Կրոնական ազատությունների մասին ԱՄՆ Պետդեպի զեկույցում անդրադարձ կա նաեւ Հայաստանին
ԵՐԵՎԱՆ, 21ՄԱՅԻՍԻ, ԱՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ կառավարության Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և աշխատանքի բյուրոն հրապարակել է Կրոնական ազատությունների մասին2012 թվականի միջազգայինզեկույցը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` զեկույցի` Հայաստանին վերաբերող հատվածում ընդգծվել է, որ ԱՄՆդեսպանությունը կրոնական ազատություն ևմիջկրոնական երկխոսություն են խթանել երկրում` ՀՀ կառավարությանպաշտոնյաների և կրոնական առաջնորդների հետ հանդիպումների, ինչպես նաև հասարակական այլ նախաձեռնությունների միջոցով:ԱՄՆ դեսպանատունը նաև հորդորել է ՀՀ կառավարությանը նոր օրենք ընդունել`այլընտրանքային ծառայության վերաբերյալ, որը կհամապատասխանի միջազգային չափանիշներին:
Դիտարկումներ են արվել կրոնական փոքրամասնություններին վերաբերող իրավական կարգավորումների վերաբերյալ: Նշվում է, թեՀայաստանում իրավական կարգավիճակ ունեն միայն գրանցված կրոնական խմբերը: Գրանցում չունեցող խմբերին չի թույլատրվում հազարօրինակ տպաքանակից ավելի թերթ կամ ամսագիր հրապարակել, ռադիոյով կամ հեռուստատեսությամբ ծրագրեր թողարկել, հավաքների համար տարածք վարձել, թեև առանձին անհատներին դա թույլատրվում է:Գրանցվելու համար կրոնական խումբը պետք է բացարձակապես հոգևոր նպատակներ հետապնդի և բաղկացած լինի առնվազն 200 չափահաս անդամներից:
Նշվում է, որ մի շարք ԶԼՄ-ներ խտրական և անհանդուրժողական վերաբերմունք են ցուցաբերում կրոնական փոքրամասնությունների մասին լուսաբանումներում: Նրանց պիտակավորում, որպես աղանդներ են ներկայացնում եւ այդ կերպ վախի մթնոլորտ առաջացնում կրոնական փոքրամասնությունների շրջանում: Տեղական դիտորդների և կրոնական խմբերի դիտարկմամբ, սակայն, կրոնական փոքրամասնությունների մասինԶԼՄ-ների լուսաբանումներն անցյալ տարիների համեմատավելի զգուշավոր են:
2011 թվականի մարդահամարի տվյալների համաձայն` ՀՀ բնակչությունը կազմում է 2.8 միլիոն: ՀՀ քաղաքացիների մոտ 90 տոկոսը պատկանում է Հայ առաքելական եկեղեցուն: Մյուս կրոնական խմբերն ընդհանուր կազմում են բնակչության 5 տոկոսից էլ փոքր մաս, որոնց թվում են` հռոմեական կաթոլիկներ, Մխիթարյան միաբանության կաթոլիկներ, ուղղափառ քրիստոնայաներ, եվանգելիստներ, մոլոկաններ, հիսունականներ, յոթերորդ օրվա ադվենտիստներ, բապտիստներ, խարիզմատիկ քրիստոնյաներ, Եհովայի վկաներ, մորմոններ, եզդիներ, հրեաներ, սուննի մահմեդականներ, շիա մահմեդականներ և հեթանոսներ:
Եզդիները հիմնականում կենտրոնացած են Արագած լեռան գյուղատնտեսական շրջաններում, իսկ հայ կաթոլիկները գլխավորապես բնակվում են երկրի հյուսիսում: Հրեաների, մորմոնների և ուղղափառ քրիստոնյաների զգալի հատվածը երևաբնակներ են: Երևանում է նաև մուսուլմանների փոքր համայնքը, որոնց մեծ մասը իրանցիներ և Մերձավոր Արևելքից եկած շիա մահմեդականներ են:

В докладе Госдепартамента США о религиозных свободах упоминается и Армения
Бюро по вопросам демократии, прав человека и труда правительства США опубликовало международный доклад «О религиозных свободах» за 2012 год. Как сообщает Арменпресс, в части, касающейся Армении, подчеркивается, что посольство США стимулирует религиозные свободы и межконфессионный диалог путем организации встреч между членами правительства и религиозными лидерами, а также с помощью других общественных инициатив. Посольство США призвало также правительство Армении принять новый закон об альтернативной службе, который соответствовал бы международным нормам.
Мониторинг проводился и относительно правого статуса религиозных меньшинств. Отмечается, что правовой статус в Армении имеют только зарегистрированные религиозные группы. Остальные не имеют права издавать газету или журнал, тиражом больше 1000 экземпляров, выпускать программы по радио или телевидению, арендовать помещение для проведения собраний, хотя отдельным лицам это разрешается.
Для регистрации необходимо, чтобы религиозная группа преследовала исключительно духовные цели и состояла, как минимум, из 200 совершеннолетних граждан.
Отмечается также, что ряд СМИ проявляет дискриминацию и нетерпимость при освещении деятельности религиозных нацменьшинств.
В докладе также отмечается, что, согласно данным переписи населения 2011 года, численность населения Армении составляет 2,8 млн. Около 90 % граждан Армении принадлежат к Армянской Апостольской церкви. Другие религиозные группы составляют меньше 5-ти % населения, в их числе – католики, евангелисты, молокане, адвентисты 7-го дня, баптисты, свидетели Иеговы, мормоны, езиды, евреи, мусульмане и др.
Езиды, в основном, проживают в сельских районах в окрестностях горы Арагац., а армянские католики – на севере страны. Евреи, значительная часть мормонов и православных христиан – жители столицы. В Ереване проживает и небольшая община мусульман, большинство их – иранцы и мусульмане-шииты с Ближнего Востока.