Հայոց ցեղասպանության լուռ վկաներ. աշխարհի 42 երկրում Մեծ եղեռնին նվիրված 230 հուշարձան կա
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի 42 երկրում կա ավելի քան 230 հուշարձան՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանությանը: Ամենաշատ կոթողներն ԱՄՆ-ում են, Ֆրանսիայում, Սիրիայում և Ռուսաստանում: «Այդպիսի բացահայտում կատարեցի, երբ սկսեցի նախապատրաստվել Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակին նվիրված տեսանյութի պատրաստմանը: Ես ինձ համար կատարեցի թերևս ամենաանսպասելի բացահայտումը: Գուցե շատերի համար տարօրինակ թվա, սակայն ցեղասպանության զոհերին նվիրված հուշարձաններից առաջինը տեղադրվել է Ստամբուլում՝ 1919 թ.: Ցավոք սրտի, այն երկար կյանք չի ունեցել. այսօր այդ հուշարձանից մնացել է միայն լուսանկարը: Քեմալական Թուրքիայի կառավարությունը 1922 թ. որոշել էր վերացնել այդ հուշարձանը, որը գտնվում էր ներկայիս Թաքսիմ հրապարակում»,-«Արմենպրես»-ին պատմեց Հանրային հեռուստաընկերության «Առաջին լրատվականի» լրագրող Դավիթ Մուրադյանը, ով իր ուսումնասիրությունը կատարել է Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցի կապակցությամբ տեսանյութ պատրաստելու նպատակով:
Հետաքրքիր էր պարզել, որ Վրաստանում, օրինակ, հուշակոթողները մինչև հիմա կանգնեցվել են Ջավախքում միայն, իսկ Թբիլիսիի խաչքարը բացվել է Մեծ եղեռնի 99-ամյա տարելիցի նախօրեին: Ամենաշատը Ցեղասպանության հուշարձան կա Ֆրանսիայում՝ 42: «Պարզեցի նաև, որ Ամերիկայի ավելի քան 20 նահանգում ևս կանգնեցվել են հուշարձաններ, հուշաքարեր, հուշատախտակներ, խաչքարեր: Շատ դժվար էր գտնել Ռուսաստանի հուշակոթողների լուսանկարները: Վերջին պահին Ուկրաինայի հայ համայնքի իմ գործընկերներն ուղարկեցին նաև Կիևի հուշակոթողի նկարները: Տպավորիչ էր նաև պարզելը, որ հայերի համար գերեզման դարձած Դեր Զորում կա մի քանի հուշարձան, և ընդհանրապես, Սիրիայում կա 30 հուշարձան: Դրանք գտնվում են Դամասկոսում, Հալեպում, Դեր Զորում և այլ վայրերում, որտեղ այսօր ընթանում են թեժ մարտերը, և ոչ ոք չի կարող հստակ ասել, թե որքանով են պահպանվել այդ հուշակոթողները»,-նշեց Դավիթ Մուրադյանը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանի տեղեկացմամբ` թանգարանում կա հատուկ կատալոգ, որտեղ ներկայացված են աշխարհի՝ Մեծ եղեռնին նվիրված հուշակոթողները:

В 42 странах мира - 230 памятников, посвященных первому геноциду 20 века
В 42-х странах мира более 230 памятников, возведенных в память жертв Геноцида армян. Больше всего мемориалов в США, Франции, Сирии и России. «Я пришел к этому заключению, когда стал готовить видеоматериал на эту тему. Так, я сделал самое неожиданное открытие для самого себя. Может кому-то и покажется странным, но первый памятник жертвам Геноцида армян появился … в Стамбуле - в 1919 году. К сожалению, ему была суждена короткая жизнь: сегодня сохранилась лишь фотография этого памятника. Кемалистская Турция в 1922 году решила уничтожить этот памятник, находящийся на известной площади Таксим», об этом рассказал Арменпресс журналист «Первого информационного» канала Общественной телекомпании Армении Давид Мурадян, который сделал свое открытие при подготовке видеоматериала к 99-ой годовщине Геноцида армян.
Так, оказалось, что в Грузии до сих пор памятник Геноциду армян был
был лишь в Джавахке, а хачкар в Тбилиси установили только за несколько дней до 99-ой годовщины Геноцида армян. «Мне удалось разузнать также, что памятники, хачкары, мемориальные доски в память жертв Геноцида армян есть в более чем 20 штатах США. Было трудно найти фотографии памятников, посвященных этим печальным событиям в жизни армянского народа, в России… В последний момент получил от одного из своих коллег из армянской общины Украины фотографии памятника в Киеве.
Больше всего я был поражен тем, что в Дер Зоре, ставшем могилой и местом последнего приюта для сотен тысяч армян есть несколько таких памятников, а в целом в Сирии их 30: они есть в Дамаске, Алеппо, Дер Зоре и других населенных пунктах, где сегодня продолжаются ожесточенные бои и никто не может с уверенностью сказать, сохранились ли эти памятники», - отметил Давид Мурадян.
По словам зам.директора Музея-института Геноцида армян Сурена Манукяна, в музее есть специальный каталог, в котором представлены все памятники, посвященные жертвам Геноцида армян.