Սպիտակի աղետալի երկրաշարժից անցել է գրեթե քառորդ դար
ԵՐԵՎԱՆ 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանին պատուհասած խոշորագույն բնական աղետից՝ Սպիտակի երկրաշարժից անցել է 24 տարի: 1988թ. դեկտեմբերի 7-ին տեղական ժամանակով ժամը 11 անց 41 րոպե 22,7 վայրկյանին Հայաստանի մոտ 40 տոկոսը ընդգրկող տարածքում տեղի ունեցավ ավերիչ երկրաշարժ՝ էպիկենտրոնում 10 բալ ուժգնությամբ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ հաշված վայրկյանների ընթացքում լրիվ կամ մասնակի ավերվեցին Սպիտակ, Լենինական, Կիրովական, Ստեփանավան քաղաքները, Սպիտակի, Ախուրյանի, Գուգարքի, Արագածի, Կալինինոյի, Ստեփանավանի շրջանների հարյուրից ավելի գյուղեր ու բնակավայրեր։
Զոհվեց 25 հազարից ավելի մարդ, 500 հազարը մնաց անօթևան։ Շարքից դուրս եկավ բնակֆոնդի 17 տոկոսը` շուրջ 8 միլիոն քառակուսի մետր բնակելի տարածություն։ Երկրաշարժի հետեւանքով լրիվ կամ մասամբ ավերվեցին ավելի քան 230 արդյունաբերական օբյեկտներ՝ 82 հազար աշխատատեղով։ Հայաստանի տնտեսությանը հասցված վնասը կազմեց 13 միլիարդ ռուբլի։
Երկրաշարժի հենց հաջորդ օրը Մոսկվայից Հայաստան ժամանեց հատուկ հանձնաժողովը՝ ԽՍՀՄ Մինիստրների խորհրդի նախագահ Նիկոլայ Ռիժկովի ղեկավարությամբ։ Հանձնաժողովը հոգատարությամբ ու մեծ եռանդով կազմակերպական վիթխարի աշխատանք կատարեց ազգաբնակչությանը օգնություն ցույց տալու, աղետի հետևանքները վերացնելու համար։ Հայաստանին համակողմանի օգնություն ցույց տվեցին աշխարհի ավելի քան 113 երկրներ և 7 միջազգային կազմակերպություններ։
Տարբեր պետություններ շարունակեցին օգնությունը Հայաստանին նաև հետագա տարիներին։ Իտալացիները և ավստրիացիները մեկական բնակելի թաղամաս կառուցեցին Սպիտակում, նորվեգացիները՝ ժամանակակից հիվանդանոց, անգլիացիները՝ դպրոց և այլն:
1989-2000 թվականներին ֆինանսավորման բոլոր աղբյուրների հաշվին աղետի գոտու բնակավայրերում գործարկվել են 3,5 միլիոն քառակուսի մետր ընդհանուր մակերեսով բնակելի տներ:
Կառավարությունը 2007-2011 թվականներին հատկացնելով 78.8 միլիարդ դրամ, բնակարանով ապահովեց երկրաշարժի հետևանքով անօթևան մնացած շուրջ 5 հազար 332 ընտանիքի։ Ծրագիրն նախատեսում է 2012 թվականին վերջնականապես լուծել երկրաշարժի հետևանքով անօթևան մնացած ընտանիքների հարցը՝ հատկացնելով ևս մոտ 1720 բնակարան։

YEREVAN, DECEMBER 7, ARMENPRESS. 24 years past since one of the most terrible disasters Armenia had to face with. Devastating earthquake happened in a territory occupying almost 40 percent of Armenia on December 7, 1988. The magnitude of earthquake equaled to 10 points.
As reports "Armenpress" in few seconds the earthquake ruined partially or entirely cities of Spitak, Leninakan, Kirovakan, and Stepanavan. More than 100 villages and regions were ruined in Spitak, Akhuryan, Gugark, Aragats, Kalinino, and Stepanavan.
More than 25 thousand people died. About 500 thousand men were left homeless. More than 230 industry objects providing job for 82 thousand people were ruined. The next day of earthquake special committee of the Council of Ministers of the USSR headed by Nikolay Ryzhkov arrived in Armenia from Moscow. The committee zealously and carefully carried out the organization of aid to the people abolishing the circumstances of the earthquake. More than 113 countries and 7 international organizations supported Armenia in those terrible days.
From the period of 2007-2011 the Government assigned AMD 78, 8 billion to provide houses to more than 5, 332 families. In accordance with the program 1720 apartments will be assigned for the needs of people, who were left homeless because of devastating earthquake.