Ա.Հովհաննիսյան. «Ադրբեջանական անօդաչու ինքնաթիռի ոչնչացումն աննախադեպ երեւույթ էր»
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական անօդաչու ինքնաթիռի ոչնչացումն աննախադեպ երեւույթ էր: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանը` անդրադառնալով սեպտեմբերի 12-ին Լեռնային Ղարաբաղի զինված ուժերի կողմից ադրբեջանական անօդաչու ինքնաթիռի կործանմանը:
«Սա աննախադեպ երեւույթ էր, քանզի շատ դժվար է պայքարել անօդաչու սարքերի դեմ, որոնք թռչում են հինգ հազար եւ ավելի մետր բարձրության վրա»,- նշեց նա: Փորձագետի խոսքով` խոցված անօդաչու սարքն իսրայելական արտադրության «Հերմես 450» է, որը խոցելը, այն էլ ցամաքային տարածքում, չափազանց դժվար է:
Ա. Հովհաննիսյանի գնահատմամբ` ցամաքային տարածքից նման սարքերի կործանումը բացառիկ երեւույթ է, եւ բացառված չէ, որ ռազմական պատմության մեջ նոր էջ է բացում` նման սարքեր խոցելու առումով:
Անօդաչու սարքը խոցվել է հայկական արտադրության սարքերով, եւ ըստ փորձագետի, դա վկայում է, որ հայաստանյան ռազմական արդյունաբերությունը մեծ պոտենցիալ ունի: «Ադրբեջանական անօդաչու թռչող սարքերը, որպես այդպիսին, մեզ համար անմիջական վտանգ չեն ներկայացնում, սակայն հետախուզություն են կատարում, վտանգը դրանում է»,- ասաց Ա.Հովհաննիսյանը: Նրա խոսքով` այս դեպքը պետական սահմանի խախտում էր, եւ միջազգային ռազմական կառույցները հաստատ արձագանքելու են դրան:

А.Ованнисян: «Уничтожение азербайджанского беспилотного летательного аппарата – беспрецедентный случай»
Уничтожение азербайджанского беспилотного летательного аппарата – беспрецедентный случай. Об этом заявил сегодня на встрече с журналистами военный эксперт Арцрун Ованнисян, коснувшись сбитого 12 сентября воруженными силами Нагорного Карабаха азербайджанского беспилотного летательного аппарата.
«Это беспрецедентный случай, поскольку очень трудно сбить беспилотный летательный аппарат, находящийся на высоте более 5000 м», - сказал он. По словам эксперта, это оказался «Гермес-450» израильского производства, который очень трудно поразить, в частности, с земли. Тем не менее, этот летательный аппарат был сбит средствами армянского производства, что, по словам А.Ованнисяна, свидетельствует о большом потенциале армянского военно-промышленного комплекса.