեծ աշխատանք պետք է կատարենք, որ բոլորս հյուրընկալ դառնանք»,-ասաց փորձագետը:

Эксперт по туризму предлагает создать кадастр туристических ресурсов
Мир меняется, меняются и туристы, их предпочтения и требования. В этих условиях необходима подготовка таких специалистов, которые были бы в состоянии удовлетворить эти новые требования. Как сообщает Арменпресс, об этом на встрече с журналистами сказал ректор Армянского института туризма, эксперт по туризму Роберт Минасян. «Мы не можем сегодня работать так, как в прошлом, мы должны подумать о создании нового турпродукта, который был бы востребован любым туристом», - сказал Минасян.
По его словам, туристические инфраструктуры в Армении – гостиницы, гостевые дома, дороги, музеи - строятся и реконструируются, но необходимо подумать и о развитии человеческого ресурса. «Нам необходимо организовать и провести кадастр туристического ресурса. Мы народ гостеприимный, есть и зоны, привлекательные для туризма, но необходимо отдавать себе отчет, сколько туристов и где мы можем принять, что мы можем им предложить и в каких специалистах мы нуждаемся», - считает эксперт по туризму.
В плане развития туризма не стоит недооценивать и важность повышения узнаваемости страны. «Мы должны над этим работать. Разные страны имеют свои представительства в разных частях света, и мы должны использовать возможности наших послов, чтобы привлечь потенциальных туристов в Армению», - сказал Роберт Минасян.
Конечно, нельзя превратить всю страну в зону туризма, но один из сегментов экономики может служить этой цели. «Туризм – это локомотив, который способствует развитию других сфер. Мы должны подумать над тем, какой процент должен составить туризм в нашем бюджете. Таким образом, будет развиваться и сельское хозяйство, и производство напитков и сувениров, другие сферы», - сказал эксперт, подчеркнув важность статистики не о том, сколько туристов прибыло в Армению, а о том, какую сумму они привнесли в бюджет страны. «В мире живут 7 млрд человек, но путешествует 1 миллиард, а 1 турист создает 3-4 рабочих места. Необходима новая свежая струя в эту сферу Мы должны работать над тем, чтобы быть гостеприимными», - сказал ректор Армянского института туризма.