Վերելակների գործարան` Սպիտակում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ընթացիկ տարվա հոկտեմբեր-նոյեմբերին Երեւանում «ԵՊՀ շրջանավարտների միավորում» ՀԿ-ի դուստր ձեռնարկություն «Նյու Թեքըն» ՍՊԸ-ի եւ ճապոնական կապիտալով Շանհայում եւ Մալազիայում գործունեություն ծավալող «Կոյո» ընկերության միջեւ կստորագրվի պայմանագիր' Սպիտակ քաղաքում վերելակների գործարան ՓԲ ընկերություն հիմնելու մասին:
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց Հայաստանի Հանրապետության սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի փոխնախարար, «ԵՊՀ շրջանավարտների միավորում» ՀԿ-ի նախագահ Արսեն Քարամյանը' մանրամասնելով, որ համագործակցության արդյունքում Սպիտակում մեկ տարվա ընթացքում' արագ տեմպերով, կկառուցվի վերելակներ արտադրող գործարան, որտեղ 160 հազար դրամ միջին աշխատավարձով աշխատանք կգտնեն 130 հոգի: «Սա փոքրիկ, բայց երիտասարդության զբաղվածության ապահովմանն ուղղված շոշափելի քայլ է Սպիտակի տարածաշրջանի համար, որը խորհրդային տարիներին վերելակներ արտադրելու շատ գեղեցիկ ավանդույթներ ուներ»,-նկատեց փոխնախարարը' հավելելով, որ գործարանի առաջին արտադրանքն ակնկալվում է 2012 թ-ի մայիսին:
Առաջին երեք տարիների համար կներդրվի 5 մլն ԱՄՆ դոլար: Բաժնետոմսերի 70 տոկոսը կպատկանի «Կոյո» ընկերությանը, 30 տոկոսը' հայկական կողմին: «Այն մարդիկ, ովքեր մտածում են' երկրի սահմաններից դուրս աշխատելը հեշտ է, չարաչար սխալվում են. համբերություն է պետք»,-հայտարարեց Ա. Քարամյանը' մեկնաբանելով, որ այս քայլը մասնավորապես երիտասարդության արտագաղթը կանխելուն ուղղված միջոցառում է:

Elevator factory to be built in Spitak
In October-November months of the running year an agreement will be signed in Yerevan on creation of elevator factory in the Armenian town of Spitak. The agreement will be signed between the "YSU Graduates' Union" NGO's subsidiary enterprise and "Koyo" company operating with the Japanese capital in Shanghai and Malaysia.
Deputy sport and youth affairs minister, chairman of the "YSU Graduates' Union" NGO Arsen Karamyan said as a result of cooperation during a year a factory producing elevators will be constructed in Spitak. About 130 people will have jobs with 160 000 AMD average salary.
"It is a small but noticeable step to ensure young people of Spitak with jobs", he said adding that the first output is expected in May 2012.
For the first three years 5 million USD will be invested. The 70% of shares will belong to "Koyo" company, 30% to the Armenian side. "People thinking it is easier work abroad are mistaken, it is just necessary to be patient", Karamyan said, adding that this step is directed toward preventing migration of youth.