Ն. Զոհրաբյան. «Միջազգային հանրությունը ԼՂ խնդրի լուծումը տեսնում է բացառապես ՄԽ շրջանակներում»
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային հանրությունը Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի լուծումը տեսնում է բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այսօր նման տեսակետ հայտնեց ՀՀ Ազգային ժողովի եվրաինտեգրման հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը' մեկնաբանելով Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, Ընդհանուր արտաքին եւ անվտանգության հարցերով ԵՄ գերագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնի այն հայտարարությանը, ըստ որի' ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել Մինսկի խմբին:
«Կազանից հետո, երբ եռանախագահողները որոշակի հիասթափություն արձանագրեցին, չափազանց կարեւորվում է հնչած նման գնահատականը: Դա նշանակում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բանակցային գործընթացը տեսնում են բացառապես Մինսկի խմբի շրջանակներում եւ ոչ որեւէ այլընտրանքային միջազգային կառույցում»,-ասաց Ն. Զոհրաբյանը:
Նրա խոսքով' ակնհայտ է մեկ բան, որ Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բանակցային գործընթացը մտցնելով փակուղի' Ադրբեջանը մեկ նպատակ է հետապնդում' գործընթացը Մինսկի խմբից հանել եւ տեղափոխել միջազգային այս հարցի մեջ չմասնագիտացված կառույցներ: Այնտեղ, ըստ Ն. Զոհրաբյանի, Ադրբեջանը, օգտագործելով իր նավթադոլարները, հույս ունի շատ կարճ ժամկետում ստանալ իր համար ցանկալի լուծումներ:
«Շատ կարեւոր եմ համարում, որ համաշխարհային հիմնական խաղացողները, որոնք շահագրգիռ են Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի բանակցային գործընթացի խաղաղ հանգուցալուծմամբ, շարունակում են խնդրի լուծումը տեսնել բացառապես Մինսկի խմբի շրջանակում»,-ասաց պատգամավորը:
Ինչ վերաբերում է Ք. Էշթոնի այն հայտարարությանը, որ մինչեւ տարեվերջ ղարաբաղյան հարցում ակնկալում է որոշակի տեղաշարժ, ապա, Ն. Զոհրաբյանի կարծիքով, այդ հարցադրումը պետք է հստակ հասցեատեր ունենա, որը պետք է լինի Ադրբեջանը: Նա ընդգծեց, որ Կազանում հենց Ադրբեջանը խափանեց առաջընթացի հնարավորությունը, որն ակնկալվում էր միջազգային հանրության կողմից:

YEREVAN, JULY 7, ARMENPRESS:
The international community sees the settlement of the Nagorno Karabakh issue exclusively within the framework of the OSCE Minsk group, chairwoman of the European Integration Standing Committee of the NA Naira Zohrabyan said speaking to Armenpress, commenting on the statement of EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Catherine Ashton that the EU is ready to assist the Minsk Group.
"After Kazan when the co-chairs registered certain disappointment, such an assessment is being valued high. It means that the peaceful process over the NK conflict settlement is seen exclusively within the framework of the Minsk group and not within any other alternative international establishment", Naira Zohrabyan said.
She said one thing is clear that taking the peace process to the deadlock Azerbaijan pursues one goal withdraw the process from the Minsk group and take it to other international instances. According to Zohrabyan, using its oil-dollars Azerbaijan hopes to get desirable solutions in short period of time.
As to the statement of Catherine Ashton that she expects certain progress in the Karabakh conflict settlement process by the end of the year, Zohrabyan said it must be directed to a certain addressee – Azerbaijan. She pointed out that it was Azerbaijan that hampered the possibility of progress in Kazan so much expected by the international community.