Արմեն Մովսիսյանը կոչ է անում պատգամավորներին չխաթարել «Ռոսնեֆտ»-ի հետ բանակցությունների ընթացքը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանն այս պահին նպատակահարմար չի համարում խորհրդարանում «Նաիրիտ»-ի հարցով ժամանակավոր հանձնաժողովի ստեղծումը: Ազգային ժողովում «Նաիրիտ»-ի հարցով ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու որոշման նախագծի քննարկման ժամանակ Արմեն Մովսիսյանը նշեց, որ այս պահին «Նաիրիտ»-ում «Ռոսնեֆտ» ընկերության հետ նոր ծրագիր է իրականացվում և պետք չէ խաթարել այդ աշխատանքները: «Վերջապես գտնվել է մի ընկերություն, որը պատրաստ է Հայաստանում 500 միլիոն դոլարի ներդրումներ կատարել, եկեք չխափանենք այդ աշխատանքները»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց նա:
«Նաիրիտ» գործարանը եղել է Հայաստանի ամենախորշոր ընկերություններից մեկը և, ամենամեծը լինելով, ունեցել է խնդիրներ` թե՛ ԽՍՀՄ-ում և թե՛ ՀՀ-ում: «Ես ողջունում եմ այն ելույթները, որոնք սրտացավորեն միտված են այս վիճակը փրկելուն, բայց այն ելույթները որոնք նպատակաուղղված են քաղաքական երանգ տալ հարցին, դա ուղղակի ընդունելի չէ»,- ասաց Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարը: Նա ՀՅԴ պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանի այն հայտարարության առնչությամբ, ըստ որի` «Նաիրիտը» կանխամտածված սնանկացման են տանում, ասաց, որ եթե կառավարությունը որոշեր սնանկացնել «Նաիրիտ»-ը, ապա տարիներ առաջ սնանկացման միտումները կերևային: Ամենատարբեր գնահատականներ հնչեցին ԱԺ ամբինոնից, որոշ գնահատականներ, նախարարի խոսքով, պահանջում են մասնագիտական պատասխաններ:
Ազգային ժողովը քնարկում է «Նաիրիտ գործարան» փակ բաժնետիրական ընկերության մասնավորեցման, ստանձնած վարկային պարտավորությունների և անհրաժեշտ ծավալով տնտեսական գործունեություն չիրականացնելու պատճառներն ուսումնասիրող Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին» որոշման նախագիծը: ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը փետրվարի 19-ին բացասական եզրակացություն էր տվել որոշման նախագծին, ինչից հետո ՀՅԴ խմբակցությունն այն ներկայացրել էր արտահերթ քննարկման:
Ռուսական «Ռոսնեֆտ» ընկերությունը Հայաստանում կիրականացնի շուրջ 500 միլիոն դոլարի ներդրումներ, որոնց ուղղությամբ աշխատանքների մասին զեկուցվել է Սոչիում ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի ու ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի հանդիպման ժամանակ: ՀՀ վարչապետը նշել է, որ ներդրումները առնչվում են նաև «Նաիրիտ» գործարանին. նոր ստեղծվելիք գործարանում հիմնականում աշխատելու են «Նաիրիտ»-ի ներկայիս աշխատակիցները:

Energy Minister calls deputies not to hinder talks with Rosneft
YEREVAN, FEBRUARY 25, ARMENPRESS: The Minister of Energy and Natural Resources of the Republic of Armenia Armen Movsisyan does not consider the creation of the temporary commission on Nairit Plant expedient at this moment. During the discussion of the bill on the creation of the temporary commission on Nairit issues at the National Assembly of Armenia, Movsisyan stated that at present they are implementing a new program in Nairit with Rosneft and the works are not advisable to be hindered. “At last we have a company, which is ready to make investments of $500 million in Armenia and let us not hinder these processes”, - he said, Armenpress reports.
Nairit was one of the biggest plants of Armenia and being the biggest, it had problems both in the USSR and the Republic of Armenia. “I welcome the speeches, directed to improve this situation but the speeches, which give the issue a political shade, are not acceptable”, - said the Minister of Energy and Natural Resources of the Republic of Armenia Armen Movsisyan.
The Nairit Plant CJSC was established in 1940. On December 1 2008 the work of the Plant was stopped because of the financial crisis. About 1,500 employees were dismissed. The employees of the Nairit Plant are being paid the debts of their salaries by parts. In 2006 the Rhinoville Property Limited international company purchased 90% of the shares of the Nairit Plant CJSC. The other 10% belong to the Ministry of Energy and Natural Resources of the Republic of Armenia.
In 2013 the Russian Itera and Rosneft were interested in the Nairit Plant, though the negotiations have been suspended. According to different data, the total debt of the Nairit Plant makes about 120-130 million dollars, 20-25 million of which – to the Armenian banks.The Plant has a debt of one year’s salaries.