Եվրոպացի դիտորդն ընտրողներին տեղամաս տեղափոխող տրանսպորտի տրամադրումը համարում է գումար տնտեսելու ձեւ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեւանի ավագանու ընտրություններին տրանսպորտային միջոցներով ուղեւորներին ընտրատեղամասեր բերելու դեպքերը ընտրողների ֆինանսական ռեսուրսները տնտեսելու հնարավորություն են: Այդ մասին մայիսի 6-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ընտրությունների նախնական գնահատականը հնչեցնելիս ասաց Երեւանի ավագանու ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացնող միակ միջազգային կառույցի՝ Եվրոպայի Խորհրդի տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների ներկայացուցիչների կոնգրեսի դիտորդական առաքելության ղեկավար Ստյուարտ Դիքսոնը: «Իմ սեփական երկրում բազմաթիվ ընտրողներ քվեարկելու գնալու համար կընտրեն ոչ իրենց համակիր կուսակցության կողմից առաջարկվող տրանսպորտային միջոցը, որպեսզի այդ օրն իրենք կարողանան իրենց ռեսուրսները տնտեսել»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Դիքսոնը՝ հավելելով, որ շատ եվրոպական երկրներում ընտրողներին տրանսպորտային միջոցների տրամադրումն ընտրատեղամաս գալու համար ոչ հազվադեպ հանդիպող երեւույթ է:
Միջազգային դիտորդների նախնական գնահատականով՝ Երեւանի ավագանու ընտրություններն անցել են «խաղաղ» եւ «կանոնավոր»:
Միջազգային դիտորդական խումբը 12 անդամ ուներ: Դիտորդներն այցելել են 100 ընտրատեղամաս: Երեւանի ավագանու ընտրությունների վերջնական դիտորդական զեկույցը կներկայացվի հոկտեմբերին Ստրասբուրգում:
Մայիսի 5-ին կայացածԵրևանի ավագանու ընտրության նախնական արդյունքների համաձայն` հաղթել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը` ստանալով ձայների 55,86 տոկոսը, հետեւաբար, համամասնական ցուցակը գլխավորողՏարոն Մարգարյանը վերընտրվեց Երեւանի քաղաքապետ: 464 տեղամասերի տվյալների համաձայն Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը առաջատար է 235 հազար 512 ձայնով` 55,86 տոկոս: ՀՀԿ-ին հաջորդում է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը` 97 հազար 189 ձայնով` 23,05 տոկոս: Ձայների քանակով երրորդ տեղում է «Բարև Երևան» դաշինքը` 35 հազար 732 քվեով` 8,47 տոկոս: Ընտրություններում դիտորդական առաքելություն է իրականացրել տեղական 26և միջազգային 1 կազմակերպություն:

European observer considers transportation of voters to polling stations as a way to save money
YEREVAN, MAY 6, ARMENPRESS: The transportation of the voters to the polling stations during the Yerevan City Council Elections is a possibility to save money. This was stated at a press conference in Yerevan, by the Head of the delegation of the Council of Europe Congress composed of representatives from nine European countries including three members of the EU Committee of the Regions Rapporteur, Stewart Dickson (UK, ILDG). “In my own country many voters would rather choose to use the transport means offered by non-sympathetic party to go to the elections, thus saving their financial resources”, - stated Stewart Dickson, as reported by Armenpress, adding that this phenomena is frequently faced in many European countries during the elections period.
Congress Rapporteur Dickson stated that, with the exception of individual incidents in a few polling stations, the elections were carried out in calm and orderly manner and that the vote was technically well prepared, although the counting process, which at times looked chaotic and was slow, needs further improvement.
The international observing group had 12 members. The observers visited 100 polling stations. The final report of the Yerevan City Council Elections will be presented in October in Strasburg.
In accordance with the preliminary results of the May 5 Yerevan Council of Aldermen elections, the Republican Party of Armenia has gained triumph and received 55,86 percent of the votes. Hence, Taron Margaryan, leading the proportional list of the Republican Party of Armenia, has been reelected as the Mayor of Yerevan.
According to the preliminary results of 464 polling stations, the Republican Party of Armenia is leading with 235, 512 votes or 55,86 percent. "Prosperous Armenia" Party occupies the second place with 23,05 percent or 97,189 votes. "Prosperous Armenia" Party is followed by "Hello, Yerevan" bloc, which has received 8,47 percent or 35, 732 votes. "Armenian National Congress" has received 4,39 percent (18, 499 votes). Armenian Revolutionary Federation – Dashnaktsutyun has 15,999 votes or 3,79 percent. "Rule of Law" received 3,73 percent or 15, 733 votes, and "Mission" Party has received 0,64 percent or 2692 votes.
26 local and 1 international organizations carried out observing mission during the Yerevan City Council Elections. The final number of the Yerevan voters is 816 475, about 3000 of which are not citizens of the Republic of Armenia, but have the right to vote (refugees, people having special residency status and those, who have permanent and temporary residence status).The Elections of May 5 were attended by 437 212 voters.