Հ. Սահակյան. «Հայկական պատվիրակությունը Եվրանեսթում գործեց միասնական»
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրանեսթի հայկական պատվիրակությունը կարեւորում է Ադրբեջանի հակահայ բանաձեւի կասեցումը: Ինչպես այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեցին Ազգային Ժողովի ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանը, ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանը, ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը, «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյանը, հայկական կողմի ճիշտ քայլերի շնորհիվ բանաձեւը կյանքի չկոչվեց:
Հիշեցնենք, որ Եվրանեսթի քաղաքական հանձնաժողովում Ադրբեջանի պատվիրակությունը տեքստ էր ներկայացրել, ըստ որի' հակամարտությունները պետք է կարգավորվեն տարածքային ամբողջականության հիման վրա: Այս տեքստը պետք է դառնար բանաձեւ, ապա ընդգրկվեր Եվրանեսթի աշխատանքներն ամփոփող փաստաթղթում, որից հետո ներկայացվեր Վարշավայում կայանալիք «Արեւելյան գործընկերության» համաժողովին:
«Հայկական պատվիրակությունն ընդդիմացավ այդ տեքստին' ընդգծելով, որ միջազգային պրակտիկայում գործում են հակամարտությունների կարգավորմանը վերաբերվող համապատասխան տասը այլ նորմեր, որոնք պետք է այդ դեպքում ներառվեն տեքստում: Սակայն Ադրբեջանն իր հերթին դեմ էր նման տարբերակին, եւ Հայաստանը դեմ քվեարկեց բանաձեւի ընդունմանը»,- նշեց ՀՀԿ պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանը' հավելելով, որ հայկական պատվիրակության անդամները, չնայած իրենց քաղաքական հայացքների տարբերությանը, կարողացան գործել միասնական ու համատեղ ջանքերով:

О.Саакян: «Армянская делегация в Евронесте действовала единым фронтом»
Армянская делегация в Евронесте считает важным исключение из обращения в этой организации антиармянской резолюции азербайджанской стороны. Как заявили сегодня на встрече с журналистами член парламентской фракции Республиканской партии Армении Ованнес Саакян, член фракции «Процветающая Армения» Ваге Энфиаджян, член фракции АРФ «Дашнакцутюн» Лилит Галстян, руководитель фракции «Наследие» Степа Сафарян, благодаря правильным шагам армянской стороны эта резолюция не прошла.
Напомним, что азербайджанская делегация представила в политическую комиссию Евронест текст, согласно которому конфликты должны регулироваться на основе принципа территориальной целостности. Этот текст должен был в виде резолюции быть включенным в итоговый документ Евронест, а затем был бы представлен на предстоящем в Варшаве саммите Восточного партнерства.
«Армянская делегация выступила против этого, подчеркнув, что в международной практике действуют 10 соответствующих норм, касающихся урегулирования конфликтов, которые в этом случае также должны быть включены в текст резолюции. Однако, Азербайджан, в свою очередь, выступил против этого варианта, и Армения проголосовала против принятия резолюции», - отметил О.Саакян. По его словам, армянские парламентарии, несмотря на разные политические взгляды, действовали единым фронтом.