ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների Բարձրագույն հանձնակատարը պատասխանել ՀՀ ԱԳ նախարարի նամակին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների Բարձրագույն հանձնակատար Նավի Փիլայը պատասխանել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի նամակին, որում նախարարը խորին մտահոգություն էր հայտնել Սիրիայի հայաբնակ Քեսաբ քաղաքի և շրջակա գյուղերի վրա ահաբեկչական խմբավորումների հարձակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից,Նավի Փիլայն իր նամակում տեղեկացրել է, որ տարածաշրջանում տեղակայված մարդու իրավունքների վերահսկման իր թիմը ուշադիր հետևում է իրավիճակին և արդեն իսկ զրուցել է հարձակումների հետևանքով տեղահանված մի շարք ընտանիքների հետ:
Նա հավաստիացրել է, որ Քեսաբում և շրջակա գյուղերում մարդու իրավունքների իրավիճակը ներառվելու է ՄԱԿ Գլխավոր Քարտուղարի առաջիկա զեկույցում` համաձայն Անվտանգության խորհրդի 2139 բանաձևի:

Верховный комиссар ООН по правам человека ответила на письмо главы МИД Армении
Верховный комиссар ООН по правам человека Нави Пиллэй ответила на письмо министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна, в котором министр выразил глубокую обеспокоенность в связи с террористическими нападениями на армянонаселенный сирийский поселок Кесаб и окрестные села.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, в своем письме Верховный комиссар ООН по правам человека сообщила, что региональная группа ООН по контролю за защитой прав человека внимательно следит за ситуацией и уже установила контакты с некоторыми эвакуированными вследствие нападения семьями.
Нави Пиллэй заверила, что, согласно резолюции 2139 Совбеза ООН, отчет по ситуации с правами человека в Кесабе и его окрестностях будет включен ближайший доклад генсека ООН.