Ռ. Սաֆրաստյան. «ԱՄՆ-ի հասարակությունը չի հերքում Ցեղասպանության փաստը»
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈւԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների հասարակությունն ընդունում է, որ 1915 թվականին Թուրքիայի կողմից հայերի նկատմամբ իրականացվածը ցեղասպանություն է: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը, ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում ՀՀ-ում ԱՄՆ նոր դեսպանի թեկնածու Ջոն Հեֆֆերնի կողմից «ցեղասպանություն» բառը չարտասանելը ԱՄՆ-ի ներկայիս վարած քաղաքականության արդյունքն է:
«Ցավալի է, որ Ջ. Հեֆֆերնը «ցեղասպանություն» բառը չարտասանեց, սակայն դա իր մեղքը չէ: Բնական է, որ դեսպանը պետք է շարունակի ԱՄՆ-ի գիծը, որպեսզի չկորցնի իր պաշտոնը», -ասաց Ռ. Սաֆրաստյանը:
Թուրքագետը նկատեց, որ ԱՄՆ-ի հանրությունը չի հերքում Ցեղասպանության փաստը: Ինչպես գիտական, այնպես էլ քաղաքական շրջանակում կան բազմաթիվ մարդիկ, ովքեր ընդունում են Հայոց ցեղասպանությունը:
«Ես եղել եմ ԱՄՆ-ում, շփվել եմ գիտական շրջանի բազմաթիվ ներկայացուցիչների հետ: Պարզից էլ պարզ է, որ նրանք ընդունում են Հայոց ցեղասպանությունը: Դրանից բացի, կոնգրեսում կան մեծ թվով կողմնակիցներ, ովքեր նույնպես ընդունում են: Պարզապես ԱՄՆ-ի վարչակազմը, ինչ-ինչ նկատառումներից ելնելով, համառում է»,- նշեց Ռ. Սաֆրաստյանը: Նա համոզմունք հայտնեց, որ մոտ ապագայում ԱՄՆ կհրաժարվի այդ սխալ քաղաքականությունից, որովհետեւ դա առաջի հերթին վնաս է բերում հենց իր հեղինակությանը:

Safrastyan: the US public does not deny the fact of Genocide
The public of the United States admits that what happened in 1915 with Armenians is genocide. Turkologist Ruben Safrastyan said speaking to Armenpress that the circumstance that the ambassadorial nominee John Heffern did not utter the word genocide is the result of the current policy of the USA.
"Regretfully, Heffern did not utter the word "genocide" but it is not his fault. Naturally the ambassador must continue the line of the USA not to lose his office", Safrastyan said.
The Turkologist said the US public does not deny the fact of the Genocide. In scientific, political circles many people recognize the Armenian Genocide.
"I was in the United States and spoke with the representatives of the scientific circles. It is clear like water that they admit the Armenian Genocide. Besides, we have big number of supporters in the Senate. The US Administration stemming from certain factors persists", Safrastyan said. He expressed conviction that in near future the US will refuse the wrong policy it has adopted as it first of all harms its image.