Բնապահպանության նախարարությունը կանի հնարավորը` Թռչկանի ջրվեժն անվնաս պահելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Պահպանենք Թռչկանի ջրվեժը» քաղաքացիական նախաձեռնության անդամները ջրվեժի տարածքում ակցիա են անցկացնում` փոքր ՀԷԿ-ի շինարարության դեմ: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ բնապահպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Հասմիկ Մկրտչյանը, նախարարությունը դրական է վերաբերվում այս նախաձեռնությանը:
Հ. Մկրտչյանի խոսքով` ակցիայի մասնակիցները վաղը կհանդիպեն նախարարի եւ համապատասխան մասնագետների հետ` քննարկելու Թռչկանի ջրվեժին առնչվող հարցեր:
Ինչպես այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ակցիայի մասնակից, բնապահպան Մարիամ Սուխուդյանը, պայքարի ու նախաձեռնության անդամների խնդրանքն ու պահանջն է ամեն կերպ պահպանել ջրվեժը, որը տարածքի էկոհամակարգի վրա մեծ ազդեցություն ունի:
Բնապահպանության նախարարության մամուլի խոսնակը նշեց, որ նախարարությունը նույնպես կարեւորում է Թռչկանի ջրվեժի պահպանության հարցը, ու կարվի ամեն ինչ` խնդրին այնպիսի լուծում տալու համար, որ բնության հուշարձան համարվող ջրվեժն անվնաս մնա:
Հ. Մրկրտչյանը, անդրադառնալով ակցիայի մասնակիցների առաջ քաշած այն հարցին, թե Թռչկանի ջրվեժը մինչ օրս անձնագիր չունի, նշեց, որ այդ խնդիրը եւս կքննարկվի եւ համապատասխան լուծում կստանա:

Министерство охраны природы сделает все возможное для сохранности водопада Трчкан
Члены гражданской инициативы «Сохраним водопад Трчкан» проводят акцию против строительства ГЭС-а. Как в ходе беседы с Арменпресс сказала пресс-секретарь министерства охраны природы РА Асмик Мкртчян, министерство позитивно относится к данной инициативе.
По ее словам, участники акции завтра встретятся с министром и соответствующими специалистами для обсуждения вопросов водопада Трчкан.
Как сегодня в ходе встречи с журналистами сказала участница акции, эколог Мариам Сухудян, просьбой и требованием участников инициативы является сохранение водопада, который имеет большое влияние на экосистему территории.
Пресс-секретарь министерства отметила, что министерство также придает важность вопросу сохранности водопада Трчкан, и будет сделано все возможное, чтобы вопрос получил такое решение, чтобы водопад остался невредимым.