Ռ. Սաֆրաստյան. «ԱՄՆ-ի հասարակությունը չի հերքում Ցեղասպանության փաստը»
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈւԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների հասարակությունն ընդունում է, որ 1915 թվականին Թուրքիայի կողմից հայերի նկատմամբ իրականացվածը ցեղասպանություն է: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը, ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում ՀՀ-ում ԱՄՆ նոր դեսպանի թեկնածու Ջոն Հեֆֆերնի կողմից «ցեղասպանություն» բառը չարտասանելը ԱՄՆ-ի ներկայիս վարած քաղաքականության արդյունքն է:
«Ցավալի է, որ Ջ. Հեֆֆերնը «ցեղասպանություն» բառը չարտասանեց, սակայն դա իր մեղքը չէ: Բնական է, որ դեսպանը պետք է շարունակի ԱՄՆ-ի գիծը, որպեսզի չկորցնի իր պաշտոնը», -ասաց Ռ. Սաֆրաստյանը:
Թուրքագետը նկատեց, որ ԱՄՆ-ի հանրությունը չի հերքում Ցեղասպանության փաստը: Ինչպես գիտական, այնպես էլ քաղաքական շրջանակում կան բազմաթիվ մարդիկ, ովքեր ընդունում են Հայոց ցեղասպանությունը:
«Ես եղել եմ ԱՄՆ-ում, շփվել եմ գիտական շրջանի բազմաթիվ ներկայացուցիչների հետ: Պարզից էլ պարզ է, որ նրանք ընդունում են Հայոց ցեղասպանությունը: Դրանից բացի, կոնգրեսում կան մեծ թվով կողմնակիցներ, ովքեր նույնպես ընդունում են: Պարզապես ԱՄՆ-ի վարչակազմը, ինչ-ինչ նկատառումներից ելնելով, համառում է»,- նշեց Ռ. Սաֆրաստյանը: Նա համոզմունք հայտնեց, որ մոտ ապագայում ԱՄՆ կհրաժարվի այդ սխալ քաղաքականությունից, որովհետեւ դա առաջի հերթին վնաս է բերում հենց իր հեղինակությանը:

Р. Сафрастян: «Общество США не отрицает факт Геноцида армян»
Общество США принимает, что содеянное Турцией в 1915 году по отношению армян является геноцидом. Как в ходе беседы с Арменпресс отметил директор Института востоковедения НАН РА, турколог Рубен Сафрастян, факт, что в ходе слушаний в Сенате США кандидат на пост посла США в Армении Джон Хефферн не произнес слова «геноцид», является результатом действующей политики США.
«Жаль, что Дж. Хефферн не произнес слова «геноцид», но это не его вина. Естественно, что посол должен продолжать линию США, чтобы не потерять свою должность», - отметил турколог.
Р. Сафрастян заметил, что общество США не отрицает факт Геноцида армян. Как в научных, так и в политических кругах есть много людей, которые признают Геноцид армян.
«Я бывал в США, общался со многими представителями ученых кругов. Яснее ясного, что они признают Геноцид армян. Кроме этого, в конгрессе очень много сторонников, принимающих геноцид. Просто администрация США, исходя из некоторых соображений, упорствует», - отметил Р. Сафрастян, выразив уверенность, что в ближайшем будущем США откажется от этой неправильной политики, так как это в первую очередь наносит вред авторитету США.