Կենտրոնական բանկը որդեգրել է գնաճի նպատակադրման քաղաքականություն
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական բանկը որդեգրել է գնաճի նպատակադրման քաղաքականություն: Այս մասին Ազգային ժողովում ՀՀ 2014թ.-ի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը՝ պատասխանելով ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանի հարցին: «Ֆինանսական ագրեգատները մինչ այս պահը մեր կողմից ներկայացվել են՝ հիմնականում ունենալով վիճակագրական բնույթ: Գնաճի նպատակադրման քաղաքականությամբ մեր նպատակը դառնում է երկարաժամկետել կամ կարճաժամկետել գնաճը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց նա՝ հավելելով, որ գնաճի ներքո կերկարաժամկետվեն կամ կկարճաժամկետվեն մակրոտնտեսական այլ ցուցանիշները:
Արթուր Ջավադյանն ընդգծեց, որ այս թեմայով Կենտրոնական բանկում խորհրդաժողով է անցկացվել՝ ևս մեկ խորհրդաժողով կանցկացվի նոյեմբերի 19-ին: ՀՀ ԿԲ նախագահը պատգամավորներին հրավիրեց մասնակցել խորհրդաժողովին, որի ժամանակ կստանան բոլոր հարցերի պատասխանները:
Ջավադյանն ընդգծեց, որ գնաճի նպատակադրման քաղաքականությունը որդեգրել են Հայաստանի գործընկեր շատ երկրներ, և այն դրական արդյունքներ է տալիս:

Центральный банк РА намерен проводить политику инфляционного таргетирования процесса инфляции
Центральный банк Армении намерен проводить политику инфляционного таргетирования процесса инфляции с целью контроля над уровнем инфляции в стране. Об этом в Национальном Собрании при обсуждении проекта госбюджета РА 2014 года сказал председатель ЦБ Артур Джавадян, отвечая на вопрос депутата фракции АРФ «Дашнакцутюн» Арцвика Минасяна.
«Финансовые агрегаты до данного момента нами были представлены и, в основном, носили статистический характер», - сказал, как сообщает Арменпресс, Артур Джавадян, добавив, что политикой инфляционного таргетирования ставится цель продлить или сократить сроки других макроэкономических показателей.
Председатель ЦБ подчеркнул, что на эту тему в ЦБ 19 ноября состоится конференция и пригласил депутатов принять участие в этой конференции, в ходе которой они получат ответы на все вопросы.
Джавадян также подчеркнул, что эту политику уже проводят многие страны-партнеры Армении и что она дает положительные результаты.