Պետք է ոչ թե Հունգարիան թիրախ դարձնել, այլ դիվանագիտական քայլեր ուղղել Մինսկի խմբին. Ալեքսանդր Իսկանդարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանցի ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնումից հետո հայ դիվանագետների ձեռքին հակաադրբեջանական եւս մեկ փաստարկ ավելացավ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը սեպտեմբերի 1-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց, որ տեղի ունեցածը հայ դիվանագիտության անհաջողություն չի համարում:«Իհարկե, նման փաստարկի հետ պետք է ճիշտ աշխատել: Այն արդեն իսկ կա, սակայն պարզ չէ` ինչպես կօգտագործվի մեր կողմից»,- նշեց Իսկանդարյանը:
Վերջինս ճիշտ չի համարում Հունգարիային պատասխան քայլերի թիրախ դարձնելը, թեեւ մեր դիրքորոշումն ու արձագանքը բնական է գտնում: Քաղաքագետի համոզմամբ` Հայաստանի դիվանագիտական քայլերը պետք է ուղղել Մինսկի խմբի, գերտերությունների ու Ադրբեջանի ուղղությամբ: Այդուհանդերձ, իր քայլով Հունգարիան դարձավ խնդրահարույց երկիր ԵՄ համար:
Հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին 2004-ի փետրվարի 19-ին` Բուդապեշտում, քնած ժամանակ դաժանաբար կացնահարած ադրբեջանցուն` Ռամիլ Սաֆարովին, Հունգարիան, որտեղ ոճրագործն իր պատիժն էր կրում, արտահանձնել է Ադրբեջանին: Մարդասպանը հայրենիքում ոչ միայն ազատ է արձակվել, այլեւ մայորի կոչում ստացել: Հայաստանը որոշում է կայացրել Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները կասեցնելու մասին: այդ մասին տեղեկացվել է նաեւ Հունգարիայի ԱԳՆ-ն: Արդեն իսկ դատապարտող հայտարարություններով են հանդես եկել տարբեր միջազգային եւ տեղական քաղաքական ուժեր եւ գործիչներ:

Александр Искандарян: надо не Венгрию делать мишенью, а совершать дипломатические шаги к Минской группе
После экстрадиции азербайджанского убийцы Рамиля Сафарова у армянских дипломатов в руках оказался новый антиазербайджанский козырь. Как передает «Арменпресс», политолог Александ Искандарян 1 сентября на встрече с журналистами отметил, что не считает произошедшее неудачей армянской дипломатии. «Конечно, с таким фактом надо работать точно и правильно. Он уже есть, только непонятно - как он будет использован нами», - отметил Искандарян.
Он не считает правильным делать Венгрию мишенью ответных шагов, хотя нашу реакцию и позицию считает вполне нормальной. По убеждению Искандаряна, дипломатические шаги Армении следует направить в сторону Минской группы ОБСЕ, сверхдержав и Азербайджана. Вместе с тем своим шагом Венгрия уже стала проблемной страной для ЕС.
Кровавого убийцу, находящегося в венгерской тюрьме за то, что зарубил топором спящего армянского офицера в Будапеште 19 февраля 2004г., эта страна экстрадировала в Азербайджан. На родине этот зверь не только был сразу же отпущен на свободу, но и получил звание майора. Армения приняла решение прервать дипломатические отношения с Венгрией. Об этом информировано и МИД Венгрии. С осуждающими заявлениями уже выступили многие международные и местные политические силы и деятели.