Ա. Վիրաբյան. «Պետք է ակտիվ աշխատել Վատիկանի Գաղտնի արխիվի ներկայացուցիչների հետ»
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վատիկանի Գաղտնի արխիվների փաստաթղթերի ուսումնասիրությունը չափազանց կարեւոր է նախորդ դարասկզբին Թուրքիայի վարած քաղաքականության մանրամասները բացահայտելու համար: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը, այն աշխարհի ամենահին եւ ամենամեծաքանակ փաստաթղթեր պարունակող արխիվն է, որը ստեղծվել է 1610 թվականին' առանձնացվելով գրադարանից:
«Խնդիրը նրանում է, որ Վատիկանի արխիվների կատալոգ գոյություն չունի, այսինքն' այնտեղ կան փաստաթղթեր, որոնց մասին գիտեն միայն արխիվի աշխատողները, իսկ հասարակությունը չգիտի, թեպետ տարեկան այնտեղ աշխատում է շուրջ 1500 ուսումնասիրող գիտնական»,-ասաց Ա. Վիրաբյանը:
Նրա խոսքով' Վատիկանի Գաղտնի արխիվի փաստաթղթերի թվագրությունը սկսվում է 1200 թվականից: Այն առավել մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում' կապված նոր եւ նորագույն ժամանակների' 19-20 դարերի համար: Այդ շրջանում Հռոմի պապի դեսպանները եղել են աշխարհի համարյա բոլոր երկրներում եւ մանրամասն տեղեկություններ հաղորդել այդտեղ տեղի ունեցող քաղաքական, տնտեսական եւ այլ գործընթացների մասին:
«Մեզ հետաքրքրում է, որովհետեւ Պապի ներկայացուցիչները եղել են Կոստանդնուպոլսում, եւ նրանք մանրամասն հաղորդագրություններ են ներկայացրել Հռոմ Թուրքիայում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ: Մասնավորապես' դրանք վերաբերել են հայերի նկատմամբ վարվող քաղաքականությանը' հայերի կոտորածներին, ջարդերին, տեղահանությանը»,-ասաց Ա. Վիրաբյանը: Նա նշեց, որ դրանց ուսումնասիրությունը չափազանց կարեւոր է եւ պետք է ակտիվ աշխատել, քննարկումներ անցկացնել արխիվի պատասխանատուների հետ, որպեսզի հնարավոր լինի ուսումնասիրել հատկապես Թուրքիայում Հռոմի պապի ներկայացուցիչների ուղարկած ամբողջ տեղեկատվությունը:
Նշենք, որ Վատիկանը նյութեր կհրապարակի 20-րդ դարասկզբին թուրքերի կողմից հայերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության մասին: Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էր «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտարարել էր Վատիկանի Գաղտնի արխիվների պատասխանատու Սերջիո Պագանոն: Անդրադառնալով Վատիկանի Գաղտնի արխիվներում պահվող' Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող փաստաթղթերին' Ս. Պագանոն ասել է, որ ինքը ցավի ու սարսափի անզուսպ զգացողություն է ունենում, երբ կարդում է այն խոշտանգումների մասին, որոնք թուրքերն իրագործել են հայերի նկատմամբ:

А. Вирабян: «Необходимо активно работать с представителями Секретного архива Ватикана»
Исследование Секретных архивов Ватикана очень важно для раскрытия подробностей политики Турции в начале прошлого века. Как в ходе беседы с Арменпресс отметил директор Национального архива Армении Аматуни Вирабян, архив Ватикана является самым древним и богатым материалами архивом в мире, который был создан в 1610 году, отделившись от библиотеки.
«Вопрос в том, что не существует каталога архивов Ватикана, то есть, там есть документы, о которых знают только сотрудники архива, а общество не знает, хотя ежегодно там работают около 1500 ученых исследователей», - отметил А. Вирабян.
По его словам, хроника документов архива начинается с 1200 года. Они представляют больше интереса в связи с новой и новейшей эпохой. В этот период послы Папы римского были почти во всех странах мира и передавали подробную информацию о политических, экономических и других процессах этих стран.
«Нас это интересует, так как папские посланники были и в Константинополе и представляли подробные сообщения Риму о событиях в Турции. В частности, они касались политики по отношению к армянам: резне, побоищам и переселению армян», - отметил А. Вирабян, добавив, что исследование этих документов очень важно и необходимо активно работать, проводить обсуждения с представителями архива, чтобы было возможно исследовать всю информацию, которая была послана в Рим из Турции.
Напомним, что Ватикан опубликует книгу, в которой будут представлены исключительные материалы о Геноциде армян. Как ранее сообщал Арменпресс, об этом заявил ответственный ватиканских архивов Серджио Пагано. Коснувшись этих документов, С. Пагано отмечал, что у него возникает чувство боли и нестерпимого страха, когда читает о пытках, которым были подвергнуты армяне со стороны турок. «Они заставляют меня стыдиться того, что я - человек», - отметил он.