Հայաստանը քայլեր է ձեռնարկում ընթացիկ հաշվեկշռի եւ բյուջեի դեֆիցիտի կարգավորման ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը քայլեր է ձեռնարկում ընթացիկ հաշվեկշռի եւ բյուջեի դեֆիցիտի կարգավորման ուղղությամբ: Ինչպես այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, նշված քայլերն իրենց արտացոլումն են գտել նաեւ համաշխարհային վարկանիշային կազմակերպությունների, մասնավորապես' «Fitch»-ի գնահատականներում: «Ֆիսկալ դեֆիցիտը Հայաստանում էապես մեծացել էր 2009թ-ին, երբ պարտքային պարտավորություններ վերցնելով' մենք էապես մեղմեցինք տնտեսական ճգնաժամի սոցիալական եւ տնտեսական հետեւանքները»,- նշեց նախարարը' հավելելով, որ այդ ընթացքում բյուջեի դեֆիցիտը հասավ ՀՆԱ-ի 7.5 տոկոսի:
«Մենք ընթանում ենք Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ հաստատված ծրագրով,եւ կանոնավոր կերպով նվազեցնում ենք բյուջեի դեֆիցիտը»,- ասաց Վ.Գաբրիելյանը: Մասնավորապես' 7.5 տոկոսից բյուջեի դեֆիցիտը նվազել է մինչեւ 5 տոկոսի, այս տարի անցում կկատարվի 3.9-4 տոկոսի, հաջորդ տարի այդ թիվը կլինի 3-3.1 տոկոսի շրջանակներում: «Սա նշանակում է, որ մենք կայուն կերպով կարողանում ենք բյուջեի ֆինանսական ճեղքվածքը կառավարել, եւ այդ առումով տրվել է դրական գնահատական»,- ասաց նախարարը:
Վ.Գաբրիելյանը նաեւ շեշտեց, որ նվազում է արտաքին անհաշվեկշռվածությունը: «Մեր ընթացիկ հաշվի դեֆիցիտը եւս նվազում է. մենք 13 տոկոսից իջեցնում ենք 11-12 տոկոսի, եւ ունենք նվազման միտում»,- հավելեց Ֆինանսների նախարարը:

Armenia undertakes steps for the regulation of balance and budget deficit
Armenia is undertaking steps for the regulation of balance and budget deficit, Finance Minister Vache Gabrielyan told a news conference today. According to him, the mentioned steps have found their reflection in the assessments of world rating organizations and particularly "Fitch". "Fiscal deficit increased essentially in Armenia in 2009 when taking debt commitments we have smoothened the consequences of the economic crisis", the minister said, adding that during this period the budget deficit reached 7.5% of GDP.
"We are moving with the program approved by the International Monetary Fund and are regularly reducing the budget deficit", the minister said.
Particularly, from 7.5% the budget deficit reduced to 5%, this year it will become 3.9-4%, next year 3.-3.1%. "It means that we are stably managing the fiscal crack of the budget and in this respect we received positive assessment", Gabrielyan said.