Ադրբեջանը սադրում է միջազգային հանրությանը. քաղաքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շփման գոտում ադրբեջանական դիպուկահարների կրակոցների շարունակմամբ Ադրբեջանն ինքն է նպաստում իր վրա ճնշումներ գործադրելուն: Նման կարծիք հայտնեց «Կովկաս» ինստիտուտի փոխտնօրեն, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը` հուլիսի 12-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ: «Այդ միջադեպերի առկայությունը վերջին լծակն է, որ Ադրբեջանը կարող է օգտագործել բանակցային գորընթացում, քանի որ այլ ձևով հայակական կողմի, միջազգային հանրության վրա ազդել չի կարող»,-նկատեց քաղաքագետը:Սադրանքի դիմելով Ադրբեջանը միայն հակառակ արդյունքը ստացավ: Սահմանային կրակոցները լուրջ զայրույթի առիթ են տվել ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինքոնին և Ադրբեջանի նկատմամբ միջազգային ճնշումն էլ ավելի է մածացել` պահանջելով պահպանել հրադադարի պայմանավորվածությունը:
«Ադրբեջանի ջանքերով «ստատուս քվոն» ավելի ամրապնդվում է, և եթե Մինսկի խմբի, միջազգային գերտերությունների ճնշման տակ մենք ստանանք մի մեխամիզմ, որով կարելի լինի նվազեցնել ռազմական միջադեպերի քանակը, ապա ղարաբաղյան հիմնահարցում կունենանք ավելի երկարաժամկետ և ավելի կայուն պատկեր»,- նշեց քաղաքագետը:
Տարածաշրջանի այլ հարցերին անդրադանալով` բանախոսը նշեց, որ ներկայում հարևան Վրաստանում ներքաղաքական լուրջ զարգացումներ են տեղի ունենում: Նրա կարծիքով` Վանո Մերաբիշվիլիին վարչապետի պաշտոնում նշանակելը կապված է աշնանը կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների և քաղաքական զարգացումների հետ: «Այս ընտրությունները կարևոր են նրանով, որ նախագահ Սաակաշվիլին երրորդ անգամ վերընտրվել չի կարող»,- հայտարարեց քաղաքագետը:
Նրա կարծիքով` Սաակաշվիլին չի վերընտրվի նրա համար, որ Արևմուտքն, այսպես ասած, չի սիրում, որ քաղաքական գործիչը երրորդ անգամ է հաստատվում պաշտոնում, իսկ Վրաստանի համար Արևմուտքի կարծիքը շատ մեծ կարեւորություն ունի: Քաղաքագետի խոսքով` խորհրդարանական ընտրություններից հետո Վրաստանում ընդդիմությունը մեծ դեր կունենա, իսկ ներկա շրջանում ինչպես իշխանությունները, այնպես էլ ընդդիմադիր ուժերը Ջավախքի նկատմամբ շատ ուշադիր են և հույս կա, որ ջավախահայերին հուզող հարցերն առաջ կքաշվեն:

YEREVAN, JULY 12, ARMENPRESS: Azerbaijan itself acts so that others press on it by continuing shootings in the contact line. Such opinion expressed Deputy Director of “Caucasus” institute, political scientist Sergey Minasyan during the press conference on July 12. “The presence of those incidents is the last leverage that Azerbaijan can use in the negotiating process as in other way it can not have influence on Armenian side and international community” noticed the political scientist. By provoking Azerbaijan got only the opposite result. The border shootings made angry Hillary Clinton and international pressure on Azerbaijan increased demanding to keep the cease-fire regime.
“Due to Azerbaijani efforts “status quo” is more strengthening and if we get a mechanism under the pressure of Minsk Group it will be possible to decrease the amount of military incidents and we will have more long-term and stable image” mentioned the political scientist.
Reverberating to other regional issues the interlocutor mentioned that at present there are serious political developments in neighbor Georgia. In his opinion the appointment of Vano Merabishvili in the post of Prime Minister is related with Parliamentary elections which will take place in autumn. “These elections are important because President Saakashvili can not be elected for the third time” declared Minasyan.