Շ. Քոչարյան. «Ուրուգվայի ԱԳ նախարարի հայտարարությունը ԼՂՀ միջազգային ճանաչման ընդամենը առաջին ծիծեռնակն էր»
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարար Լուիս Ալմագրոյի հայտարարությունը ԼՂՀ միջազգային ճանաչման ընդամենը առաջին ծիծեռնակն էր: Ի պատասխան «Արմենպրես»-ի այն հարցի, թե ինչ ազդեցություն կունենա Լ. Ալմագրոյի հայտարարությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման վրա, նման հայտարարությամբ հանդես եկավ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
«Խնդիրն այն է, որ շատ պետություններ սահմանափակություն են զգում Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման խնդիրը քննարկելիս մի շատ պարզ պատճառով. կա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափ, որտեղ տեղի է ունենում բանակցային գործընթաց, եւ կա մտավախություն, որ իրենց նմանատիպ քայլերով, հայտարարություններով, նախաձեռնություններով կարող են վնասել գործընթացին»,- պարզաբանեց Շ. Քոչարյանը:
Նրա խոսքով' վերջին ժամանակահատվածը շատ ցայտուն ցույց տվեց, որ Ադրբեջանը տապալում է բանակցային գործընթացը, ավելին' փորձում է հենց Մինսկի խմբի ձեւաչափը կազմալուծելով' հարցը տեղափոխել այլ ատյաններ: «Դա գնալով ավելի մեծ ազատության աստիճաններ է տալիս նմանատիպ երկրներին: Եթե Ադրբեջանը շարունակի նույն ձեւով առաջ գնալ, ապա դա կդառնա անխուսափելի, շատ ավելի արագացված գործընթաց: Ամեն դեպքում, ԼՂՀ միջազգային ճանաչումն անխուսափելի է, խնդիրը ժամկետն է. ժամկետն արագացնողն այսօր Ադրբեջանն է»,- շեշտեց Շ. Քոչարյանը:

Ш.Кочарян: «Заявление министра иностранных дел Уругвая это лишь первая ласточка по международному признанию НКР»
Заявление министра иностранных дел Уругвая Луиса Альмагро относительно карабахского конфликта это лишь первая ласточка по международному признанию НКР. В ответ на вопрос Арменпресс, какое будет иметь влияние на процесс мирного урегулирования карабахской проблемы заявление Альмагро подобное заявление сделал замминистра иностранных дел РА Шаварш Кочарян.
«Проблема в том, что многие государства скованы при обсуждении вопроса о признании Нагорного Карабаха по простой причине: есть формат Минской группы ОБСЕ, в рамках которого идет переговорный процесс, и есть опасения, что подобными шагами, заявлениями, инициативами они могут помешать процессу», - разъяснил Ш.Кочарян.
По его словам, последний период явственно показал, что Азербайджан проваливает переговорный процесс, более того, пытается, сорвав формат Минской группы, перевести обсуждение вопроса в другие инстанции. «Это дает все большую свободу подобным странам. Если Азербайджан будет продолжать в том же духе, то это станет неизбежным, все более ускоряющимся процессом. В любом случае, международное признание НКР неизбежно, вопрос лишь в сроках. Сегодня эти сроки приближает Азербайджан», - подчеркнул Ш.Кочарян.