Հայաստանը քայլեր է ձեռնարկում ընթացիկ հաշվեկշռի եւ բյուջեի դեֆիցիտի կարգավորման ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը քայլեր է ձեռնարկում ընթացիկ հաշվեկշռի եւ բյուջեի դեֆիցիտի կարգավորման ուղղությամբ: Ինչպես այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, նշված քայլերն իրենց արտացոլումն են գտել նաեւ համաշխարհային վարկանիշային կազմակերպությունների, մասնավորապես' «Fitch»-ի գնահատականներում: «Ֆիսկալ դեֆիցիտը Հայաստանում էապես մեծացել էր 2009թ-ին, երբ պարտքային պարտավորություններ վերցնելով' մենք էապես մեղմեցինք տնտեսական ճգնաժամի սոցիալական եւ տնտեսական հետեւանքները»,- նշեց նախարարը' հավելելով, որ այդ ընթացքում բյուջեի դեֆիցիտը հասավ ՀՆԱ-ի 7.5 տոկոսի:
«Մենք ընթանում ենք Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ հաստատված ծրագրով,եւ կանոնավոր կերպով նվազեցնում ենք բյուջեի դեֆիցիտը»,- ասաց Վ.Գաբրիելյանը: Մասնավորապես' 7.5 տոկոսից բյուջեի դեֆիցիտը նվազել է մինչեւ 5 տոկոսի, այս տարի անցում կկատարվի 3.9-4 տոկոսի, հաջորդ տարի այդ թիվը կլինի 3-3.1 տոկոսի շրջանակներում: «Սա նշանակում է, որ մենք կայուն կերպով կարողանում ենք բյուջեի ֆինանսական ճեղքվածքը կառավարել, եւ այդ առումով տրվել է դրական գնահատական»,- ասաց նախարարը:
Վ.Գաբրիելյանը նաեւ շեշտեց, որ նվազում է արտաքին անհաշվեկշռվածությունը: «Մեր ընթացիկ հաշվի դեֆիցիտը եւս նվազում է. մենք 13 տոկոսից իջեցնում ենք 11-12 տոկոսի, եւ ունենք նվազման միտում»,- հավելեց Ֆինանսների նախարարը:

Армения предпринимает шаги для упорядочения текущего баланса и дефицита бюджета
Как сказал сегодня на встрече с журналистами министр финансов Ваче Габриелян, предпринимаемые меры нашли отражение также в оценках всемирных рейтинговых организаций, в частности, §Fitch¦.
«Фискальный дефицит в Армении существенно увеличился в 2009 г., когда взяв на себя долговые обязательства, мы существенно смягчили социальные и экономические последствия кризиса», - сказал В.Габриелян, добавив, что за это время дефицит бюджета достиг 7,5 % ВВП РА.
«Мы работаем в соответствии с программой, утвержденной Международным валютным фондом, и регулярно снижаем дефицит бюджета», - сказал министр. В частности, дефицит бюджета снизился с 7,5 % до 5 %, в этом году мы надеемся придти к 3,9-4 %, а в будущем году - 3-3,1 %. «Это означает, что мы можем стабильно управлять дефицитом бюджета и в этом плане наши действия заслужили положительной оценки», - сказал В.Габриелян.