Հայաստան-Եվրամիություն ասոցացման համաձայնագիրը նախատեսվում է ստորագրել մինչև նոյեմբեր. ՊԵԿ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության և Եվրամիության միջև Ասոցացման համաձայնագիրը նախատեսվում է ստորագրել մինչև 2013 թվականի նոյեմբեր: Այդ մասին փետրվարի 6-ին Երեւանում «Բավրա» և «Նինոծմինդա» պետական սահմանի անցակետերի կառավարման կարողությունների զարգացման ծրագրի նպատակների ու հեռանկարների ներկայացման խորհրդաժողովին ասաց ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը: «Մինչև 2013 թվականի նոյեմբեր, այսինքն` մինչև Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովը նախատեսված է ստորագրել նաև Ասոցացման համաձայնագիրը»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Խաչատրյանը:
ՊԵԿ նախագահը նշեց, որ միջազգայինկազմակերպությունների օժանդակությամբ է նաև, որ Հայաստանը 2012 թվականին հաջողություններ արձանագրեց եվրաինտեգրման գործընթացում: «Ստորագրվել է Հայաստան Եվրամիություն մուտքի արտոնագրային ռեժիմի մեղմացման համաձայնագիրը, բանակցություններ են վարվել Եվրամիության հետ և նախատեսվում է ստորագրել Խորը և համապարփակ ազատ առևտրային գոտիների ստեղծման շուրջ համաձայնագիրը»,- ասաց Խաչատրյանը:
Հայաստան-ԵՄ ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները մեկնարկել են 2010 թ.-ի հուլիսի 19-ին Երևանում:Եվրամիության հետ Հայաստանի համագործակցությունը կարգավորող հիմնական փաստաթուղթը` Գործընկերության եւ համագործակցության համաձայնագիրը, ուժի մեջ է մտել 1999թ. հուլիսին: Ասոցիացման համաձայնագիրը փոխարինելու է ներկայումս գործող Գործընկերության եւ համագործակցության համաձայնագրին: Դրանում արտացոլվելու են տնտեսական ինտեգրման, ազատ տեղաշարժի եւ էներգետիկայի հարցերի վերաբերյալ համագործակցության ուղենիշները: Համաձայնագիրն ունենալու է նաեւ ԵՄ ընդհանուր արտաքին եւ անվտանգության քաղաքականության ոլորտում համագործակցության բաղադրիչներ:

Соглашение по ассоциации Армения-ЕС планируется подписать до конца ноября: председатель Комитета по госдоходам
Соглашение об Ассоциации между Арменией и Евросоюзом предусматривается подписать до ноября 2013 года. Об этом 6 февраля в Ереване заявил председатель Комитета по госдоходам при правительстве Армении Гагик Хачатрян в ходе конференции, посвященной целям и перспективам программы развития возможностей управления приграничных пунктов государственной границы - «Бавра» и «Ниноцминда».
«Подписание соглашения предусматривается до ноября 2013 года, т.е. до саммита Восточного партнерства», - сказал. как сообщает Арменпресс, Гагик Хачатрян.
Он также отметил, что при содействии международных организаций Армения в 2012 году добилась успехов в процессе евроинтеграции. «Подписано соглашение об упрощении визового режима Армения-ЕС, велись переговоры с Евросоюзом и предусматривается подписание соглашения о создании Глубокой и всеобъемлющей зоны свободной торговли», - подчеркнул Хачатрян.
Переговоры относительно ассоциированного соглашения Армения-ЕС стартовали 19 июля 2010 года в Ереване. Основной документ, регулирующий сотрудничество Армения-ЕС – Соглашение о партнерстве и сотрудничества, вступившее в силу в июле 1999 года. Ассоциированное соглашение заменит собой действующее в настоящее время Соглашение о партнерстве и сотрудничестве. В нем найдут отражение направления сотрудничества, связанные с экономической интеграцией, мобильностью и энергетикой. Соглашение будет иметь и составляющие сотрудничества в сфере общей внешней политики ЕС и политики безопасности.