Դ. Ջամալյան. «Եթե ագրեսիա կիրառվի, ապա հակահարված տալուն ոչինչ չի խանգարի»
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-ամյակին նվիրված զորահանդեսը ցույց տվեց, որ ադրբեջանական կողմը Հայաստանի նկատմամբ ռազմական գերակայություն չունի: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանը' հավելելով, որ շքերթից հետո ադրբեջանական կողմը փորձեց վարկաբեկել զորահանդեսը, սակայն հնչեցին մակերեսային, անհիմն վիրավորանքներ եւ հայտարարություններ: «Սա ցույց է տալիս, որ տիպիկ թուրքական մտածողության հետ գործ ունենք»,-ասաց Դ. Ջամալյանը:
Նա նշեց այն երեք հիմնական զինատեսակները, որոնց առկայությունը հայկական ԶՈՒ-ում Ադրբեջանը չի ցանկանում ընդունել: Դա «Էլբրուս» հրթիռային տեխնիկան է, «Տոչկա» հրթիռային զինատեսակը եւ C-300 հակաօդային պաշտպանության համակարգը: Ռազմական փորձագետի խոսքով' զորահանդեսի անցկացմամբ Հայաստանի սպառազինությունների ձեռքբերումը չի ավարտվում:
Դ. Ջամալյանն անդրադարձավ նաեւ «Սմերչ» զինատեսակին'ասելով, որ այն զորահանդեսին ներկայացված չէր: Փորձագետը համոզմունք հայտնեց, որ Հայաստան բերելուն պես այս զինատեսակը եւս կցուցադրվի հանրությանը:
Խոսելով բոլոր այս զինատեսակների' մոտ եւ հեռավոր ապագայում կիրառելու հավանականությունից' Դ. Ջամալյանը նշեց, որ հայկական կողմը նախահարձակ չի լինելու, սակայն եթե հայտնվի մի իրավիճակում, որտեղ հակառակորդը ագրեսիա կիրառի, ապա հակահարված տալուն ոչինչ չի խանգարի:

Davit Jamalyan: Nothing will hinder in giving a counterblow if aggression is applied
The military parade dedicated to RA Independence Day showed that the Azerbaijani party does not have a military advantage over Armenia, military expert Davit Jamalyan told today a press conference, adding that after the parade the Azerbaijani party tried to discredit it, but shallow, ungrounded assaults and statements sounded. "This shows that we deal with typical Turkish way of thinking," he said.
He pointed out the three main types of weapons, the presence of which in the Armenian Armed Forces Azerbaijan does not want to accept. "It is "Elbrus", "Tochka" and C-300 air defense system." According to Davit Jamalyan, Armenia's obtaining of arms does not end with the parade.
Davit Jamalyan also referred to "Smerch" type of weapon, saying that it was not present at the parade. The military expert expressed confidence that this weapon will be shown to the public as soon as it is brought to Armenia.
Speaking of the possibility of using of all types of weapons in future, Davit Jamalyan said that the Armenian party will not be an aggressor, but if we appear in a situation, where the rival applies aggression, nothing will hinder in giving a counterblow.