Նոր ատոմային էներգաբլոկի կառուցման շինաշխատանքները կմեկնարկեն 2014 թ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոր ատոմային էներգաբլոկի շինաշխատանքները կմեկնարկեն 2014 թվականին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը' այս մասին նշեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը' փետրվարի 8-ին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ: «Մեր ռուս գործընկերների հետ ունենք պայմանավորվածություն' այս ծրագրին կապիտալով մասնակցության վերաբերյալ: Դա հնարավորություն է տալու, որպեսզի մենք իրատեսական համարենք, որ 2014 թվականին արդեն կսկսվեն էներգաբլոկի շինաշխատանքները: Այս ժամանակահատվածում կհստակեցվի մեր բիզնես ծրագիրը, իսկ վերջինիս իրականացման օպերատոր ընկերությունը կավարտի աշխատանքները ներդրումային գործընկերների հետ: Ժամանակ ունենք, և քանի որ երկու պետություն են հանդես գալիս որպես այս ծրագրի իրականացնող' դա բարձրացնում է նրա գրավչությունը»,- ասաց Տիգրան Սարգսյանը:
Վարչապետը նշեց նաև, որ չի բացառվում ատոմակայանի կառուցման աշխատանքներում ֆրանսիական և ամերիկյան կողմերի հետ համագործակցության հնարավորությունը:

Construction of new unit of Armenian nuclear power plant to start in 2014
YEREVAN, FEBRUARY 8, ARMENPRESS: The works of the new unit of the Armenian nuclear power plant will start in 2014, Prime Minister of Armenia Tigran Sargsyan said during February 8 meeting with journalists at the National Assembly, Armenpress reports.
"We have an agreement with our Russian partners on participation in this project with capital," said the PM, adding it enables to consider the start of the unit's construction in 2014 realistic.
"In this period our business plan will be specified, and the operator company of its implementation will accomplish the works with the investment partners. We have time and the involvedness of two states in implementation of this project increases its attractiveness," said Tigran Sargsyan.
The Prime Minister also did not rule out the possibility of cooperation with French and American parties in the construction works of the unit of the nuclear power plant.