Արմեն Մովսիսյանը կոչ է անում պատգամավորներին չխաթարել «Ռոսնեֆտ»-ի հետ բանակցությունների ընթացքը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանն այս պահին նպատակահարմար չի համարում խորհրդարանում «Նաիրիտ»-ի հարցով ժամանակավոր հանձնաժողովի ստեղծումը: Ազգային ժողովում «Նաիրիտ»-ի հարցով ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու որոշման նախագծի քննարկման ժամանակ Արմեն Մովսիսյանը նշեց, որ այս պահին «Նաիրիտ»-ում «Ռոսնեֆտ» ընկերության հետ նոր ծրագիր է իրականացվում և պետք չէ խաթարել այդ աշխատանքները: «Վերջապես գտնվել է մի ընկերություն, որը պատրաստ է Հայաստանում 500 միլիոն դոլարի ներդրումներ կատարել, եկեք չխափանենք այդ աշխատանքները»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց նա:
«Նաիրիտ» գործարանը եղել է Հայաստանի ամենախորշոր ընկերություններից մեկը և, ամենամեծը լինելով, ունեցել է խնդիրներ` թե՛ ԽՍՀՄ-ում և թե՛ ՀՀ-ում: «Ես ողջունում եմ այն ելույթները, որոնք սրտացավորեն միտված են այս վիճակը փրկելուն, բայց այն ելույթները որոնք նպատակաուղղված են քաղաքական երանգ տալ հարցին, դա ուղղակի ընդունելի չէ»,- ասաց Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարը: Նա ՀՅԴ պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանի այն հայտարարության առնչությամբ, ըստ որի` «Նաիրիտը» կանխամտածված սնանկացման են տանում, ասաց, որ եթե կառավարությունը որոշեր սնանկացնել «Նաիրիտ»-ը, ապա տարիներ առաջ սնանկացման միտումները կերևային: Ամենատարբեր գնահատականներ հնչեցին ԱԺ ամբինոնից, որոշ գնահատականներ, նախարարի խոսքով, պահանջում են մասնագիտական պատասխաններ:
Ազգային ժողովը քնարկում է «Նաիրիտ գործարան» փակ բաժնետիրական ընկերության մասնավորեցման, ստանձնած վարկային պարտավորությունների և անհրաժեշտ ծավալով տնտեսական գործունեություն չիրականացնելու պատճառներն ուսումնասիրող Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին» որոշման նախագիծը: ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը փետրվարի 19-ին բացասական եզրակացություն էր տվել որոշման նախագծին, ինչից հետո ՀՅԴ խմբակցությունն այն ներկայացրել էր արտահերթ քննարկման:
Ռուսական «Ռոսնեֆտ» ընկերությունը Հայաստանում կիրականացնի շուրջ 500 միլիոն դոլարի ներդրումներ, որոնց ուղղությամբ աշխատանքների մասին զեկուցվել է Սոչիում ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի ու ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի հանդիպման ժամանակ: ՀՀ վարչապետը նշել է, որ ներդրումները առնչվում են նաև «Նաիրիտ» գործարանին. նոր ստեղծվելիք գործարանում հիմնականում աշխատելու են «Նաիրիտ»-ի ներկայիս աշխատակիցները:

Министр призывает депутатов не препятствовать ходу переговоров с «Роснефтью»
Министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян на данный момент считает нецелесообразным создание в Национальном Собрании временной комиссии по вопросу завода «Наирит». Как сообщает Арменпресс, в ходе обсуждения в НС вопроса о создании временной комиссии Мовсисян отметил, что на данный момент на заводе «Наирит» совместно с компанией «Роснефть» реализуется программа, и не надо мешать этим работам.
«Наконец нашлась компания, которая готова сделать инвестиции в Армении в размере 500 млн долларов, давайте не будет препятствовать этим работам», - отметил министр.
Завод «Наирит» был одним из крупнейших компаний и имел проблемы как в Армении, так в СССР, «Я приветствую те выступления, которые направлены на спасение ситуации, но те выступления, которые направлены на придание политической окраски вопросу, просто неприемлемы», - сказал министр.
В связи с заявлением депутата от АРФ «Дашнакцутюн» Арцвика Минасяна о том, что «Наирит» целенаправленно ведут к банкроту, Мовсисян сказал, что если бы правительство решило объявить завод обанкротившимся, то тенденции этого явления были бы видны годы назад.
Российская компания «Роснефть» в Армении сделает инвестиции в размере 500 млн долларов. О работах в этом направлении было доложено на встрече премьер-министр Армении и России Тиграна Саркисяна и Дмитрия Медведева в Сочи.Премьер отметил, что программа касается завода «Наирит», поскольку на новом заводе, который будет построен, основными работниками будут именно работники «Наирит»-а.