ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների Բարձրագույն հանձնակատարը պատասխանել ՀՀ ԱԳ նախարարի նամակին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների Բարձրագույն հանձնակատար Նավի Փիլայը պատասխանել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի նամակին, որում նախարարը խորին մտահոգություն էր հայտնել Սիրիայի հայաբնակ Քեսաբ քաղաքի և շրջակա գյուղերի վրա ահաբեկչական խմբավորումների հարձակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից,Նավի Փիլայն իր նամակում տեղեկացրել է, որ տարածաշրջանում տեղակայված մարդու իրավունքների վերահսկման իր թիմը ուշադիր հետևում է իրավիճակին և արդեն իսկ զրուցել է հարձակումների հետևանքով տեղահանված մի շարք ընտանիքների հետ:
Նա հավաստիացրել է, որ Քեսաբում և շրջակա գյուղերում մարդու իրավունքների իրավիճակը ներառվելու է ՄԱԿ Գլխավոր Քարտուղարի առաջիկա զեկույցում` համաձայն Անվտանգության խորհրդի 2139 բանաձևի:

UN High commissioner for Human Rights responds to Eduard Nalbandian’s letter
YEREVAN, APRIL 29, ARMENPRESS.The UN High commissioner for Human Rights NaviPillay responded to the letter of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Eduard Nalbandyan. In the letter the Minister expressed deep concern about the situation created in the Armenian-populated Kessab city of Syria and the surrounding villages in the result of the terrorist attacks.
The Department of Mass Media and Public Relations of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia informed Armenpress that in her letter NaviPillay informed that her team of human rights control located in the region follows the situation attentively and has already had a conversation with a series of families displaced as a result of the attacks.
She assured that the human rights situation in Kessab and the surrounding villages will be included in the upcoming report of the UN Secretary-General according to the Security Council 2139 resolution.