Հ. Յ. Շմիդտ. «Հայ զինվորները ցույց տվեցին` որքան հմուտ եւ ճարպկորեն կարող են զենքից օգտվել»
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ինձ համար անչափ հաճելի էր ներկա լինել զորահանդեսին, որն անցավ շատ հաջող»,- Խաղաղության միջազգային օրվա կապակցությամբ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակում այսօր կազմակերպված միջոցառմանն ասաց Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Հանս-Յոհան Շմիդտը' անդրադառնալով սեպտեմբերի 21-ին' ՀՀ անկախության 20-ամյակի առթիվ անցկացված զորահանդեսին: Դրանով, ըստ դեսպանի, ներկայացվեց Հայաստանի պատմությունը: «Զորահանդեսը չսահմանափակվեց ժամանակակից ռազմական տեխնիկայի ցուցադրությամբ. հայ զինվորները ցույց տվեցին' որքան հմուտ եւ ճարպկորեն կարող են զենքից օգտվել: «Հրացանների բալետ»-ը տպավորիչ էր: Ինձ շատ դուր եկավ' ինչպես դուք ձեր հայրենակիցներին եւ օտարերկրացիներին ցույց տվեցիք ձեր պատմության զարգացումը»,-ասաց Հ. Յ. Շմիդտը:
Ըստ նրա' Հայաստանն իր հնարավորությունները ցուցադրեց, եւ ապացուցեց' պատերազմի վերսկսման դեպքում կկարողանա համարժեք պատասխան տալ:

Г.Й.Шмидт: «Армянские военнослужащие показали, что блестяще владеют своим оружием»
«Мне было очень приятно присутствовать на военном параде в Ереване, который прошел блестяще», - сказал сегодня Чрезвычайный и Полномочный посол ФРГ в РА Ганс-Йоганн Шмидт на меропрятии в армянском офисе ООН, коснувшись военного парада 21 сентября в Ереване, посвященного 20-летию независимости Армении. «Организаторы парада не ограничились демонстрацией современной военной техники. Армянские военнослужащие показали, что блестяще владеют своим оружием. «Жонглирование ружьями» также было очень впечатляющим. Мне очень понравилось то, как вы продемонстрировали вашим соотечественникам и иностранцам часть вашей истории», - сказал посол.
По словам Г.Й.Шмидта, Армения убедительно продемонстрировала и свою готовность дать достойный отпор в случае возобновления войны.