Գինեսի ռեկորդակիր Տաթևի ճոպանուղին զբոսաշրջության զարգացման մեծ արդյունքներ է գրանցել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Տաթևի վերածնունդ» ծրագիրն ու «Տաթևեր» ճոպանուղին պետական և մասնավոր հատվածի հաջողված փորձ էր, որը 250 հազար զբոսաշրջիկ է բերել Սյունիքի մարզ, զարգացրել տեղական ենթակառուցվածքներն ու տեղացիների ներգրավվածությունը զբոսաշրջային բիզնեսում: Նոյեմբերի 18-ին ամփոփվեց նշված ծրագրի եռամյա գործունեության արդյունքները: Հայաստանի Ազգային մրցունակության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արման Խաչատրյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում բարձր գնահատեց «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի արդյունքները: «Ծրագրի արդյունքները շատ դրական են և շատ կարևոր մեր երկրի համար, որովհետև ծրագիրը սկսվեց պետական և մասնավոր հատվածի գերազանց համագործակցության մոդելի վրա, երբ RVVZ հիմնադրամը մոտ 20 միլիոն դոլարի ներդրում կատարեց ճոպանուղու կառուցման, շահագործման և սպասարկման համար»,- նշեց Խաչատրյանը: Նա նշեց, որ պետությունը նույնպես կատարեց նույն չափով ներդրումներ՝ ենթակառուցվածքների ստեղծման և դրա որակի բարձրացման ուղղությամբ:
Խաչատրյանի համոզմամբ՝ ֆիզիկական ճանապարհների հասանելիությունը մեծացնելուն զուգընթաց անհրաժեշտ է ստեղծել նաև համապատասխան ենթակառուցվածներ՝ մասնավորապես զբոսաշրջային: «Դա մի կողմից կնպաստի զբոսաշրջիկներին սպասարկելուն և մյուս կողմից կստեղծի տեղական հնարավորություններ, աշխատատեղեր և եկամուտներ: Հիմա մենք անցել ենք արդեն այդ ծրագրի երկրորդ փուլի իրականացմանը»,- նշեց ՀԱՄՀ գործադիր տնօրենը:
RVVZ (Ռուբեն Վարդանյան-Վերոնիկա Զոնաբենդ) հիմնադրամի տնօրեն Արտակ Մելքոնյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ ծրագիրն այնքանով ստացվեց, որ 3 տարի անց մենք ունենք զբոսաշրջիկների բավական կայուն հոսք դեպի «Տաթև»: Երեք տարում 250 հազար այցելու է եղել այնտեղ, որից 210 հազարն օգտվել է ճոպանուղուց»,- ասաց Մելքոնյանը: Հիմնադրամի տնօրենը տեղեկացրեց, որ 3 տարում Գորիսում բացվել է մոտ 10 հյուրանոց, իսկ շրջակա գյուղերում՝ 20 հյուրատուն: Մելքոնյանը նշեց, որ ճոպանուղու և դրա շրջակա ենթահամակարգերի աշխատանքներում ներգրավված 55 հոգուց 52-ը տեղաբնակ են: Շարունակվելու է այս տարի սկսված զբոսաշրջային բիզնեսի մեջ տեղական գյուղերի ներգրավման գործընթացը: «Այն հուշանվերները, օրինակ, որ մեզ մոտ վաճառվում են, պետք է պատրաստված լինեն տեղի գյուղացիների կողմից, ինչպես նաև կարելի է ճիշտ փաթեթավորմամբ ներկայացնել գյուղատնտեսական արտադրանքը»,- ասաց Մելքոնյանը՝ հավելելով, որ նաև ուղեկցորդների խմբեր կպատրաստվեն տեղի բնակիչներից կազմված:
«Տաթևեր» ճոպանուղին բացվել է 2010 թ.-ի հոկտեմբերի 16-ին՝ «Տաթևի վերածնունդ» նախագծի շրջանակում: Այդ տարվա հոկտեմբերի 23-ին «Տաթևեր»-ը գրանցվել է Գինեսի միջազգային ռեկորդների գրքում՝ որպես աշխարհում ամենաերկար հետադարձելի երկխցիկ ճոպանուղի: Ռեկորդը գրանցվել է ոչ միայն ճոպանուղու երկարության (5752 մ.), այլև դրա կառուցման կարճ ժամանակահատվածի համար (10 ամիս): Նախագիծն իրականացվել է շվեցարա-ավստրիական «Գարավենտա-Դոպելմայր» ընկերությունը: Դեպի վանական համալիր տանող օդային ճանապարհը կազմում է 11 րոպե, արագությունը` 10 մ/վ, խցիկում ուղևորների տարողությունը՝ 25 հոգի, ճոպանուղու ուղևորաթողունակությունը ժամում 200 հոգի: Ծրագրի նվիրատուներ են տարբեր ազգերի 140 ներկայացուցիչներ 18 երկրից:

Рекордсмен книги Гиннеса, канатная дорога Татева, зафиксировала большой результат развития туризма
Программа «Возрождение Татева» и канатная дорога «ТаТевер» являются успешным опытом сотрудничества государственного и частного секторов, который привлек в Сюникскую область Армении 250 тысяч туристов, способствовал развитию местных инфраструктур и вовлеченности местных жителей в туристический бизнес. 18 ноября были подведены итоги трехлетней деятельности отмеченной программы.
В беседе с Арменпресс исполнительный директор Фонда национальной конкуренции Армении Арман Хачатрян высоко оценил результаты программы «Возрождение Татева».
«Результаты программы очень положительные и очень важны для нашей страны, так как программа началась на модели превосходного сотрудничества государственного и частного секторов, когда фонд RVVZ сделал инвестицию в размере около 20 млн. долларов в строительство, эксплуатацию и обслуживание канатной дороги», - отметил Хачатрян.
Он сказал, что государство тоже в свою очередь сделало инвестиции в том же размере для создания и улучшения качества инфраструктур.
Хачатрян убежден, что параллельно увеличению доступности физических дорог необходимо создавать соответствующие инфраструктуры, в частности, туристические. «Это с одной стороны будет способствовать обслуживанию туристов, с другой – создаст местные возможности, рабочие места и доходы. Сейчас мы уже перешли на реализацию второго этапа этой программы», - отметил директор.
Директор фонда RVVZ(Рубен Варданян-Вероника Зонабенд) Артак Мелконян в беседе с нами отметил, что программа настолько удалась, что через три года есть довольно стабильный поток туристов к Татеву.
По его словам, в течение трех лет Татев посетили 250 тысяч туристов, 210 тыс. из которых пользовались канатной дорогой. В течение 3 лет в Горисе было открыто около 10 отелей, а в соседних селах – около 20 объектов питания.
Мелконян отметил, что 52 из 55 сотрудников, вовлеченных в работах канатной дороги и ее инфраструктурах, являются местными жителями. Будет продолжен процесс вовлечения сел в туристический бизнес.
«Например, сувениры, которые у нас продаются, должны быть изготовлены руками жителей соседних сел, а также можно представить в правильной упаковке местное сельскохозяйственное производство», - сказал Мелконян, добавив, что будут также составлены из местных жителей группы сопровождающего персонала.
Канатная дорога «Крылья Татева» открылась 16 октября 2010 года в рамках проекта «Возрождение Татева». 23 октября 2010 года «Крылья Татева» были зарегистрированы в Книге рекордов Гиннесса. Рекордной оказалась не только длина дороги (5752м), но и сроки строительства (10 месяцев). Осуществила проект лидер рынка проектирования и строительства канатных дорог - австрийско-швейцарская компания Dopplemayer/Garaventa.
Воздушный путь в монастырь занимает 11 минут, скорость движения кабин достигает 10 м/с , вместимость - 25 пассажиров, пропускная способность канатной дороги составляет 200 пассажиров в час. Мощные несущие опоры разделяют дорогу на 4 участка, длина последнего, самого протяженного участка составляет2,7 км.