ԵՄ ԱԳ նախարարներն Ադրբեջանի վարքագիծը կարող են քննարկել Կիպրոսում իրենց առաջիկա հանդիպմանը. Մայա Կոչյանիչ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ անդամ երկրները դատապարտել են իրենց «ռազմավարական գործընկեր» Ադրբեջանին` կացնով մարդասպանին ազգային հերոս հայտարարելու համար: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը` այս մասին գրում է Եվրամիության քաղաքականությունը լուսաբանող անկախ լրատվամիջոց EU Observer-ը:
Լրատվամիջոցը մանրամասն ներկայացնում է 2004 թ-ին տեղի ունեցած ոճրագործությունը, մարդասպան Սաֆարովի Ադրբեջան արտահանձման գործընթացը, անդրադառնում Ադրբեջանի եւ Հայաստանի երկարատեւ հակամարտությանը` միաժամանակ մեջբերելով Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներից մեկի` նույն օրը (արտահանձնման օրը) պետական լրատվամիջոցներին տված հայտարարությանը, համաձայն որի` «Նման քայլով Սաֆարովը պաշտպանել է իր երկրի պատիվը եւ արժանապատվությունը»:
Գործակալությունը նաեւ նշում է, որ սեպտեմբերի 3-ին ԵՄ-ն միացել է Ռուսաստանին եւ ԱՄՆ-ին` հանդես գալով Ալիեւի դրսեւորած վարքագծի քննադատությամբ: «Մենք մտահոգված ենք տարածաշրջանում զարգացումների հետեւանքներով»,-նշել է կառույցի արտաքին հարցերով խոսնակ Մայա Կոչյանիչը, ով EU Observer-ին ավելի ուշ հայտնել է, որ ԵՄ արտաքին հարաբերությունների գրասենյակը մշակում է գրավոր հայտարարություն, իսկ ԵՄ ԱԳ նախարարները հարցը կարող են քննարկել Կիպրոսում սեպտեմբերի 14-ին կայանալիք իրենց հաջորդ հանդիպմանը: Գործակալությունը նշում է, թե Հունգարիան բոլորից շատ է քննադատել միջադեպը` մեջբերելով հունգարական կողմի այն հայտարարությունը, որտեղ նշվում, է որ ինքն ավելի վատը չէ, քան Մեծ Բրիտանիան, որը 2009-ի Լիբիա էր ուղարկել Աբդելբասեթ Մեգրահիին, ով 1988 թ-ին օդանավ էր պայթեցրել Լոքերբիում` սպանելով 270 մարդ: «Ադրբեջանի վարքագիծն անգամ Թուրքիային է շփոթմունքի մեջ գցել, որը Ադրբեջանի դաշնակիցն է»,-գործակալությունըեզրափակել է նյութը քաղաքագտ Ռիչարդ Կիրակոսյանի խոսքերով:
2004 թվականի փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում ադրբեջանցի ոճրագործ սպա Ռամիլ Սաֆարովը կացնահարեց Հայաստանի ԶՈւ սպա Գուրգեն Մարգարյանին քնած ժամանակ: Սպաները Հունգարիայի մայրաքաղաքում մասնակցում էին անգլերենի դասընթացներին ՆԱՏՕ-ի ծրագրի շրջանակում: Հունգարիայի դատարանը դատապարտեց Ռամիլ Սաֆարովին ցմահ բանտարկության առանց ներման իրավունքի առաջին 30 տարիներին: 2012թ-ի օգոստոսի 31-ին Հունգարիայի իշխանությունները որոշում են կայացրել արտահանձնել Սաֆարովին Ադրբեջանին: Ադրբեջան արտահանձնվելուց հետո ոճրագործն արժանացավ նախագահ Իլհամ Ալիեւի ներմանը, նրան շնորհեցին մայորի կոչում, ապահովեցին բնակարանով, անձնագրով:

Майя Кочанич: министры ИД ЕС могут обсудить поведение Азербайджана на своей встрече на Кипре
Страны ЕС осудили своего «стратегического союзника» Азербайджан за объявление национальным героем убийцы, зарубившего топором спящего человека. Как сообщает «Арменпресс», об этом пишет EU Observer, освещающий политику Евросоюза.
EU Observer представляет детали совершенного в 2004г. убийства, процесс экстрадиции Сафарова, рассказывает о долготекущем конфликте между Арменией и Азербайджаном, в то же время цитируя сделанное в тот же день (экстрадиции) интервью высокопоставленного азербайджанского чиновника: «Этим шагом Сафаров защитил честь и достоинство своей страны».
Информагентство отмечает также, что 3 сентября ЕС присоединился к России и США, осудив поведение Алиева. «Мы обеспокоены последствиями событий в регионе», - отметила спикер по внешним вопросам Майя Кочанич, позднее сообщившая EU Observer, что офис ЕС по внешним сношениям рассмотрит вопрос Азербайджана на предстоящей встрече министров ИД ЕС на Кипре 14 сентября.
Агентство отмечает, что Венгрия больше всех осудила произошедшее – ссылаясь на то заявление венгерской стороны, где Венгрия не хуже Великобритании, которая в 2009г. отправила в Ливию Абдельбасета Меграхи, который в 1988-м взорвал самолет в Локерби, убив 270 человек. «Поведение Азербайджана смутило даже Турцию – его союзника», - этими словами политолога Ричарда Киракосяна агентство завершило материал.
Офицер Вооруженных сил РА Гурген Маргарян был предательски убит азербайджанцем Рамилем Сафаровым в Будапеште 19 февраля 2004г. во время прохождения ими курсов английского языка в рамках программы НАТО. Убийца Сафаров был приговорен к пожизненному заключению без права помилования в первые 30 лет, однако 31 августа 2012г. он был экстрадирован в Азербайджан. В тот же день был помилован президентом этой страны, а затем ему было присвоено воинское звание майора, выдан паспорт, ордер на квартиру и выплачена зарплата за 8 лет, которые он провел в венгерской тюрьме.