Ոստիկանների միջազգային ասոցիացիային Հայաստանի անդամակցության հարցը հիստերիա է առաջացրել Թուրքիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:2012թ. սեպտեմբերի 2-9 Իսրայելում կայանալիք Ոստիկանների միջազգային ասոցիացիայի գագաթաժողովում Հայաստանի լիիրավ անդամակցության հարցը հիստերիա է առաջացրել Թուրքիայում: Ինչպես այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Ասոցիացիայի հայաստանյան մասնաճյուղի նախագահ, ոստիկանության գնդապետ Գրիշա Սարգսյանը, չնայած Թուրքիայի ագրեսիվ պահվածքի' Հայաստանին սատարել են ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի ու Իսրայելի ասոցիացիաների ղեկավարները:
Գ. Սարգսյանը փոխանցեց Իսրայելի ոստիկանական ասոցիացիայի ղեկավարի խոսքը, ով հայտարարել է, որ եթե թուրքերն այդքան վրդովված են, ապա կարող են հաջորդ տարի ժամանել Իսրայել ու անձամբ դեմ քվեարկել Հայաստանին: Նշենք, որ Թուրքիան հայտարարել է' Հայաստանը թշնամի երկիր է, եւ իրենք գրավոր զեկույց կներկայացնեն Իսրայելի գագաթնաժողովին չմասնակցելու վերաբերյալ:
Ըստ գնդապետի' Ոստիկանների միջազգային ասոցիացիային Հայաստանի անդամակցումը նաեւ թույլ կտա իրավական աջակցություն ցույց տալ Հայաստանի քաղաքացիներին այն երկրներում, որոնց հետ մենք դիվանագիտական հարաբերություններ չունենք: «Սա լավ հնարավորություն է նաեւ Հայաստանն այլ երկրներին ճանաչելի դարձնելու համար: Հայաստանը դիվանագիտական հարաբերություններ ունի 63 անդամ պետություններից միայն 24-ի հետ»,- նշեց Գ. Սարգսյանը:

Вопрос членства Армении в Международной ассоциации полицейских вызвал истерию в Турции
Вопрос полноправого членства Армении в Международной ассоциации полицейских, который будет обсужден в ходе саммита ассоциации 2-9 сентября 2012 года в Израиле, вызвал истерию в Турции. Как сегодня в ходе встречи с журналистами отметил председатель армянского филиала Ассоциации, полковник полиции Гриша Саргсян, несмотря на агрессивное поведение Турции, Армению поддержали руководители ассоциаций США, Франции и Израиля.
Г. Саргсян передал слова руководителя Ассоциации полицейских Израиля, который заявил, что если турки так недовольны, то могут в следующем году приехать в Израиль и лично проголосовать против Армении. Отметим, что Турция заявила, что Армения является вражеской страной, и они представят письменное заявление о неучастии в саммите Израиля.
По словам полковника, членство Армении в Международной ассоциации полицейских позволит оказать содействие гражданам РА в тех странах, с которыми мы не имеем дипломатических отношений. «Это также хорошая возможность представить Армению другим странам. Армения имеет дипломатические отношения лишь с 24 из 63 стран-членов организации», - отметил Гриша Саргсян.