Ա. Ալավերդյանն ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման համաձայնագրում վտանգ չի տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՀ անդամ երկրների միջեւ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման համաձայնագիրը պատմական նշանակություն ունեցող փաստաթուղթ է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում, անդրադառնալով Սանկտ Պետերբուրգում ստորագրված համաձայնագրին, այսօր նման գնահատական տվեց ՀՀ կառավարությանն առընթեր Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արմեն Ալավերդյանը:
«Ես' որպես փորձագետ, վստահեցնում եմ, որ որեւէ վտանգ չկա այդ համաձայնագրում: Մենք Ռուսաստանի հետ այդպիսի համաձայնագիր ունեցել ենք, որը բավականին լավ է գործել այս տարիների ընթացքում: Այս համաձայնագրով համագործակցության շրջանակն է ընդլայնվում»,- ասաց Ա. Ալավերդյանը: Նրա խոսքով' Հայաստանն այսօր արտահանման խնդիր ունի, իսկ ազատ առեւտրի ռեժիմով հայկական ապրանքներն ԱՊՀ անդամ երկրներ կարող են արտահանվել առանց մաքսատուրքերի. արդյունքում ապրանքներն ավելի մրցակցային կդառնան:
«Սա տնտեսական համաձայնագիր է, որից մենք պետք է փորձենք օգուտ քաղել, ոչ թե վախենալ, որ ինչ-որ վատ հետեւանքներ այն կարող է ունենալ»,-ասաց Ա. Ալավերդյանը:

YEREVAN, OCTOBER 21, ARMENPRESS:
The agreement between the CIS member states on creation of free trade zone is a historic document, deputy head of the State Revenue Committee Armen Alaverdyan told at a news conference today.
"As an expert, I assure that there is no danger in this agreement. We have had such an agreement that operated quite good during this years. With this agreement the circle of cooperation expands," Alaverdyan said. He noted that today Armenia has an issue of export and through free trade regime the Armenian products may be exported without customs fees: as a result the products will become more competitive.
"It is an economic agreement of which we must try to yield fruits and not afraid of some bad consequences," Alaverdyan said.