Ստեփանակերտի օդանավակայանն արդեն իսկ կարող է գործել, սակայն շահագործման կհանձնվի սեպտեմբերի կեսերից
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստեփանակերտի օդանավակայանը, նախնական տվյալներով, շահագործման կհանձնվի սեպտեմբերի կեսերից: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետ Դմիտրի Ատբաշյանը: Ըստ նրա' արդեն իսկ կարող է գործել օդանավակայանի ռադիոնավիգացիոն համակարգը, սակայն մինչ տարեվերջ այն կհամալրվի եւս մեկ ժամանակակից համակարգով: «Ներկայում էլ կարող ենք օդանավեր ընդունել եւ ճանապարհել: Այժմ լայնածավալ աշխատանքներ են տարվում վազքուղու լայնացման ուղղությամբ: Համենայն դեպս, շինարարները վստահեցնում են, որ օդանավակայանում բոլոր շինաշխատանքները կավարտեն սեպտեմբերի կեսերին: Հույս ունենք, որ այդպես էլ կլինի»,- ասաց Դ. Ատբաշյանը:
Նրա հավաստմամբ' օդանավակայանը կհամապատասխանի միջազգային բոլոր չափանիշներին եւ կկարողանա ընդունել տարբեր տեսակի բարձրակարգ, ժամանակակից օդանավեր:
Ըստ Դ. Ատբաշյանի' ծրագրվում է, որ օդանավակայանը սկբից կշահագործի 50 տեղանոց կանադական «SRJ-200» մակնիշի օդանավեր: Նրանք ձեռք կբերվեն լիզինգային տարբերակով:

Аэропорт Степанакерта уже может действовать, но будет эксплуатирован с середины сентября
Аэропорт Степанакерта, по предварительным данным, будет эксплуатирован с середины сентября. Об этом сообщил Арменпресс начальник главного управления гражданской авиации Нагорно-Карабахской Республики Дмитрий Астбашян. По его словам, радионавиогационная система аэропорта уже может действовать, но до конца года он будет пополнен еще одной современной системой. «Сейчас мы уже можем принимать и отправлять самолеты. В данный момент ведутся работы по расширению взлетной полосы. По краийней мере, строители утверждают, что все строительные работы в аэропорту будет завершены к середине сентября»,- отметил Астбашян.
По его словам, аэропорт будет соответсвовать всем международным стандартам и сможет принимать высококачественные, современные самолеты разных видов. Астбашян отметил, что планируется, что в аэропорту будут эксплуатированы 50-местные канадские самолеты SRJ-200, которые будут приобретены по лизингу.