Սպիտակի աղետալի երկրաշարժից անցել է գրեթե քառորդ դար
ԵՐԵՎԱՆ 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանին պատուհասած խոշորագույն բնական աղետից՝ Սպիտակի երկրաշարժից անցել է 24 տարի: 1988թ. դեկտեմբերի 7-ին տեղական ժամանակով ժամը 11 անց 41 րոպե 22,7 վայրկյանին Հայաստանի մոտ 40 տոկոսը ընդգրկող տարածքում տեղի ունեցավ ավերիչ երկրաշարժ՝ էպիկենտրոնում 10 բալ ուժգնությամբ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ հաշված վայրկյանների ընթացքում լրիվ կամ մասնակի ավերվեցին Սպիտակ, Լենինական, Կիրովական, Ստեփանավան քաղաքները, Սպիտակի, Ախուրյանի, Գուգարքի, Արագածի, Կալինինոյի, Ստեփանավանի շրջանների հարյուրից ավելի գյուղեր ու բնակավայրեր։
Զոհվեց 25 հազարից ավելի մարդ, 500 հազարը մնաց անօթևան։ Շարքից դուրս եկավ բնակֆոնդի 17 տոկոսը` շուրջ 8 միլիոն քառակուսի մետր բնակելի տարածություն։ Երկրաշարժի հետեւանքով լրիվ կամ մասամբ ավերվեցին ավելի քան 230 արդյունաբերական օբյեկտներ՝ 82 հազար աշխատատեղով։ Հայաստանի տնտեսությանը հասցված վնասը կազմեց 13 միլիարդ ռուբլի։
Երկրաշարժի հենց հաջորդ օրը Մոսկվայից Հայաստան ժամանեց հատուկ հանձնաժողովը՝ ԽՍՀՄ Մինիստրների խորհրդի նախագահ Նիկոլայ Ռիժկովի ղեկավարությամբ։ Հանձնաժողովը հոգատարությամբ ու մեծ եռանդով կազմակերպական վիթխարի աշխատանք կատարեց ազգաբնակչությանը օգնություն ցույց տալու, աղետի հետևանքները վերացնելու համար։ Հայաստանին համակողմանի օգնություն ցույց տվեցին աշխարհի ավելի քան 113 երկրներ և 7 միջազգային կազմակերպություններ։
Տարբեր պետություններ շարունակեցին օգնությունը Հայաստանին նաև հետագա տարիներին։ Իտալացիները և ավստրիացիները մեկական բնակելի թաղամաս կառուցեցին Սպիտակում, նորվեգացիները՝ ժամանակակից հիվանդանոց, անգլիացիները՝ դպրոց և այլն:
1989-2000 թվականներին ֆինանսավորման բոլոր աղբյուրների հաշվին աղետի գոտու բնակավայրերում գործարկվել են 3,5 միլիոն քառակուսի մետր ընդհանուր մակերեսով բնակելի տներ:
Կառավարությունը 2007-2011 թվականներին հատկացնելով 78.8 միլիարդ դրամ, բնակարանով ապահովեց երկրաշարժի հետևանքով անօթևան մնացած շուրջ 5 հազար 332 ընտանիքի։ Ծրագիրն նախատեսում է 2012 թվականին վերջնականապես լուծել երկրաշարժի հետևանքով անօթևան մնացած ընտանիքների հարցը՝ հատկացնելով ևս մոտ 1720 բնակարան։

7 декабря 2012 года: спустя почти четверть века после Спитакского землетрясения
7 декабря 1988 года в 11 часов 41 минута 22,7 секунды в результате разрушительного землетрясения – 10 баллов в эпицентре – в развалины превратилось около 40 % территории Армении.
Как сообщает Арменпресс, за считанные секунды полностью или частично были разрушены города Спитак, Ленинакан, Кировакан, Степанаван, более 100 сел и населенных пунктов в Спитакском, Ахурянском, Гугаркском, Арагацком, Калининском и Степанаванском районах.
Погибло более 25 тысяч человек, 500 тысяч остались без крова. Из строя вышло 17 % жилищного фонда – около 8 млн квадратных метров жилой площади. Вследствие землетрясения полностью или частично было разрушено более 230 промышленных объектов с 82-мя тысячами рабочих мест. Экономике Армении был нанесен ущерб в 13 млрд рублей.
На следующий же день после землетрясения в Армению прибыла из Москвы специальная комиссия во главе с председателем Совета министров СССР Николаем Рыжковым, которая энергично взялась за дело и провела огромную организаторскую работу по оказанию помощи пострадавшему населению и ликвидации последствия этого стихийного бедствия. Руку помощи Армении протянули более 113 стран и 7 международных организаций..
Разные государства продолжали оказывать содействие Армении и в последующие годы. Итальянцы и австрийцы построили по одному жилому кварталу в Спитаке, норвежцы – временную больницу, британцы – школу и др.
В 1989-2000 году за счет всех источников финансирования в зоне бедствия были построены и сданы в эксплуатацию жилые дома, общей площадью в 3,5 млн кв.м.
Правительство Армении в 2007-2011 голу, выделив 78,8 млрд драмов, обеспечило жильем около 5332 семей, оставшихся без крова после Спитакского землетрясения. Программой предусматривается в 2012 году окончательно решить этот вопрос, сдав в эксплуатацию еще 1720 квартир.