Ա. Ալավերդյանն ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման համաձայնագրում վտանգ չի տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՀ անդամ երկրների միջեւ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման համաձայնագիրը պատմական նշանակություն ունեցող փաստաթուղթ է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում, անդրադառնալով Սանկտ Պետերբուրգում ստորագրված համաձայնագրին, այսօր նման գնահատական տվեց ՀՀ կառավարությանն առընթեր Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արմեն Ալավերդյանը:
«Ես' որպես փորձագետ, վստահեցնում եմ, որ որեւէ վտանգ չկա այդ համաձայնագրում: Մենք Ռուսաստանի հետ այդպիսի համաձայնագիր ունեցել ենք, որը բավականին լավ է գործել այս տարիների ընթացքում: Այս համաձայնագրով համագործակցության շրջանակն է ընդլայնվում»,- ասաց Ա. Ալավերդյանը: Նրա խոսքով' Հայաստանն այսօր արտահանման խնդիր ունի, իսկ ազատ առեւտրի ռեժիմով հայկական ապրանքներն ԱՊՀ անդամ երկրներ կարող են արտահանվել առանց մաքսատուրքերի. արդյունքում ապրանքներն ավելի մրցակցային կդառնան:
«Սա տնտեսական համաձայնագիր է, որից մենք պետք է փորձենք օգուտ քաղել, ոչ թե վախենալ, որ ինչ-որ վատ հետեւանքներ այն կարող է ունենալ»,-ասաց Ա. Ալավերդյանը:

А.Алавердян не видит опасности в соглашении о создании зоны свободной торговли между странами СНГ
Соглашение о создании зоны свободной торговли между странами СНГ – это документ исторического значения. Это мнение в беседе с Арменпресс высказал зам.председателя Комитета по госдоходам РА Армен Алавердян, коснувшись подписанного в Санкт-Петербурге соглашения.
«Я как эксперт, уверяю вас, что какой-либо опасности в этом документе нет. У нас было подобное соглашение с РФ, которое довольно хорошо действовало эти годы. А последнее соглашение расширяет рамки сотрудничества», - уверен А.Алавердян. По его словам, у Армении сегодня есть проблемы с экспортом, а в режиме свободной торговли армянские товары могут экспортироваться в страны СНГ беспошлинно, что повысит их конкурентоспособность.
«Это экономическое соглашение, из которого мы должны попытаться извлечь пользу, а не бояться и ожидать каких-то негатвных последствий», - считает А.Алавердян.