Իտալացի արվեստագետները կգան Արցախ` չնայած ադրբեջանական սպառնալիքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս հոկտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն կժամանեն իտալացի ռեժիսորներ, ովքեր ֆիլմ կնկարահանեն ԼՂՀ-ի, Արեւմտյան եւ Արեւելյան Հայաստանների մասին: Նրանց հետ Հայաստան են ժամանելու եւ ֆիլմի ստեղծման աշխատանքներում օժանդակելու են Իտալիայի գեղարվեստի ակադեմիայի այն պրոֆեսորները, որոնք հուլիսին տասն օր շարունակ ստեղծագործել եւ արդյունքում ստեղծված աշխատանքները նվիրել են Արցախին: Սիմպոզիումը վավերացնող իտալացի լուսանկարիչ Լապո Կալին վստահեցրել է, որ նրանք անպայման կգան ԼՂՀ' անկախ հանգամանքներից:
Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց «Նարեկացի» արվեստի միության հասարակայնության հետ կապերի տնօրեն Դավիթ Իսաջանյանը, իտալացի արվեստագետը, «անկախ հանգամանքներից» ասելով, նկատի է ունեցել այն սպառնալիքները, որոնք հնչում են Ադրբեջանի «շուրթերից»:
Իրականում սպառնալիքների պատմությունն ավելի հին է: Թեեւ Լեռնային Ղարաբաղում տասնօրյա սիմպոզիումը կայացավ առանց «արտակարգ իրավիճակների», սակայն Ադրբեջանը ջանք չխնայեց լարված մթնոլորտ ստեղծելու համար: Իտալիայում Ադրբեջանի դեսպանատունը Լապո Կալիին նամակ է հղել, որտեղ նշել է, թե նրանք իրավունք չունեն այցելել «Ադրբեջանի Հանրապետության տարածք» առանց իրենց պաշտոնական թույլտվության: «Իտալիայում Ադրբեջանի Հանրապետության դեսպանատան կողմից ինձ հղված նամակում նշվում է, որ Արցախ այցելելու դեպքում դատական գործ կհարուցվի իմ դեմ» - ժպիտով շեշտել է Սիմպոզիումը վավերացնող լուսանկարիչ Լապո Կալին, ով իտալական «Ստուդիո կալի» նկարահանման ստուդիայի պատվիրակության հետ ժամանել էր Արցախ' Սիմպոզիումի, Արցախի, Հայաստանի մասին վավերագրական ֆիլմի կադրեր նկարահանելու նպատակով:
Դավիթ Իսաջանյանի հավաստմամբ' իտալացի մասնագետները վրդովված էին, զարմացած, մի փոքր վախվորած, սակայն այդ ամենին վերաբերվում էին կատակով: «Արմենպրես»-ի այն հարցին, թե որն է եղել կատակով վերաբերվելու պատճառը, Դ. Իսաջանյանը հավաստիացրեց, որ մասնակիցների համար իրոք ծիծաղելի է եղել կեղծ քաղաքակիրթ երեւալու ճամփան բռնած Ադրբեջանի նմանատիպ «վախվորած» պահվածքը:
Մասնակցիները վստահություն են հայտնել, որ չեն վախենալու եւ շարունակելու են այցելել ԼՂՀ, քանի որ վստահ են, որ Իտալիայի կառավարությունը եւ իտալացիները իրենց կօժանդակեն:

Насмотря на азербайджанские угрозы, культурные деятели из Италии прибудут в НКР
В октебре текущего года в Нагорно-Карабахскую Республику прибудут режиссеры из Италии, чтобы снять фильм о НКР, Западной и Восточной Армениях. Вместе с ними в Армению прибудут и будут им помогать в работе те профессора Академии ходужеств Италии, которые в июле с.г. в течение 10 дней создавали культурные памятники в Шуши и подарили эти работы НКР. Куратор симпозиума, итальянский фотограф Лапо Кали отметил, что они обязательно прибудут в НКР, несмотря на обстоятельства.
Как в ходе беседы с Арменпресс отметил директор по связям с общественностью союзя искусств «Нарекаци» Давид Исаджанян, итальнский фотограф, говоря «несмотря на обстоятельства», имел в виду те угрозы, которые звучат из «уст» Азербайджана.
В действительности история угроз является более старой. Хотя симпозиум в НКР прошел без «чрезвычайных ситуаций», но Азербайджан не пожалел усилий для создания напряженной атмосферы. Посольство Азербайджана в Италии направило письмо Лапо Кали, в котором отмечалось, что они не имеют права посещать «территорию Республики Азербайджан» без их официального разрешения. «В направленном мне письме от посольтсва Азербайджана в Италии отмечается, что при посещении НКР против меня будет возбуждено уголовное дело», - с улыбкой отметил Лапо Кали.
Д. Исаджанян отметил, что итальянские специалисты были рассержены, удивлены, но ко всему этому относились с юмором. На вопрос Арменпресс, что было причиной комического отношения итальянцев, Д. Исаджанян отметил, что для участников симпозиума действительно было смешным подобное поведение Азербайджана, который избрал путь ложной цивилизованности.
Участники мероприятия выразили уверенность, что они не побоятся и продолжат посещать НКР, так как уверены, что правительство и народ Италии будут содействовать им.