Էդուարդ Շարմազանով. «Նրանք պետք երկնքից նայեն ու տեսնեն` Հայաստանը գնում է ճիշտ ուղղությամբ»
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործությունը մեր նորագույն պատմության ցավալի էջերից է. գնդակահարվեցին ՀՀ վարչապետը, ԱԺ նախագահը, պատգամավորներ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը նշեց. «Պետք է վառ պահենք ոճրագործության զոհերի հիշատակը, եւ մեր աշխատանքով այնպես անենք, որ նրանք երկնքից նայեն եւ տեսնեն` Հայաստանը գնում է ճիշտ ուղղությամբ: Ամեն ինչ պետք է անել, որ էքստրեմիզմը, անհանդուրժողականությունը, նմանատիպ ահաբեկչությունները մեզ մոտ տեղ չունենան»: ՀՀ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղարը հույս հայտնեց, որ որեւէ երկիր նման ահաբեկչության միջով չի անցնի:
«Առհասարակ,եթե հայը հայի վրա եթե ձեռք է բարձրացնում, ստահակություն է: Դժբախտաբար, ստահակներ դեռեւս կան: Մեր կուսակցության համար դա ավելի մեծ ցավ է, որովհետեւ սպանվեցին նրա առաջնորդը` Վազգեն Սարգսյանը, կուսակից ընկերներ` Յուրի Բախշյանը, Արմենակ Արմենակյանը եւ այլք»,-ասաց խմբակցության քարտուղարը` հավելելով, որ չի ուզում կուսակցական բաժանում կատարել. բոլոր նրանք, ովքեր զոհվել են հոկտեմբերի 27-ին, լուրջ ներդրում ունեին մեր իրականության կայացման գործում:
Տասներկու տարի առաջ այս օրը` 1999 թ. հոկտեմբերի 27-ին, ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի ունեցած ահաբեկչությանը զոհ գնացին 8 պետական գործիչներ` ՀՀ վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը, ԱԺ նախագահ Կարեն Դեմիրճյանը, փոխխոսնակներ Յուրի Բախշյանն ու Ռուբեն Միրոյանը, Օպերատիվ հարցերի նախարար Լեոնարդ Պետրոսյանը, պատգամավորներ Արմենակ Արմենակյանը, Հենրիկ Աբրահամյանը եւ Միքայել Քոթանյանը

Eduard Sharmazanov says victims of Oct 27, 1999 see from above that Armenia has chosen a right path to move forward
October 27, 1999 is one of the painful pages of Armenia's newest history: prime minister, NA chairman, members of parliament were shot down, secretary of the Republican Party of Armenia faction Eduard Sharmazanov said speaking to Armenpress. "We must keep the memory of the victims bright and with our work we must show them that Armenia has chosen a right path to move forward. Everything must be done so that extremism, intolerance, such like terrorist acts not take place here," the parliamentarian said. He voiced hope that no country will ever face such terrorism act.
"In general, when an Armenian raises hand on the Armenian, it is mean. Unfortunately, mean people exist. It is greater pain for our party as we have lost our leader Vazgen Sargsyan, party members Yuri Bakhshyan, Armenak Armenakyan, and others," Sharmazanov said, adding that they all had serious contribution to the reinforcement of our reality.