Գ. Ազարյան. «Առաջիկա ընտրություններն էապես կտարբերվեն նախորդներից»
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առաջիկա ընտրություններն էապես կտարբերվեն նախորդներից կազմակերպման եւ անցկացման իմաստով: Ինչպես այսօր լրագրողների հետ զրույցում նշեց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Ազարյանը, հրապարակայնության ապահովման, արդյունքներն ավելի մատչելի դարձնելու առումով նույնպես զգալի տարբերություններ կան:
«Հանձնաժողովն ակտիվորեն ներգրավված է եղել ՀՀ ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումներին: Մեր ներգրավվածությունը կարեւորվում է, որովհետեւ յուրաքանչյուր առաջարկ կատարել ենք' հաշվի առնելով ունեցած փորձը, ելնելով նախորդ ընտրություններից»,-ասաց Գ. Ազարյանը: Նրա խոսքով' հաշվի են առել տարբեր ընտրությունների վերաբերյալ միջազգային դիտորդական առաքելությունների կողմից ներկայացված առաջարկությունները, ինչպես նաեւ Ազգային ժողովի պատգամավորների դիտարկումները:
Անդրադառնալով արտախորհրդարանական ընդդիմության կողմից արված' ընտրություններին 2 հազար միջազգային դիտորդ ունենալու առաջարկին' ԿԸՀ նախագահը նշեց, որ միջազգային դիտորդների առկայությունը որքան շատ, այնքան լավ, սակայն 2 հազար թիվը ռեալ չէ: «Չեմ հասկանում, եթե ունենանք 2 հազար միջազգային դիտորդ, ապա ինչո՞վ պետք է զբաղվեն կուսակցությունների վստահված անձինք: Չմոռանանք, որ նրանք ունեն ավելի մեծ իրավունքներ, քան դիտորդները»,-ասաց Գ. Ազարյանը' ավելացնելով, որ մասնակիցն ինքը պետք է իրականացնի ընտրությունների վերահսկողության գործառույթը, այլ ոչ թե դիմի դրսից մարդ հրավիրելու մոտեցմանը:

Garegin Azaryan: Coming elections to essentially differ from previous ones
The coming elections will essentially differ from previous ones both from the point of view of organization and conduction. Chairman of the Central Electoral Commission Garegin Azaryan said at the press conference today that there will also be differences in respect of ensuring publicity and making the results more available.
"The commission has been actively engaged into the reforms of the Armenian Electoral Code. Our engagement is highlighted as if we had made each proposal taking into consideration the experience we had, the suggestions presented by the international observing missions as well as remarks of the parliamentarians.
Referring to the proposal of the extra parliamentary opposition on having 2 thousand international experts, the chairman of the CEC said the more is the number of international experts the better but the 2000 is unreal. "I do not understand if we have 2 thousand international experts what will the entrusted people of parties do? We must not forget that they have greater rights than the observers do", Azaryan said.