Հայաստանում կհիմնվի բջջային հեռախոսների լաբորատորիա
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բջջային հեռախոսների բոլոր տեսակների ծրագրային լուծումների, նոր մտքերի մշակման ու ձեւավորման համաշխարհային լաբորատորիա-կենտրոններից մեկը նախատեսվում է հիմնել Հայաստանում: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը, բջջային հեռախոսների դերի առօրյա մեծացմամբ պայմանավորված' ֆինլանդական «Nokia» ընկերությունը Ֆինլանդիայի կառավարության հետ համատեղ նախաձեռնել է աշխարհում 5 լաբորատորիաների բացում, որոնցից 2-ը կլինեն Աֆրիկայում, մեկը' ԱՊՀ երկրների տարածքում (բացի Ռուսաստանից), 2-ը' Ասիայում:
««Nokia» ընկերությունը լաբորատորիաների ստեղծման համար Համաշխարհային բանկին էր տրամադրել ֆինանսական միջոցներ, ինչպես նաեւ անցկացրել համապատասխան տենդեր պետությունների միջեւ, որոնք կառաջարկեն 5 կենտրոնների բացման լավագույն նախագծերը: Արդյունքում' ԱՊՀ երկրներից հաղթեց Հայաստանը եւ իրավունք ձեռք բերեց տարածաշրջանային լաբորատորիա հիմնելու հենց Հայաստանում»,-ասաց Բ. Ենգիբարյանը: «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի եւ Համաշխարհային բանկի միջեւ ստորագրվեց համապատասխան պայմանագիր ֆինանսական միջոցների տրամադրման համար:
Անդրադառնալով լաբորատորիայի աշխատանքներին' Բ. Ենգիբարյանը նշեց, որ այդ կենտրոնում կհամատեղվեն բջջային ծառայությունների նոր լուծումներ առաջարկող եւ կյանքի կոչող մասնագետներ, որոնք հնարավորություն կունենան ժամանակակից տեխնոլոգիաների շնորհիվ մշակել ներկայում շուկայում պահանջ ունեցող բոլոր տեսակի բջջային հեռախոսների համար նախատեսված ծրագրեր (applications):
«Այժմ ընթանում է այն թիմերի հավաքագրման գործընթացը, ովքեր ցանկություն ունեն մասնակցելու լաբորատորիայի աշխատանքներին, միաժամանակ նրանց համար անցկացվելու են դասընթացներ, որոնք կսկսվեն նախնական տվյալներով սեպտեմբեր ամսից»,-նշեց Բ. Ենգիբարյանը:
Նշենք, որ կենտրոնը բացվելու է Երեւանի պետական ճարտարագիտական համալսարանում: Մինչ բացումը, աշխատանքները կանցկացվեն «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամում:

Laboratory of mobile phones to be established in Armenia
One of the world laboratory-centers for working out, forming new program solutions, ideas for all types of mobile phones is expected to be created in Armenia. Director of the Enterprises Incubator Foundation Bagrat Yengibaryan said speaking to Armenpress that agreed with the daily increase of the role of mobile phones, Finnish "Nokia" company in collaboration with the government of Finland initiated opening of 5 laboratories in the world of which 2 are expected to open in Africa, one in the territory of the CIS (except Russia), 2 in Asia.
""Nokia" company has provided to the World Bank financial means as well as conducted tenders between the states which will offer the best projects for opening of the 5 centers. As a result, Armenia won from the CIS countries and achieved the right to establish a regional laboratory in Armenia", Yengibaryan noted. A corresponding agreement was signed between the Enterprises Incubator Foundation and the World Bank for provision of the financial means.
Speaking about the work of the laboratory Yengibaryan noted that specialists engaged in it will have an opportunity to work out through modern technology applications intended for all kinds of mobile phones.
"Currently the process of team gathering is underway. Those who expressed wish to participate in the works of the laboratory will pass classes that will launch in September", Yengibaryan said.
The center will open at the Yerevan State Architectural University. Before the opening the works will be conducted at the Enterprises Incubator Foundation.