Գյուղատնտեսական սեզոնի ավարտին ինչո՞ւ են հիշել պարարտանյութի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պարարտանյութի արհեստական դեֆիցիտի ստեղծման մասին բոլոր խոսակցություններն անհիմն են: Այս մասին «Արմենպրես»-ին փոխանցեց Հայաստանի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարության անանուն աղբյուրը' անդրադառնալով Հայաստանի ագրարագյուղացիական միության նախագահ Հրաչ Բերբերյանի հնչեցրած կարծիքին' իբր պարարտանյութի բիզնեսով զբաղվող մի քանի ընկերություններ դադարեցրել են ներկրումը, իսկ շուկան անցել է որոշ պաշտոնյաների հետ փոխկապակցված ընկերությունների ձեռքը:
Մեր աղբյուրն ընդհանրապես հարկ չհամարեց անդրադառնալ պարարտանյութի գների արհեստականորեն բարձրացմանը, քանզի նշեց, որ նմանօրինակ ասեկոսեներին վաղուց արդեն պատասխանել են:
Մեր հարցին ի պատասխան գյուղատնտես, Հ.Պետրոսյանի անվան Հողագիտության, ագրոքիմիայի եւ մելիորացիայի գիտական կենտրոնի տնօրեն Հունան Ղազարյանը նշեց, որ գյուղատնտեսական այս սեզոնին, երբ կատարվում է ցրտահետք, հնարավորության դեպքում հողին պետք է խառնել օրգանական պարարտանյութ, օրինակ' գոմաղբ, թռչնաղբ եւ այլն:
Այդ դեպքում տարօրինակ է' գյուղատնտեսությամբ «մտահոգվողները» պարարտանյութի գնի թանկացման մասին ինչո՞ւ են խոսում այն ժամանակ, երբ գյուղաշխատանքների սեզոնն արդեն ավարտվել է

Почему в конце сельскохозяйственного сезона вспомнили об удобрении?
Все разговоры об искуственном дефиците удобрения беспочвенны. Об этом сообщил Арменпресс источник из министерства сельского хозяйства РА, коснувшись мнения председателя Агросельского союза Армении Грача Берберяна о том, что якобы занимающиеся бизнесом удобрения некоторые компании прекратили импорт, а рынок перешел в руки связанных между собой компаний некоторых чиновников.
Наш источник посчитал ненужным касаться искусственного повышения цен на удобрения, так как отметил, что подобные пустые разговоры давно уже получили ответ.
В ответ на наш вопрос директор Научного центра землеведения, агрохимии и мелиорации Унан Казарян отметил, что в данном сельскохояйственном сезоне по возможности необходимо смешать с землей органическое удобрение, например, птичий помет.
В данном случае интересно, почему «озабоченные» сельским хозяйством лица говорят о подоражании удобрения тогда, когда сезон сельскохозяйственных работ уже завершился?.